12 voća i povrća s najviše pesticida

Jagode
53 komentara

Environmental Working Group, dobrotvorna organizacija posvećena poboljšanju zdravlja okoliša, rangirala je 12 voća i povrća s najviše pesticida.

Zdrava prehrana mora uključivati raznovrsno voće i povrće, ali također je važno da budu sigurni za jelo, što znači da ne sadrže pesticide, zagađenje i prljavštinu.

Od 2004. Environmental Working Group, dobrotvorna organizacija posvećena poboljšanju zdravlja okoliša, rangirala je neorgansko voće koje sadrži najveću količinu pesticida, popis koji nazivaju The Dirty Dozen. Uprava za hranu i lijekove i Ministarstvo poljoprivrede SAD-a dostavljaju podatke za analizu EWG-u.

“Ove je godine EWG utvrdio da je 75 posto svih konvencionalnih svježih proizvoda uzorkovanih imalo ostatke potencijalno štetnih pesticida”, prema EWG-u. “Ali za artikle na Dirty Dozenu, nevjerojatnih 95 posto uzoraka sadrži pesticide.”

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti navode da su “neki pesticidi u studijama na ljudima povezani s problemima uključujući pobačaje, urođene mane i poteškoće u učenju ili razvoju kod djece.”

Ovogodišnja prva dva mjesta na listi ponovno su zauzele jagode i špinat, zauzevši prvo odnosno drugo mjesto. Osim toga, grožđe je poraslo s broja 8 u 2023. na broj 4 u 2024. na listi.

Evo ‘Dirty Dozen’ iz 2024.

Potpuni popis 12 voća i povrća koje je ove godine bilo izloženo najviše pesticida:

  1. Jagode
  2. Špinat
  3. Kelj, raštika i zelje gorušice
  4. Grožđe
  5. Breskve
  6. Kruške
  7. Nektarine
  8. Jabuke
  9. Babura i ljuta papričica
  10. Trešnje
  11. Borovnice
  12. Zeleni grah

3 jednostavna koraka za čišćenje vaših proizvoda

Kao što savjetuje CDC, prije i nakon čišćenja povrća temeljito operite ruke kao i sve predmete vezane uz pripremu poput dasaka za rezanje i posuđa.

Nakon pranja ruku, Carissa Galloway, vrhunska savjetnica za proteinsku prehranu, osobna trenerica i certificirana dijetetičarka, savjetovala je CNBC Make It da poduzmete sljedeće radnje:

  • Držite proizvod pod hladnom vodom u sudoperu
  • Čistim papirnatim ručnikom uklonite svu prljavštinu i pijesak s proizvoda. Neki ljudi za ovaj korak koriste i čistu četku koja je posebno namijenjena čišćenju proizvoda.
  • Koristite čisti papirnati ručnik da osušite proizvode ako ih ne planirate pojesti odmah kako biste sačuvali njihovu zrelost. Lisnato povrće također se može sušiti pomoću centrifuge za salatu.

Galloway je za CNBC Make It u veljači rekla da, iako je čišćenje proizvoda octom ili sodom bikarbonom postalo iznimno moderno, to nije bitno.

CDC strogo savjetuje da ne čistite svoje voće i povrće sapunom, deterdžentom ili sredstvima za pranje kupljenim u trgovini.

“Postoje i druge teorije i opcije”, rekla je Galloway, “ali uistinu najbolja opcija je jednostavno pranje pod hladnom vodom.”

EWGhranapesticidipovrćevoće
Pretplatiti se
Obavijesti o
53 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
1 mjesec prije

Pranje? Evo, među nabrojanima je i grašak – on nije prskan direktno na zrno već je prskana “košuljica” koja štiti zrna ali su zrna ipak zagađena.
Pranje jeste neophodno, čak i za proizvode odgajene potpuno prirodno ali se ne treba zavaravati da će pranje da ukloni hemiju.

Schwarze Hunderte
1 mjesec prije

Ne dirajte mi ljutih papričica – pucam bez upozorenja !!!

Kok
1 mjesec prije

Uzmite noz i postrugajte po jabuci pa da vidim tko ce pranjem skinuti onaj vosak ili sto je vec.
Nazalost na jabuci kora sadrzi najbolje a mora se guliti.
Isto i sa drugim vocem.

Kok
1 mjesec prije

Uzmite noz i postrugajte po jabuci pa da vidim tko ce pranjem skinuti onaj vosak/ impregnaciju ili sto je vec.
Nazalost na jabuci kora sadrzi najbolje a mora se guliti.
Isto i sa drugim vocem

Гавран
1 mjesec prije

Prvih 6-7 sa spiska najjednostavnije zaboraviti da postoje- ne jesti ih.
Grožđe je nesvarivo. Čudno u Grčkoj je svo voće bolje a naročito grožđe.
Prvo u sezoni povrće i voće takođe ne jesti.
Agrume oprati deterdžentom za sudove i grubim sunđerom , oprati ruke, oguliti, pa opet oprati ruke.
Ipak sve držati u vodi sa sodom bikarbonom 15 min. Lisnato povrće uvek.
Sodom bikarbonom se neutrališu i kisele i bazne komponente.
ljute papričice, kakve bile, niko ne jede na kilo-besmislica.

Max
1 mjesec prije

Užasno ali istinito . Sadite svoje.

Hik!
1 mjesec prije

Vrela voda i detergent?!?

Ivan Bgd
1 mjesec prije

Ovo je samo maska za ono sto zaista rade. Posto sam pocetkom oktobra bio bolestan upravo zbog konzumiranja voca, suzio sam izbor samo na voce koje se lako pere (dekontaminira), tj pomorandze i mandarine. Medjutim, primetio sam jednu pojavu koju ranije nikad nisam – veliki broj mandarina je bio vlazan i umazan jer su bile izbodene i curio im je sok! Verovatno “slucajno” i tako iz nedelje u nedelju sve do danas. Sve je to “slucajno”, naravno, ne znam cime su tacno kontaminirane ali nisam ih koristio jer mi je to bilo suvise sunmnjivo. Zato kazem da su pesticidi maska za ono sto rade, jer ako naknadno kontaminiraju proizvode necim skodljivim za nase zdravlje, najlakse je za to optuziti farmere da koriste pesticide. A umesto toga, gde je taj napredak nauke i struke? Sto nauka i struka ne ponude neki efikasan vid zastite poljoprivrednih proizvoda koji nece biti stetan po… Čitaj više »

dvokut
1 mjesec prije

Voće i povrće se zapravo ne može oprati nikakvim postupcima niti držanjem u vodi sa solju,sodom bikarbonom i slično.Razlog tome je što se danas u zaštiti bilja koriste translokacijski preparati,odnosno sistemični fungicidi,herbicidi,insekticidi itd.Njihov način djelovanja nije samo prekrivanje površine ploda i lista zaštitnim slojem nanijetog sredstva,več oni ulaze u biljku i prenose se sokovima u sve dijelove od cvijeta do korijena.Već nakon 20-30 minuta biljka je u potpunosti prožeta sredstvom i kiša ga nemože isprati,na taj način se čitava biljka štiti “iznutra”. Nije čak niti potrebno tretirati sve dijelove,bovoljno je da zahvatite samo dio npr.jednu stranu biljke,sredstvo će se upiti i prošititi kroz čitavu biljku.
Zato se više nigdje ne govori o hrani bez pesticida,već su uveli maksimalne dopuštene količine-MDK,možete naći definiciju na webu.
Rješenje.sadite i jedite svoje ako ste u mogućnosti i to bez tretiranja kemijom.

Tim
1 mjesec prije

Ja imam svoj vrt i plastenik, mogu posvjedočiti da ništa od špricanja ne treba za zdravo povrće cijelu godinu. Jedino na što ne mogu utjecati je jak vjetar i padanje temperature oko i ispod nule, sve to jedan do dva dana najveće cvatnje voćaka, a poslije povrat na redovne temperature. Za to bi trebali oboriti par aviona sa chemtrailsima i poravnati HAARP sa zemljom. No za to nemam resurse, a volja sama nije dovoljna.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI