Kako je Microsoft preuzeo kontrolu nad digitalnim svijetom

Imperija Microsoft
81 komentar

Microsoft je nakon turbulentnog razdoblja početkom 2010-ih ostvario jedan od najvećih poslovnih preokreta u povijesti tehnološke industrije. Pod vodstvom vizionarskog CEO-a Satye Nadelle, kompanija je od zastarjelog diva na rubu relevantnosti postala predvodnik u cloud računarstvu i umjetnoj inteligenciji, dosegnuvši vrijednost od nevjerojatnih 3 bilijuna dolara.

Od vrhunca do ponora: Microsoftova era Billa Gatesa i Stevea Ballmera

Microsoftova priča započinje 1990-ih godina kada je pod vodstvom lukavog osnivača Billa Gatesa ostvarila dominaciju na tržištu osobnih računala. Windows 95 postao je najuspješniji operativni sustav svih vremena, a Microsoft je kontrolirao više od 90% tržišta operativnih sustava. Međutim, iza sjaja uspjeha krila se strategija koja će kompaniju dovesti do ruba propasti – iskorištavanje dominantnog položaja za gušenje konkurencije.

Najpoznatiji slučaj bio je Netscape, prvi popularni web preglednik, koji je Microsoft uništio svojim besplatnim Internet Explorerom. Ovo je dovelo do antimonopolske tužbe američke vlade koja je 1998. zaprijetila razbijanjem kompanije. Iako je Microsoft izbjegao najgori ishod zahvaljujući “procesnoj grešci” suca, slika kompanije u javnosti bila je nepovratno narušena.

Bill Gates je 2000. predao kormilo Steveu Ballmeru, svom dugogodišnjem prijatelju i komercijalnom direktoru. Iako financijski uspješan, Ballmerov Microsoft bio je obilježen pogrešnim strateškim odlukama koje su dovele do propuštanja tri ključne tehnološke revolucije: pametnih telefona, društvenih mreža i pretraživača.

Nijedan poslovni čovjek neće platiti tisuću dolara za telefon,” izjavio je Ballmer nakon predstavljanja prvog iPhonea 2007. godine, u potpunosti promašivši značaj revolucije koju je Apple pokrenuo. Dok je Microsoft razvijao Windows Phone, Google je preuzeo tržište svojim Androidom, a povijest je pokazala koliko je Ballmerova procjena bila pogrešna.

Satya Nadella: Arhitekt Microsoftovog uskrsnuća

Kad je Satya Nadella, inženjer rođen u Indiji, imenovan CEO-om u veljači 2014., mnogi su bili skeptični. Za razliku od energičnog Ballmera, Nadella je bio tih, smiren i gotovo sramežljiv. No, posjedovao je ono što je Microsoftu očajnički trebalo – tehničko znanje i viziju.

Microsoft voli Linux,” izjavio je Nadella na konferenciji nekoliko mjeseci nakon preuzimanja, šokiravši tehnološki svijet. Ova izjava označila je radikalni zaokret u Microsoftovoj strategiji – od zatvorene, monopolističke kompanije prema otvorenoj platformi koja surađuje s konkurencijom.

Nadella je brzo poduzeo drastične poteze. Ugasio je propali Windows Phone projekt, priznajući poraz u utrci za mobilno tržište. Umjesto toga, fokusirao je kompaniju na dvije strateške inicijative koje će se pokazati ključnima: cloud računarstvo i otvorenu suradnju s razvojnim zajednicama.

Azure: Oblak koji je promijenio sve

Nadellino najveće postignuće bilo je transformiranje Azurea, Microsoftove cloud platforme, iz drugorazrednog igrača u vodeću snagu industrije. Iskoristio je postojeće poslovne veze koje je Microsoft imao s korporativnim klijentima, nudeći besplatne probne periode i integracije s Windowsom i Office paketom.

Presudni trenutak dogodio se 2018. godine kada je Microsoft neočekivano dobio prestižni Pentagon “JEDI” ugovor vrijedan 10 milijardi dolara. Iako je Amazon bio favorit, politički sukob između Jeffa Bezosa i tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa rezultirao je dodjelom ugovora Microsoftu. To je dalo nezapamćeni kredibilitet Azure platformi i otvorilo vrata brojnim vladinim i korporativnim klijentima.

Ako je dovoljno dobar za američku vojsku, dovoljno je dobar i za nas,” postala je neizrečena mantra tehnoloških direktora diljem svijeta, što je dovelo do masovnog priliva klijenata na Azure platformu. Samo četiri godine nakon Nadellinog preuzimanja, Azure je dosegao 16% tržišnog udjela, ozbiljno ugrozivši AWS-ovu dominaciju.

Strateške akvizicije: LinkedIn i GitHub

Paralelno s razvojem Azurea, Nadella je proveo nekoliko ključnih akvizicija koje su se u početku činile preskupima, ali su se dugoročno pokazale genijalnima. Godine 2016. Microsoft je kupio LinkedIn za 26 milijardi dolara, što je mnoge začudilo. Danas je LinkedIn višestruko vrjedniji i pretvoren je u stroj za generiranje prihoda, dok istovremeno pruža Microsoftu neprocjenjive podatke o poslovnim trendovima i potrebama.

Još revolucionarniji potez bio je kupnja GitHuba za 7,5 milijardi dolara 2018. godine. GitHub je bio srce open source zajednice – upravo one zajednice koja je tradicionalno bila najneprijateljskije nastrojena prema Microsoftu. Mnogi su predviđali katastrofu, ali Microsoft je iznenadio sve pristupom “ne diraj što nije pokvareno”. Umjesto da mijenja GitHub, kompanija je podržala njegovu kulturu i postala najveći doprinositelj open source projekata na platformi.

Umjetna inteligencija: Partnerstvo koje je promijenilo svijet

Najvažnija Nadellina odluka bila je partnerstvo s OpenAI, tada malom startupom za umjetnu inteligenciju koji je ostao bez financija nakon odlaska Elona Muska 2019. godine. Microsoft je uložio milijardu dolara i, što je još važnije, ponudio OpenAI-u pristup svojim superračunalima za treniranje modela.

Rezultat ovog partnerstva bio je ChatGPT, koji je lansiran 2022. i trenutno predstavlja najbrže rastuću tehnologiju u povijesti. Microsoft je iskoristio ekskluzivna prava na integraciju OpenAI tehnologije u svoje proizvode, doživavši preporod Office paketa kroz AI asistente poput Copilota. Integracija u GitHub bila je još uspješnija – GitHub Copilot postao je nezamjenjiv alat za programere diljem svijeta.

Budućnost: Kvantno računarstvo i dalje

Nadella ne pokazuje znakove usporavanja. Microsoft je nedavno objavio Majoran projekt, ambiciozni plan izgradnje kvantnog računala nove generacije temeljenog na još neotkrivenim subatomskim česticama. Uspije li u tome, Microsoft bi mogao stvoriti računalo sposobno riješiti u sekundama probleme koji bi današnjim superračunalima trebali stotine godina.

Pod Nadellinim vodstvom, Microsoft je ponovno postao najinovativnija tehnološka kompanija na svijetu, s tržišnom vrijednosti koja premašuje 3 bilijuna dolara. Ovaj spektakularni preokret pokazuje moć vizionarskog vodstva i sposobnosti prilagodbe u brzo mijenjajućoj tehnološkoj industriji.

Ironično, najveći dobitnik ovog preokreta je bivši CEO Steve Ballmer, koji je zahvaljujući svojim dionicama postao deseta najbogatija osoba na svijetu s bogatstvom od 128 milijardi dolara – možda jedini uspješan potez u njegovoj eri vođenja kompanije bilo je zadržavanje vlastitih dionica.

ImperijamicrosoftPad i uspon
Pretplatiti se
Obavijesti o
81 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
qq-qq
12 dana prije

bljak – za razliku od one jucer bas odvratna slika;)

KaraKorum
12 dana prije

Gejts, genije iz garaže i dalekometni vizionar je startovao na leđima svog oca. najdugovečnijeg zamenika CIA ili FBI? (pronađi sam).

Nadasve vizionarska vizija vizionara je bila kada je zabranio da se u Mikrosoftu spomene reč intenet pod pretnjom izbacivanja.

Posle tog uspešnog predviđanja je “zamoljen” da se povuče iz upravljanja kompanijom

P.S.
Stric Trampa je kao dugogodišnji funkcioner FBI opljačkao Tesline izume posle njegove smrti.

American lies
12 dana prije

Iza svih velikih projekata stoje privatne obavjestajne agencije duboke drzave u USA. Nista nisu napravili nimGates, ni Bezos, ni Jobs, ni Zuckerberg, ni Page, ni Brin, ni Altman, ni Musk, ni…sve su to odabrani istureni poluretardirani klovnovi koji za cilj imaju prezentaciju uspjesnih osoba s posebnim potrebama zavodeci obicni narod kako eto bilo ko moze uspjeti iz garaze. A ovamo u tim organizacijama na projektima tajno ucestvuju pravi geniji za koje niko ne zna, zatvorenih u 4 zida sa timovima kineza, indijaca i slavena skautiranih sirom svijeta zatocenih na tajnim lokacijama. Na facama tih laznih magova se vidi da su degenerici. Prvi pokretac tog americkog tipa kreiranja je Edison, prvo se kralo a zadnjih 40 godina se skautira, zarobljava i u tajnosti razradjuje. Danas Tesla ne bi mogao biti ni naucnik ni inovator, spengali bi ga u 4 zida i dali mu resurse i tim saradnika kineza, indijaca i slavena… Čitaj više »

Schwarze Hunderte
12 dana prije

Pa . Tad još nisu imali , jaču konkurenciju u vidu drugih OS sem Apple .. Win95 se dao i dosta lako crackovat a pratila ga je i gomila programa uz vrlo pristojan GUI .. Osobrito je INSTALACIJA programa , dvoklikom , brzo i JEDNOSTAVNO išla bez uporaba skripti i komandne konzole , toliko , tada , imanentnih Linuxu – u povoju .. No – razvojem hradwarea i nemogućnošću ” vidljivosti” 32 bitnih , operativnih sustava , više od 3 Gb RAMa već XP je prešao na 64 bitni OS no i njega se lako crackovalo … Prelaskom većine korisnika na mini računala , mobitele , Microsoft je naprosto prešao na Cloud – limitirana verzija Microsoft Office Pack + špijuniranje korisničkih sensitive data 🔥, nema tu niti vizije , niti tajni : naprosto – natjeralo ih 😂 ! Ono što ih još drži u domeni klasično – računalna softwarea su… Čitaj više »

mile
12 dana prije

Je, i Gates i Jobs kao povlasti upoznali, onda i prepoznali Xerox Alto graficko korisnicko sucelje te ga doradili i sve ostalo je povijest

Kornel
12 dana prije

Ovi tekst kasni najmanje 15 godina kad je meni sve ovo bilo jasno, a to je bilo vrijeme kad sam instalirao Windows 10 i kad je zampaš Ivo Josipović počeo zampat male obrtnike i sa njim posljednji nosač Titine štafete Goran Radman počeo slat inspekcije po uredima koji su reketarili male poduzetnike sa plaćanjem reketa u vidu licence Windowsa. To je bio trenutak kad sam prešao na Linux i shvatio kako je jedan Titin omladinac koji je prije rata bio direktor TV Zagreb i još početkom 1990-ih postao direktor Microsofta za Hrvatsku pa opet poslije direktor HRT-a u stvari Gatesov igrač kojega je Gates već kao gotovog YU maga preuzeo za svoju dominaciju Hrvatskom. Skoro 20 godina sam bio pod snažnim uticajem magije i 20 godina mi je trebalo za shvatit skalarnu vrijednost rezultante vektorskih sila prekrivenih velom magije. Danas 35 godina nakon šta se sve već dogodilo ne da… Čitaj više »

onaj najglu...Dalton
12 dana prije

Današnja djeca ne znaju ni varati na ispitu bez mobitela…

P.S.
Bonifacije od kume Zorke polaga ispit iz Rimskog prava…
Izaša na hodnik, tamo svi navalili: ”Kako je bilo?”
Ka u Crkvi…
???? Opća zbunjoza.
On pita, ja se križam.
Ja odgovaram i On i Rimljani se križaju…

P.P.S.
Nigerijska princeza mi je ostavila nasljedstvo od 9 milijardi dolara.
Sad joj prebacujem 5.000 dolara za papire…
Zbogom, luzeri!

Aje to
12 dana prije

Na jednoj strani kriminalci a sa druge strane debili

Ivana P
12 dana prije

Dalton ima sreće s nigerijskog princezom! Ja danas dobila poruku od neke smrtno bolesne Španjolke , a bogate da ne zna što bi s novcem i evo baš došla ona nekako do mene i ponudila mi sve to bogatstvo da ne propadne. Da, ne zna ona da nisam pohlepna.
O ovom znam toliko da imam Windowse i da se služim s njima i da me njihova AI danas upozorila da ne šaljem nekom svoje krive podatke, samo one točne jer bi se mogli dalje upotjrebiti… Pa vole oni istinu, a ja natipkala tih netočnih podataka pa se pitam otkud oni to znaju?🤔🙄🙂

iiiistina
12 dana prije

Veeeliiiiko je to kazalište-prilog- jednog komentatora na forumu; — Stoga Trumpova najava Zlatne kupole ne bi trebala iznenaditi vjerne čitatelje ovdje.Fasada slobode se raspada. Ono što se odvija pred našim nosom nije ništa manje od tehnokratskog puča koji predvodi tvrtka Palantir Technologies, tvrtku za razmjenu podataka financiranu od strane CIA-e. Pod krinkom nacionalne sigurnosti i “učinkovitosti”, orvelovski aparat moći namješta se kroz mrežu politike, velikih tehnoloških i vojnih interesa – s Peterom Thielom i Alexom Karpom kao vidljivim arhitektima ovog digitalnog zatvora.„Ovo je vrlo opasan svijet. Zaštitit ćemo svoje građane kao nikad prije“ piše na natpisu iza Trumpa dok najavljuje Zlatnu kupolu. Oni su profesionalni lažljivci do maksimuma!Palantir: vlada u sjeni u Bijeloj kući. Palantir nije bilo koja tvrtka. To je zamisao dvaju članova tajnog Upravnog odbora Bilderberga, a stvoren je novcem In-Q-Tela, investicijskog ogranka CIA-e. Njihova izvorna misija? Provesti javno odbačeni program Potpune informacijske svijesti, zasad – ali u… Čitaj više »

Max
12 dana prije

Zlom i kvarnošću.

Nekoime
12 dana prije

Billy Gates je sin bivšeg direktora CIA (i to mu je jedina kvalifikacija), znači, tko je preuzeo kontrolu.

Baba
12 dana prije

Ja vidim tri bitange,koje su pobjegle iz umobolnice.Čuvajte se !!!

CAN
12 dana prije

Linux ,koliko god da ga šikanirali…je moj izbor…ako već sidim pred ekranom…

pliz fil aut tis fild
12 dana prije

Stiv Balmer – jevrejski milijarder, ujedno i vlasnik NBA kluba Los Angeles Clippers

Bil Gejc – kripto jevrej- u srodstvu sa Rokefelerima u 8. koljenu. za nas obične ljude je to možda previše udaljena rodbina, ali kod varana, oni to jako paze, ko je sa kim u srodtsvu, da su svi varanskog porjekla, imaju svoju genalogiju

Satja Nadela – kripto jevrej , podržava Izrael u Gazi

LinkedIn- vlasnik jevrejski milijarder i član bilderberga Rid Hofman

open AI- saosnivači jevreji Sem Oltmen, Ilja Suckever(rođen u Rusiji) i Ilon Mask. Oltmen (koji je i derpe) je danas šef

Github- jedan od saosnivača jevrej Tom Preston-Verner

Partizan
12 dana prije

Od 1998. kad sam išao na tečaj za Office, kad sam se upoznao s Windowsom 98 i kasnije na tečaj za servisera računala i sistemskog administratora, preko XP-a i Viste pa nadalje, Microsoft je meni uzeja sigurno 10 godina života. Tisuće OS-a koje sam instalirao, pa nešto ostane visiti, pa čekaš da se instalira, pa nikako, pa driveri, pa virusi, pa ovo ono. Ko je radija to zna kakav je to “pain in the ass” i da bez trave to nije bilo moguće izdržat. Mogu se pohvaliti da Billu Gatesu nisam dao nijedan cent za njegove nadrifilantropske muljaže. Sve sam mu pokrao i ponosim se s tim. Ka šta je on pokra svog frenda koji je zapravo smislija Windowse. A kad je doša Linux, spasija san se te sekte.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI