Zapadne države više ne skrivaju svoje pripreme za rat s Rusijom, izjavio je predsjednik Vladimir Putin, dodajući da čelnici NATO-a i EU-a koriste ‘lažne tvrdnje’ o navodnoj ‘ruskoj prijetnji’ kako bi opravdali militarizaciju.
Putin je te riječi izgovorio u utorak tijekom ceremonije u Kremlju za diplomante ruskih vojnih, sigurnosnih i policijskih akademija, ističući da se stav NATO-a promijenio od podrške Ukrajini oružjem i financiranjem do otvorenih priprema za rat.
‘Sada otvoreno govore da se pripremaju za rat s nama, povećavaju vojne proračune’, rekao je Putin. Tvrdi da zapadne vlade koriste isti obrazac koji su oduvijek koristile protiv Rusije: ‘Prvo stvaraju prijetnje za našu zemlju, tjeraju nas da poduzmemo nužne mjere za samoobranu, a zatim nas odmah optužuju za sve smrtne grijehe kako bi opravdali nastavak agresivne politike.’ Pritom je povukao paralelu s nacističkom Njemačkom i drugim zapadnim zemljama koje su Sovjetski Savez proglasile agresorom nakon što je Njemačka izvršila invaziju 1941. godine.
Putinove izjave dolaze u trenutku kada su europske članice NATO-a i Kanada povećale izdatke za obranu za 20 posto u realnom iznosu u 2025., dosegnuvši ukupno 574 milijarde dolara, pozivajući se na navodnu ‘rusku prijetnju’. Moskva je takva nagađanja nazvala ‘besmislicama’, a Putin je ranije izjavio da se Rusija bori protiv cijelog Zapada.
Osvrćući se na ukrajinske dronove koji napadaju ruske gradove, Putin je rekao da su udari na civilnu infrastrukturu osmišljeni ‘da uzdrma društvo’, a ne da se postignu vojni ciljevi. ‘Kad cijeli Zapad radi za njih, s ovim ogromnim protokom dronova, cilj je stvoriti sumnju u djelovanje ruskih oružanih snaga’, rekao je.
Putin je primijetio da europske nacije još uvijek oklijevaju pokrenuti napade na Rusiju sa svog teritorija jer ‘shvaćaju da će uslijediti uzvrat’.
Komentari dolaze dok Ukrajina nastavlja izvoditi napade duboko u Rusiji, što često dovodi do civilnih žrtava. Prošlog tjedna Kijev je pokrenuo napad dronovima na Moskvu, najveći u dvije godine, pri čemu je gradonačelnik Sergej Sobjanin izvijestio o uništenju 194 drona. Napad je oštetio rafineriju nafte, trgovački centar i nekoliko stambenih zgrada, a više od desetak ljudi je ozlijeđeno.

Pa zašto onda otima id svojih gradjana, a daje Evropljanima?
Nijev vam, valjda, promakla vijest da je uveo restrikcije benzina, a Družba radi kao I obično?
A restrikcije je uveo jer mu Evropa, preko Ukrajinaca, skarga rafinerije I ostalu infrastrukturu potrebnu za normalno funkcionisanje njegovog naroda (dobro, možda Rusi nisu njegov narod).
I eto…sam to zna da ga Evropa kara…pa zašto ne zatvori pipe?
Pa zašto onda otima id svojih gradjana, a daje Evropljanima?
Nijev vam, valjda, promakla vijest da je uveo restrikcije benzina, a Družba radi kao I obično?
A restrikcije je uveo jer mu Evropa, preko Ukrajinaca, skarga rafinerije I ostalu infrastrukturu potrebnu za normalno funkcionisanje njegovog naroda (dobro, možda Rusi nisu njegov narod).
I eto…sam to zna da ga Evropa kara…pa zašto ne zatvori pipe?
Njegov problem je zabluda o tome da ga žele kao dio Evrope. Zapad želi Rusiju kao dio Evrope ali samo kao besplatnu sirovinu i čisti istočni životni prostor. On to ne shvaća i stalno želi da ga ovi vole i da im pokaže da poštuje evropske papirnate standarde.
Neka pogleda kako Ameri i židovi ratuju i da Evropa to podržava i daje podršku stalno, pa će shvatiti gdje je i koja mu je sudbina. Trebao je satrat Ukrainu i nitko mu ne bi ni A rekao, ali evropski rus ko noj sa glavom u pijesku…
Dobro jutro Putin
Vrag je odnio šalu. Zapad gubi životni standard. Rusija je trebala biti spasonosno rješenje. Ali Rusija odbija pasti. Što će situacija u Zapadnim zemljama postati teža to će više raditi sve opasnije poteze.
što duže traje rat u Ukrajini veće su šanse da će Putina političko-tajkunske strukture maknuti u prevratu i da bi mogao biti izdan i završiti u zatvoru, kućnom pritvoru ili biti likvidiran ili ranjen jer u Rusiji u ratnom stanju ne postoji politička ili zakonska primopredaja vlasti a on dobro zna kako su završili Gaddafi, Assad, Maduro