Španjolska šokirana u osmini finala! Maroko, zahvaljujući boljem izvođenju jedanaesteraca, prošao u četvrtfinale Svjetskog prvenstva!

Reprezentacija Maroka
20 komentara

Reprezentacija iz sjeverne Afrike prvi puta je u povijesti ušla u osminu finala Svjetskog prvenstva

Maroko je osigurao mjesto u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva pobjedom u završnici jedanaesteraca protiv Španjolske u Kataru, što je prvi put u povijesti da su Marokanci stigli do osmine finala prvenstva. Nakon što pobjednik nije mogao biti odlučen ni nakon regularnih 90 minuta ni nakon produžetaka, Maroko je srušio svoje suparnike, pobijedivši u raspucavanju 3-0, zahvaljujući obranama vratara Yassinea Bounoua, poznatog kao Bono i nekoliko loših španjolskih pokušaja. Uz povijest, Achraf Hakimi rođen u Madridu bio je taj koji je odgovorio za Maroko kada je hladnokrvno izveo pobjednički penal u sredinu. Španjolska je platila cijenu jer nije pretvorila svoj posjed u golove tijekom utakmice, a loši udarci s jedanaest metara momčadi Luisa Enriquea, u kombinaciji s vrhunskim golmanom Marokanca Bona, poslali su osvajače Svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj republici 2010. godine u Madrid.

Raspucavanje je počelo tako što je Abdelhamid Sabiri pogodio početni jedanaesterac za Maroko, prije nego što je Pablo Sarabia pogodio vratnicu za Španjolsku.

Chelseajev Hakim Ziyech zatim je izveo jedanaesterac po sredini, prije nego što je slabi pokušaj Carlosa Solera zahvalno obranio marokanski vratar Bono.

Unai Simon održavao je šanse Španjolske na životu pogađajući, ali veteran Barcelone Sergio Busquets bio je kriv za još jedan loš udarac kojeg je Bono obranio. Zvijezda Paris Saint-Germaina, Hakimi, mirno je zabio kako bi potaknuo slavlje među Atlas Lionsima i gromoglasno navijanje na Education City stadionu, ali i bez sumnje daleko šire.

Maroko se već etablirao kao senzacija za u Kataru, zauzevši vrh skupine F s dvije pobjede iz tri utakmice; uključujući i impresivnu pobjedu nad Belgijom. Nakon toga će se susresti s pobjednicima susreta osmine finala, između Portugala i Švicarske, u četvrtfinalu u subotu.

U međuvremenu, španjolska momčad, koja je prepuna talentiranih igrača, prerano sazrelih razigravača, kao što su Gavi i Pedri i starijih igrača kao što je Busquets morat će dobro promisliti, potencijalno bez Enriquea na čelu, o još većem turnirskom razočaranju, nakon zlatnih godina koje su trajale od 2008. do 2012. Doista, bio je to drugi uzastopni izlazak na jedanaesterce u osmini finala Svjetskog prvenstva za Španjolce, što se podudara s njihovim odlaskom protiv domaćina Rusije u istoj fazi prije četiri godine.

Španjolska je nametnula svoj prolazni vrtuljak Maroku tijekom cijelog natjecanja; često izazivajući zaglušujuće zvižduke marokanskih navijača na tribinama, no Španjolci su tijekom 90 minuta stvorili tek nekoliko prilika.

Najbolja prilika za Maroko došla je malo prije poluvremena, kada je Nayef Aguerd glavom prebacio nakon centaršuta Sofianea Boufala. S niskim blokom koji su postavili Sjeverno-Afrikanci, Hakimi i Ziyech nastavili su izgledati kao njihovi najbolji igrači u protunapadu. Uzorak španjolskog posjeda lopte nastavio se u drugom poluvremenu, kada je Enrique uveo Alvara Moratu u pokušaju postizanja gola. Napadač Atletico Madrida je u nadoknadi udario glavom loptu i pogodio vratnicu, prije nego što je Bono obranio slobodni udarac Danija Olma, koji je izbjegao sve unutar marokanskog kaznenog prostora. U produžetku, Španjolska se približila nevjerojatnih 80 % posjeda, ali je nastavila biti frustrirana.

S druge strane, zamjena Walid Cheddira imao je zlatnu priliku za pobjedu, kada se oslobodio unutar šesnaesterca, ali njegov pokušaj spasile su noge Simona. Kasna zamjena Sarabia tada je pogodila vratnicu posljednjim udarcem na utakmici, nagovještavajući da to neće biti njegova večer. Nakon ovoga Španjolska je posustala, a Maroko ostao pribran dok je ruka povijesti pozivala tim Walida Regraguija prema povijesnom kvalificiranju u četvrtinu finala.