SU.VI.MAX – Znanstvena studija o vitaminima i mineralima koju su pokušali “ugušiti”

Vitamin D
53 komentara

Polemika o vitaminima je uzburkala javnost. Na jednoj strani imamo “vitaminoskeptike”, a na drugoj osobe željne istine o vitaminima i njihovom eventualnom utjecaju na naše zdravlje, a koji se mogu slobodno kupiti u trgovinama.

Jedni govore da su industrijski stvoreni vitamini opasni, a drugi tvrde da su prijeko potrebni za očuvanje našeg zdravlja. Veliki broj znanstvenih radova potvrđuje važnost vitamina, kako onih u prirodnom obliku – voću i povrću – tako i onih stvorenih u laboratorijima.

Što o svemu kaže struka?

Nema potrebe upuštati se u kompleksne stručne analize u kojima su već puno toga rekli najveći i najbolji. Ovom prilikom vam nudimo informacije o najvećem kliničkom istraživanju u Francuskoj koje je trebalo pokazati i dokazati utjecaj vitamina i minerala na naše zdravlje.

Francusko kliničko ispitivanje SU.VI.MAX

21. lipnja 2003. godine, voditelji znanstvene studije SU.VI.MAX su otkrili prve rezultate najvećeg francuskog kliničkog ispitivanja koje je rađeno između 1994. i 2002. godine nad 13.017 osoba između 35 i 60 godina koje su uzimale vitamine, mineralne dodatke ali i placebo. Dnevna doza ovog kliničkog ispitivanja se sastojala od sintetičkog beta karotena (6 mg), sintetičkog vitamina E (30 mg), vitamina C (120 mg), selena (100 mcg) i cinka (20 mg).

Rezultati kliničkog ispitivanja su bili fantastični kod muške populacije gdje smo imali smanjenje pojave raka za 31%, kao i smanjenje smrtnosti kod iste grupe muškaraca za 37%. Nikakvo poboljšanje nije ustanovljeno kod žena koje su participirale u ovom kliničkom ispitivanju.

Objavljene informacije su vrlo brzo povučene iz javnosti. Sve manje mainstream medija se usuđivalo objaviti ove spektakularne rezultate, a na voditelja kliničkog ispitivanja Dr. Sergea Hercberga je vršen strašan pritisak, iako je bilo očito da 5 dodataka mogu spasiti na stotine tisuća života.

Dušobrižnici su tvrdili da nema potrebe za sintetičkim dodacima i da je konzumiranje voća i povrća sasvim dovoljno za postizanje istog cilja. Mediji su organizirano i vrlo brzo preuzeli ove preporuke dušobrižnika i sve više sudili Dr. Hercberga.

Međutim, rezultati kliničkog ispitivanja nisu postignuti konzumiranje svježeg voća i povrća, već upravo uzimanjem sintetičkih vitamina i minerala. Niti jedan razuman znanstvenik na ovome svijetu ne bi se upustio u suludu ekstrapolaciju rezultata ovog kliničkog ispitivanja, te ustvrdio da bi rezultati bili identični ako bi se umjesto sintetičkih vitamina i minerala konzumiralo voće i povrće. To može biti istina, ali dok se ne dokaže novim kliničkim ispitivanjem, takvo što ne nema mjesto u znanosti.

Moramo biti zahvalni Dr. Hercbergu što je potvrdio da vitaminski i mineralni dodaci mogu biti korisni u prevenciji određenih vrsta raka provođenjem studije čiji razvoj i praćenje zahtijevaju mnogo samopožrtvovanja, ustrajnosti i rada. U isto vrijeme se postavlja pitanje zašto se minimalizira utjecaj vitamina i mineralnih dodataka na naše zdravlje? Kome je to cilj?

Tko može tvrditi da su ukupne doze apsorbirane pri kliničkom ispitivanju SU.VI.MAX, prehrambene doze, kada predstavljaju četverostruku dozu trenutnog unosa vitamina E, više nego dvostruku dozu vitamina C, gotovo 3 puta veći unos selena i gotovo 2 puta veći unos cinka? Ove doze su izvan dosega uobičajene prehrane.

Zašto se u prezentacijskom dokumentu SU.VI.MAX prešućuju pozitivni rezultati studije ATBC iz 1994. koja pokazuje da dodatak vitamina E smanjuje rizik od raka prostate za trećinu?

Studija SU.VI.MAX potvrđuje studije iz Kine (rak svih vrsta), iz Finske (rak prostate), iz Bostona (rak prostate), koje govore o koristi antioksidacijskih dodataka. Treba biti iskren i reći da neke druge studije nisu utvrdile nikakvu korist, a neke su zaključile da u određenim okolnostima (visoke doze sintetske tvari) dodaci mogu biti opasni. Dakle, još uvijek ima puno toga za shvatiti o ulozi slobodnih radikala i puno toga za naučiti o prednostima antioksidativnih dodataka. Jedno je sigurno, uzimanje takvih dodataka apsolutno nije poticaj da jedete manje voća i povrća, čega se uplašio napadnuti dr. Serge Hercberg. Naprotiv, studije pokazuju da redoviti konzumenti voća i povrća su redoviti potrošači vitaminskih i mineralnih dodataka. Radi se osobama s besprijekornim načinom života.

Da zaključimo logično!

Uz prehranu bogatu neprskanim voćem i povrćem, s vrlo malo obrađene hrane i šećera, poštujući dobru ravnotežu između esencijalnih masnih kiselina, te uz umjerene doze minerala i vitamina u obliku dodataka, naše zdravlje vjerojatno može biti puno bolje. Upravo je to ono što stotine stručnjaka preporučuju, a posebno najprestižniji svjetski tim istraživača prehrane, Harvard School of Public Health.

Ipak ćemo vam za kraj pokloniti mali bonus

U Republici Hrvatskoj živi skoro milijun muškaraca u dobi između 35 i 60 godina, a što odgovara profilu osoba koje su participirale u francuskom kliničkom ispitivanju. U Hrvatskoj svake godine od raka umre oko 5000 muškaraca.

Ako se protokolom smanji smrtnost za 37%, to bi značilo da bi zdrava hrana uz vitaminske i mineralne dodatke vjerojatno spasila 1350 života svake godine. Zamislite koliko košta liječenje osoba od malignih bolesti. Zamislite koliko svi gubimo kada nestane 1350 radno sposobnih muškaraca koji mogu pridonositi svojoj obitelji i državi. Ne radi se samo o jednoj godini, nego o kumulativnom broju umrlih, a u našem slučaju spašenih.

Samo u 10 godina bi bilo spašeno 13.500 života koji kumulativno predstavljaju najmanje 6 milijardi kuna godišnje (vrlo umjerena estimacija: plaće, doprinosi, liječenje, osiguranje, potrošnja, hrana, BDP, demografski utjecaj,…).

Idemo vidjeti koliko koštaju vitaminski dodaci potrebni za prevenciju malignih bolesti za milijun muškaraca u Hrvatskoj.

Svake godine bi bilo potrebno oko 60 tona vitamina i minerala koji bi pokrili dnevne doze za milijun muškaraca. Prosječna cijena za 60 tona vitamina i minerala iznosi oko 1 milijardu kuna. Svi vitamini i dodaci se mogu proizvesti u Hrvatskoj bez ikakvih problema.

Hrvatska bi primjenom SU.VI.MAX protokola svake godine uštedjela 5 milijardi kuna, a milijarda kuna potrebna za proizvodnju vitamina i minerala mogla bi stvoriti 5000 novih radnih mjesta na kojima bi radili spašeni muškarci.

Kako vidimo, nije problem naći ideju kako spasiti mnoge živote i unaprijediti nacionalnu ekonomiju. Potrebno je samo malo volje, logičnog razmišljanja i korištenje nama dostupnih informacija iz svijeta znanosti.

Izvori: Sciencedirect | La Nutrition | Inserm

SU.VI.MAXvitamini
Pretplatiti se
Obavijesti o
53 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Emiliano Zapata
5 godine prije

Sto o svemu kaze struka? Pa….ono sto si ih ucili u skoli da ponavljaju ko papagaji, ne da misle i istrazuju…Istrazivaci su ionako zaposlenici farmaceutskih kompanija i kao takvi, vrlo objektivni i nepristrani…

Majk Majers
5 godine prije

Magnezij, vitamin C i D, sumpor, klorofil i jod:esencija zdravlja. A koliko od toga unosimo današnjom prehranom i izbjegavanjem izlaganja suncu? Skoro pa ništa

Zagor
5 godine prije

Koja je to mjerna jedinica mcg?
Vjerujem da je greška.

shumadinac
5 godine prije

Interesantan podatak – veštački vitamini i minerali pomažu muškarcima a ne pomažu ženama??? Dobro, možda se radi samo o prostati ali ko tačno pomaže? Vitamin E, vitamin C, selen, cink, svi zajedno ili neka kombinacija? Jesu dobili neke rezultate ali ne mogu znati kako ni zašto jer naučni metod nije ispoštovan. Ovo može biti samo prva faza… Tako je rađeno istraživanje korisnosti duvana koja je i pronađena. Zašto da ne, mnogi lekovi su otrovni u većim količinama – sve zavisi od tumačenja. Može se tvrditi (i biti u pravu) da je duvan koristan za neku funkciju a to što ima gomilu štetnih dejstava je tema nekog drugog istraživanja. Delovanje unetih materija u organizam se odvija kroz neverovatno komplikovane biohemijske procese. Pri ovakvim istraživanjima se može uočiti najjače delovanje, ono koje pokazuje najbrže i očigledno delovanje. Ono što ovo istraživanje ne može da kaže je da li postoje neželjeni efekti koji… Čitaj više »

Dub Miroslav
5 godine prije

Zar je Pernar toliko važan za Logično? I ukoliko jest zašto jest?

Alxx
5 godine prije

Glavni uzroci svih hroničnih bolesti su nedostaci minerala ( i vitamina) koji nastaju usled konzumacije hrane koja je uzgojena na iscrpljenom zemljištu: – najgori deficit zapadnog sveta je deficit magnezijuma (dnevno je potrebno 10mg po 1kg težine) *magnezijum učestvuje u oko 3/4 svih metaboličkih procesa u organizmu * jedan je od modulatora kalcijuma u organizmu tj. nedostatak magnezijuma znači višak kalcijuma -> visok pritisak, problemi sa srcem i krvnim sudovima, nedostatak energije, nemogućnost ispravnog odmaranja… * najbolji suplementi su helirani oblici(mg glicinat, mg taurat, mg treonat ili mg malat) i MgCl – sledeći najgori nedostatak je nedostatak joda u ishrani ( sva kontinentalna zemljišta su mineralno iscrpljena) * Ameri su pokazali i dokazali da je nedostatak joda u ishrani glavni uzrok svih žlezdanih kancera ( naravno i svih problema sa štitnom žlezdom kao i sa prostatom) * i ne, joda u jodiranoj soli nema dovoljno, to je popularna zabluda –… Čitaj više »

giordano bruno
5 godine prije

Pijte Smoothie, tu su vitamini i minerali. Nemojte jesti meso. Ako ste cesto bolesni, procitajte malo o gladovanju da izbacite toksine.

nime
5 godine prije

************** ********************** *************************** ************************** **************************

Admin:Ideje koje tvrde da je život zlo i da novac vrijedi više nego umirovljenik, nemaju mjesta na ovom portalu.

Komunista
5 godine prije

Pozdrav svima.
Naravno da su vitamini i minerali zdravi, neophodni su nam, jer smo sazdani i od njih.
Treba jesti voće i povrće, ali ne ono iz supermarketa! To je otrov! To je tretirano Bog zna čime, zbog profita. Valjda to znamo svi. Oko mene ima puno voćnjaka, pa svojim očima gledam, ljudi, jabuke se špricaju oko 25 puta!!! Vitamini iz takve jabuke? NE HVALA!
Ako neko živi na selu i ima svoje zemlje, neka sebi sije i sadi, za svoje potrebe, ne treba puno. Malo truda i eto svega, zdravog.
Treba jesti voće ispod našeg neba, šljive, jabuke, kruške, borovnice, kupine… Ono što nam dolazi s juga, banane, agrumi.. Pa to nije za naš organizam. Ok, neka je pojesti, ali nije to toliko zdravo kako nam se predstavlja, jer valja i tu zaraditi.
Tako eto, bolje je koristiti sintetičke vitamine, nego jesti nešto što je otrovano.

Jole
5 godine prije

Ovo je vrlo kompleksna tema i zapravo je teško o tome govoriti pozivajući se na znanstvena istraživanja.Mislim da je forumaš Emilio Zapata u prvom komentaru na vrhu, pogodio srž.Imate gomilu istraživanja koja su “potvrdila” da gmo sjeme i hrana nisu štetni za zdravlje.Nikakvi umjetni vitamini i minerali se ne mogu mjeriti sa onima iz hrane,a pogotovo iz tzv, zdrave ili barem minimalno tretirane hrane sa štetnim dodacima.Meni ovo izgleda kao plaćeni oglas i ništa više.Današnja je znanost korumpirana I nepouzdana,a istraživanja se mogu ciljano raditi u zadanim uvjetima i parametrima koji mogu dati željene rezuiltate,umjesto realnih i objektivnih.

hrvat
5 godine prije

gospodo
preporucam svakome knjigu od Linusa Paulinga.
covijek je nobelovac i tamo imate sve o c vitaminu.
pernar malo pretjeruje ,ali ima dooosta istine u tome.jedini koji se usudi dirnuti zdravstvenu elitu.
samo hrabro jer sreca prati hrabre…

Nostradurus
5 godine prije

Doza 120 mg/danu C vitamina je zbilja mala pa su takvi i rezultati – osrednji. Toliko vitamina dobijete iz dva kivija.

U ovoj knjizi se navode slučajevi primjene vitamina C u bitno većim dozama za mnoge bolesti: https://www.scribd.com/document/384249775/Primal-Panacea.

Pa i doza koju je pokazao Ivan Pernar je samo u jednoj žličici 8 puta veća od ove iz studije. Trećina male žličice je oko 1gram tj. 1000 mg.

Rotor
5 godine prije

Vjetovatno vam je poznata priča o 5. majmuna, a koja kao eksperiment o objašnjava zašto se tradicije ne preispituju, jer je ovdje upravo riječ o liječničkoj i farmaceutskoj tradiciji. Dakle: “Skupina znanstvenika stavila je pet majmuna u kavez. U sredini kaveza bile su ljestve na čijem vrhu je stajala banana. Svaki put kad mi se jedan od majmuna popeo na ljestve, znanstvenici su hladnom vodom polili ostala 4 majmuna. Nakon nekog vremena, svaki put kad je neki od majmuna krenuo na ljestve, preostali su ga povukli dolje i tukli, nisu mu dali da se penje. U međuvremenu niti jedan majmun se više nije usudio penjati na ljestve, bez obzira na to koliko je velika napast bila gledati u bananu na vrhu. Znanstvenici su tada odlučili zamijeniti jednog od majmuna novim majmunom koji ništa nije znao.. Prva stvar koju je ovaj novi majmun učinio je da krene na ljestve. Druga 4… Čitaj više »

miro
4 godine prije

Izvrstan clanak!bravo
na svom primjeru mogu potrditi isto, nakon sto mi je diagnosticiran diabetes, ucinio sam velike promjene u nacinu prehrane, prestao sam jesti voce koje ima visok udio secera, i sto se dogodilo . Nakon 5 godina takovog stila prehrane, doslo je do bitnog pomaka na lose na
krvnim nalazima , sve su velicine pale, nitko od mojih ljecnika / dvojica / u tom vrremenu nije spomenuo da uzimam sinteticke vitamine i minerale, ali su me hvalili kako sam diabetes uspio stavitu pod kontrolu, sto je malo koristi za mene u totalu sa svimmovim drugim problemima . Pred mesc dana poceo sam se kljukati sa vitaminima , mineralima i vec se osjeca puno bolje, cekam nalaz u Travnju
pa cu se nadam se u to i uvjeriti. toliko.
pozdrav iz Toronta

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI