Cijene hrane rastu zbog nenormalnih kiša i poplava u Australiji; uništile su više usjeva

20 komentara

Obilne kiše uništavaju sve više usjeva u Queenslandu u Australiji, uzrokujući vrtoglavi skok cijena hrane, osobito onih svježih proizvoda.

Bilo je mnogo kiše u dijelovima države u uvjetima koje Zavod za meteorologiju opisuje kao nenormalne uvjete za ovo doba godine.

Cross Family Farms, jedan od najvećih uzgajivača voća i povrća u Australiji, bilježi velike gubitke od graha i rajčica na svojoj farmi Bundaberg.

„Puno našeg graha je uginulo zbog kišnog vremena, tako da je to vjerojatno najviše pogođeno. To i snježni grašak”, rekao je Trevor Cross. “Tikvice su u zemlji, ali ne vole kišu. Berba se dosta odužuje, jer je prehladno da bi rasle.”

Ostali problemi uključuju pucanje rajčice i bolesti lišća. Cross je upozorio da će zalihe biti ugrožene u nadolazećim tjednima i mjesecima, a očekuje se i rast cijena.

Cross OPG nije jedini s problemima. April Elazzi, suvlasnica i voditeljica Star Fresh Fruit Marketa, kaže kako veleprodajne cijene već rastu, a još uvijek nije jasno koliko će doseći. Tikvice su već udvostručene u odnosu na cijenu od oko 80 dolara po kutiji na tržnicama, dok je grašak dostigao oko 40 dolara po kilogramu.

Jagode su dospjele za berbu, ali uzgajivač Bundaberga Michael Meiers rekao je da je na njegovoj farmi posljednjih dana palo 40 milimetara kiše. S obzirom na to da jagode pucaju i upijaju previše vode, postaju sluzave na dodir, što znači da je njegova farma potpuno izgubila tjedni plod.

U međuvremenu, u Queenslandu već postoji nestašica zaliha zbog kišnog vremena koje odgađa početak žetve u svibnju, a Meiers očekuje da će kiša pogoršati situaciju.

Procijenio je da će njegovi gubici u sezoni “lako” doseći 200.000 dolara s njegovim biljkama koje su uništile kiša i bolest. Dok su godišnje posadili 120.000 biljaka, kiša je oštetila dvije trećine, ostavivši ih s oko 40.000. Meiers je rekao da će možda moći povratiti dio jagoda za džemove i umake, ali samo mali postotak bit će dovoljan i za to.

Savršena oluja za uništavanje usjeva

Dugotrajno kišno vrijeme, nedavno zahlađenje i naoblaka stvorili su “savršenu oluju” za kvarenje usjeva na jugu.

David Freeman s Freemanove organske farme u Currumbin Valleyju rekao je da je već izgubio oko 70 posto svojih jabuka s kremom, a gubi i mnoga stabla avokada.

Bilo je mnogo štete na njegovom povrću i lisnatom zelenilu jer je tlo bilo mokro, ali otkrio je još više problema za svoje voćke.

“Zbog zasićenosti tla, nedostatka sunca i niskih temperatura, počeli smo gubiti stabla avokada zbog Phytophthora, gljivice tla”, rekao je.

S više od 2000 milimetara kiše od početka godine i samo 42 dana sunca do sada, rekao je da će usjevi biti pogođeni u cijeloj industriji. Pogođeni su uzgajivači avokada u zaleđu, Tamborineu i sjevernim rijekama Novog Južnog Walesa (NSW).

Predsjednik Udruge poljoprivrednika NSW-a James Jackson rekao je da je nekoliko farmi “izbrisano” u razornim poplavama u NSW-u, što je zabrinjavajuće jer oko milijardu dolara vrijedan proizvod dolazi iz Sydneyjskog bazena, pri čemu je proizvodnja u tim specifičnim područjima pogođena.

“Svakako će neki od dobavljača voća i povrća u Sydneyu biti malo skučeni. A kada se zalihe smanje, cijene rastu, tako da će doći do implikacija na cijene”, rekao je.

AusVeg, nacionalno tijelo za uzgajivače povrća, također je priopćilo da je to još jedan udarac za industriju jer se uzgajivači u mnogim dijelovima Australije suočavaju s teškim vremenskim nepogodama.

„Uzgajivači u cijeloj zemlji također se suočavaju s ozbiljnim povećanjem troškova proizvodnje, s globalnim ekonomskim čimbenicima i problemima u opskrbnom lancu koji rezultiraju povećanim troškovima kritičnih poljoprivrednih inputa, uključujući gnojiva, goriva i kemikalija, kao rezultat globalnih problema s dostavom i rata o Ukrajini, kao i pritisak na plaće zbog nedostatka radne snage u Australiji,” rekao je Shaun White iz AusVega.

australijaKišeUsjevi
Pretplatiti se
Obavijesti o
20 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
1 godina prije

China’s foreign trade with other BRICS member states amounted to 1.64 trillion yuan ($244 billion) in the first half of the year, up 14.1% in annual terms, according to data from the General Administration of Customs of China (GACC), as cited by the Global Times on Wednesday.

The data shows that the value of exports reached 817.18 billion yuan ($121 billion), jumping 20.6%. The value of imports was also up, by 8.3% to 825.82 billion yuan (around $123 billion).

GACC spokesperson Li Kuiwen said at a press briefing on Wednesday that China’s trade with other BRICS nations has become increasingly closer in recent years. He pointed out that trade turnover soared from 960.21 billion yuan ($143 billion) in 2009 to 3.17 trillion yuan ($472 billion) in 2021.

tihobl
1 godina prije

Pitanja za Djuru: kakv je to snjezni grasak od 40$ po kilogramu? I otkud njima snijeg dole?
Kakve su to jabuke sa kremom? Da li eurokrem spricom ubacuju kao nasi seljaci vodu u paprike ili drvo stvara punjene jabuke?
Kakvi su to seljaci koji kukaju zbog 40 mm kise?

Lucija, prva
1 godina prije

Meanwhile in Britain:
Mogli bi dobiti Indijca za premijera. Peni je druga za sad… Liz treća.
Ostali ispali.
Slijedi glasa je 200 000 članova konzervativne stranke.

“Британци могу добити Индуса за премијера: Риши Сунак победник првог гласања за Џонсоновог наследника

Добио 88 Гласова, Министарка трговине Пени Мордонт (🙂) 67, а шефица дипломатије Лиз Трас 50.

Franko
1 godina prije

Ne brinite vi za Australiju, ona spada u klub Five Eyes, ona je diio anglosaxsonskog svijeta, njima ce uvijek biti super

Emiliano Zapata
1 godina prije

Ah taj COoooo2, vreme je da satanisti pobiju svu stoku i ljude koji je jedu da ne prde vise…

Emiliano Zapata
1 godina prije

Putin i novi soj virusa su krivi za ovo a ne ono cime spricaju iz aviona i neka vec jednom nastupi glad bez stoke jer necemo da nam krave pustaju vjetrove i doprinose plinu koji je potreban biljkama za rast!
Neka sve stane vec jednom makar umrli od gladi! Ne zanosite se zlatnom milijardom, dosta je par 100k da popravlja robote i budu rezervna baza organa..

Joe
1 godina prije

Grašak 40 dolara/kg???? Ma dajte, uozbiljite se…

ad astra
1 godina prije

Da li mi netko može dati poveznicu na cijenu od 40 AUD za kilu graška?

Max
1 godina prije

Cijene rastu zbog manipulacija.

Nevakcinisan forever
1 godina prije

Nikakva šteta sve je to uredu , neka posade hrast i bukvu njima kiša ne smeta

Jomla
1 godina prije

40 dolara (australskih pretpostavljam) kila graška?!?
De vi to malo provjerite 😛

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI