Rusija službeno kupuje više zlata od Kine

Ruske zlatne rezerve - u rešetkama
64 komentara

Rusija agresivno kupuje zlato. Prema najnovijom pokazateljima je Rusija službeno zaobišla čak i Kinu. Zašto je Rusiji potrebno toliko zlata?

Rusija masovno kupuje zlato i prema pokazateljima je nadmašila čak i Kinu. U siječnju je Rusija svojim rezervama dodala još 600 tisuća unci zlata, ili 18,66 tona. Tijekom protekle godine je kupljeno 224 tone, a od lipnja 2015. Središnja banka Rusije je kupila više od 576 tona zlata.

Sada Rusija zauzima peto mjesto na svijetu po rezervama ovog plemenitog metala. U novcu se zlatne rezerve Ruske Federacije procjenjuju na 80,4 milijarde dolara, što je 17,95% ukupnih rezervi. Za usporedbu, volumen ulaganja u američke državne obveznice iznosi oko 100 milijardi dolara.

Slijedi tablica koja prikazuje podatke razine zlatnih rezervi po mjesecima, od lipnja 2015. do siječnja 2018.

Zlatne rezerve rusija 2018
FOTO – Zlatne rezerve Rusije

Ako uzmete duže razdoblje, od 2009. godine, ispada da je Rusija svojim rezervama dodala više od 1100 tona zlata, što je više od Kine, koja je kupila 775 tona.

Ako bolje pogledamo, Rusija je počela gomilati zlato nakon 2007. godine i povijesnog Putinovog govora na Konferenciji o sigurnosti u Münchenu, kada je najavio promjene međunarodnog poretka, te nakon vojne intervencije u Gruziji 2008. i do danas se ovaj trend nije zaustavio ni usporio.

No, što je najvažnije, Rusija je po zalihama zlata nadmašila i Narodnu Republiku Kinu, iako treba uzeti u obzir da Peking neredovito i možda netočno prikazuje količine zlata koje posjeduje.

Kao što se vidi na grafikonu, Kina od 2002. do 2009. uopće nije objavljivala podatke o zlatnim rezervama, a to onda nije činila od 2009. do 2015. godine, kada je odjednom potvrdila povećanje zaliha zlata za više od 600 tona.

Zlatne rezerve Rusija Kina 2018
FOTO – Službene zlatne rezerve Rusije (plavo) 1857,69 tona i Kine (crveno) 1842,57 tona do siječnja ove godine

MMF je objavio podatke prema kojima Rusija sada ima 1857 tona, a Kina 1843 tona zlata, ali je to posljednji službeni podatak iz 2016.

Zapravo, nije sasvim jasno zašto ove dvije zemlje aktivno kupuju zlatne poluge. Očigledno je temelj želja za manjim korištenjem dolara, kao i kineske ambicije da juan postane glavna međunarodna valuta.

Osim toga, Kina je pokrenula zamjenu za zlato i već je postala najveća sila na svijetu u smislu trgovanja fizičkim plemenitim metalima. Ovo je važno jer se SAD u trgovini zlatom i ostalim plemenitim metalima uglavnom oslanja na “papir”.

Ali to nije sve. Glasine koje kruže tržištem govore kako će Kina pokrenuti prodaju nafte u Šangaju, a ugovori će se sklapati u juanima, koje će se istovremeno moći pretvoriti u zlato. Samo zbog toga Kinezima može trebati toliko zlata.

Naravno, sve su ovo pretpostavke, ali se čini da u svemu tome ima mnogo istine.

Ruske zlatne rezerve - oznaka zlatnih poluga
FOTO: Ruske zlatne rezerve – oznaka zlatnih poluga

 

MMFSvjetsko vijeće za zlatozlatne polugeZlatne rezerveZlato
Pretplatiti se
Obavijesti o
64 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
igi
6 godine prije

…u ratu sirovine i zlato imaju jedinu vrijednost….znači priprema za igranku je počela…čistite zemljište svoje djedovine trebat će vam i održavajte bunare.

tuf
6 godine prije

SAD ce morati pozuriti sa izvozom demokracije u Rusiju i Kinu ako misle sprijeciti havariju svoje imperije. Upravo iz razloga poput gorenavedenih vidimo zasto se na vanjskopolitickom planu stvari tako ubrzano desavaju.

Tarzan
6 godine prije

Bolje Zlatko nego Blatko.

Mölltaler
6 godine prije

Oko kineskog zlata ima puno teorija zavjera (kao i oko vatikanskog) . Po nekim teorijama imaju i preko 10 000 tona. Ove službene podatke treba uzimati sa velikom rezervom. Sa druge strane zapadnjaci(USA,Njemačka,Italija,Francuska) navodno imaju manje od onoga što tvrde. To se dobro vidjelo prije nekoliko godina kad su Nijemci tražili od amerikanaca i francuza da im vrate dio zlata pa su morali čekati tri godine.

Libanezer
6 godine prije

samo službeno

Spock
6 godine prije

Pa šta da rade sa dolarima koje dobiju za naftu ili svoje proizvode nego da mjenjaju toalet papir za zlato dok još neki naivci prodaju. Zapad je bankrotirao samo to još moraju narodu priznati pa se otići pokloniti kineskom caru. (ili pokušati izazvati WW3 ali od kad Kinezi i Rusi čuvaju jedni drugima leđa ni to nije opcija)

Našili
6 godine prije

Suludo je trošiti toliku energiju za iskopavanje metala ukoliko on nema neku veoma važnu upotrbnu vrijednost a ove priče o zlatnom standardu i o zlatu možemo nazvati jednim imenom TISUĆLJETNA LAŽ I PEVARA

Laki Topalović
6 godine prije

Dobro, dakle, Kinezi šute 6-7 godina, onda objave rezerve za 600-800 tona više , odjednom. Iako je upitno je li to prava brojka?

Sinisa
6 godine prije

Velika prednost Rusije je sto ima svoje rudnike zlata i sto se ne zna koliko ga ima jos.

vrane
6 godine prije

U svijetu koji očekuje krah dolara, a koji je backup svake zapane valute, imanje zlata je imanje pravog novca u trenutku kraha. Vrijednost dolara je spekulativna. Financijski stručnjaci su prije 10tak godina procijenjivali da je vrijednost dolara precjenjena 5-6 puta, zbog manipulacije – petrodolara, a danas kad se smanjuje broj zemalja koje trguju naftom u dolarima, te se općenito napušta dolar kao valuta međunarodne trgovine, dolar se prije ili kasnije – vraća na svoju stvarnu vrijednost. Jeli to 10 puta manje ili puno manje ne znamo ali biti će u idućih par godina hiperinflacija dolara i svih ostalih valuta, propast tržišta valutama, propast tržišta vrijednosnicama i državnim obveznicama, propasti ekonomija koje neće moći kupiti ništa ni prodati ništa bez zlata. Pošto sve zapadne valute imaju pozadinu u dolarima (od Nixona 1971g.) može se pretpostaviti koliko rasulo će nastati u cijelom svijetu. Nezabilježeno u povijesti. Tako se pametne zemlje (i dovoljno… Čitaj više »

Sunseeker
6 godine prije

Moje mišljenje je da su to zasad samo igre tko ima većeg…. Bitno je tko ga stavlja i koliko dugo će ga još stavljati. Pitanje je šta mi mali imamo od toga!!

Son of Alerik
6 godine prije

Da je kojim slučajem netko od vas prije 5 godina imao nekakvu ušteđevinu i poželio se osigurati od inflacije, devalvacije, gubitka vrijednost te po uputama i ovdje prisutnih stručnjaka uložio u zlato – za uncu zlata bi u veljači 2013. platio 1600 dolara. Pa bi onda čekao da mu vrijednost njegove ušteđevine raste. U veljači 2016 da je išao pogledati koliko je zaradio, ako je slabijeg srca – vjerojatno bi ga dohvatio infarkt. Njegova ušteđevina bi vrijedila 30-40% manje nego li prije tri godine! Naime, cijena zlata je tad pala na ispod 1100 dolara. Trenutno je cijena oko 1350 dolara. Naš ulagač bi posijedio od muke, grizao bi nokte i kleo hudu sudbu. Norveška je najbogatija država na svijetu. Imaju naftu, plin i jedan od najvećih fondova. Smatraju kako nafta koju imaju pripada svima, ne samo ovoj generaciji, nego i onima koji dolaze pa svu dobit od prodaje nafte ulažu… Čitaj više »

octopus
6 godine prije

Stara židovska formula glasi: Trećina bogatstva u zlatu, trećina u nekretninama, trećina u kešu… Toga se drže i zato ne propadaju već dulje vrijeme.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI