Magnus Carlsen je pobjednik FIDE Svjetskog brzopoteznog prvenstva u Moskvi

Magnus Carlsen
6 komentara

Norveški šahovski velemajstor i aktualni svjetski prvak u šahu Magnus Carlsen osvojio je u subotu FIDE Svjetsko brzo prvenstvo u Moskvi. Carlsen je ostao neporažen tijekom cijelog turnira, s ukupno 11,5 bodova nakon 15 odigranih partija.

Drugo mjesto pripalo je 16-godišnjem Alireziu Firouzjiu (10,5 bodova) iz Irana koji se natjecao pod zastavom Međunarodne šahovske federacije (FIDE). Našao se ispred Japanaca Hikaru Nakamura i Rusa Vladislava Artemijeva jer je imao bolje pokazatelje vezane razlike. Daniil Dubov, prošlogodišnji pobjednik Svjetskog brzopoteznog prvenstva u Sankt Peterburgu, osvojio je 10 bodova (zajedno sa šest ostalih natjecatelja) i osvojio osmo mjesto.

Carlsen je ostao neporažen tijekom cijelog turnira, te je na kraju imao 11,5 bodova nakon 15 odigranih partija.
“Drago mi je što sam pobijedio. Zapravo danas nisam igrao tako dobro i sve je odlučeno u posljednji trenutak”, rekao je novinarima.

“Sada bih volio igrati nogomet. Mislim da bih igrao nogomet čak i da izgubim u šahovskom turniru”, dodao je. “Ja sam navijač Real Madrida. Drago mi je što sada igraju bolje nego prošle sezone.”

Nakon pobjede, Carlsen se uputio na nogometno igralište u blizini Velike sportske arene olimpijskog kompleksa Luzhniki u Moskvi, gdje je sudjelovao u nogometnom druženju zajedno s predsjednikom FIDE-a Arkadijem Dvorkovičem i bivšim članovima nogometne reprezentacije Rusije Andrejem Karjakom i Dmitrijem Bulykinom.

Carlsen je 2013. postao svjetski prvak u šahu, pobijedivši Viswanathana Ananda. Postao je prvi apsolutni prvak u šahu, osvajajući naslove u tri kategorije – klasični šah, brzopotezni i blitz.

Subotnji trijumf u Moskvi bio je Carlsenova treća pobjeda na Svjetskom brzom prvenstvu.

U Moskvi će u nedjelju započeti Svjetsko prvenstvo u šahu, koje će se završiti u ponedjeljak.