Ruska burza čini čuda i ruši sve rekorde, unatoč sankcijama zapada koji sve bespomoćno gleda

Moskovska burza
69 komentara

Sankcije ne obeshrabruju Rusku burzu koja jača već godinu dana i svrstava se među najuspješnije na svijetu. Sve zahvaljujući povjerenju, stabilnim osnovama i velikim dividendama, piše AFP.

Dugo zapostavljena i smatrana rizičnom i previše ovisnom o nafti, Moskovska burza čija je kapitalizacija krajem trećeg tromjesečja iznosila 681 milijardu dolara, nasuprot 576 milijardi krajem 2018. godine, sada čini čuda: indeks RTS (denominirano u dolarima) i Moex (u rubljima) od početka godine su porasli više od 25% i 35%.

Posljednjih mjeseci glavne su agencije za ocjenjivanje povećale ocjene zemlje, poboljšavajući njezinu privlačnost za ulagače. U studenom je Moex prvi put prošao na 3.000 bodova.

“Ljudi koji su uložili u Rusiju početkom godine danas su jako sretni”, smiješi se Andrej Braginsky, direktor za odnose s javnošću Burze, gladeći kravatu ukrašenu tratinčicama.
Smještena u mirnoj zgradi nedaleko od Kremlja, Moskovska burza je mlada: dva indeksa Micex (otkad je preimenovan u Moex) i RTS rođeni su početkom 1990-ih, u ruševinama SSSR-a, a na početku ruske tržišne ekonomije.

Burza integrira ova dva indeksa tek krajem 2011. godine, poprimajući današnji oblik.

Njezin nedavni porast je eksplodirao, dok je ruski rast i dalje diskretan (oko 1% u prva tri tromjesečja 2019.). Zapadne sankcije uvedene Rusiji zbog priključenja Krima 2014. godine ostaju na snazi ​​i ipak nanose određenu štetu.

Međutim, postoje drugi čvrsti temelji: “Nema duga, postoje rezerve veće od 500 milijardi dolara, nema proračunskog deficita. To je razlika između Rusije i većine ostalih tržišta u nastajanju”, rekao je Andrej Braginsky.

Za “dobro zdravlje” ruskih financijskih tržišta treba zahvaliti politici Ruske centralne banke. Tijekom monetarne krize krajem 2014. godine iznenada je podigla stopu na više od 17% kako bi suzbila kolaps rublje, pod utjecajem pada cijena nafte i zapadnih sankcija. Od tada ga redovito snižava kako bi dosegla sadašnjih 6,50%.

“Ruska burza je vrlo koncentrirana. Postoji mali broj velikih igrača”, kaže Natalia Orlova, glavna ekonomistica Alfa banke. No, određeni broj njih “nedavno je podijelio ogromne dividende dioničarima”, što je značajno poboljšalo tržište dionica.

U svibnju je plinski gigant Gazprom objavio namjeru da isplati više od polovice očekivane dividende. Danas je dividendni prinos ruskih dionica blizu 7%, što je za današnje prilike u svijetu visoka stopa.

“Mnoge od ovih (velikih) grupa imaju puno novca, malo ulažu zbog nesigurnosti sankcija i međunarodnog konteksta”, kaže Orlova. Ova situacija, u kojoj se donose odluke o isplati dividendi, a pri tome se ne ulažu, može dugo trajati jer sve funkcionira kako treba”, kaže ekonomistica.

Konačno, ruska burza profitira povećanje cijene nafte od početka godine, kao i niza metala – dva važna sektora ruske ekonomije. Tko ima najviše koristi? Strani investitori, koji čine gotovo 50% dionica Ruske burze, ali i ruske institucije.

“Već se pojavljuju novopečeni privatni ruski investitori. Svakog mjeseca na tržištu se pojavi oko 100 000 do 150 000 novih privatnih ulagača”, završava Andrej Braginsky.

Burzainvesticije
Pretplatiti se
Obavijesti o
69 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zadranin
4 godine prije

Alo, moj Hrvatistan.. ugledaj se na Ruse, a ne na amerokenjce i njihove podguzne muhe.

Trebalo bi malo sankcija i nama, pa da se napokon oporavimo, i počnemo vlastitu proizvodnju hrane i dobara. A ne sve uvoz.

Ha ha 😂😘

P***!

Ha ha
4 godine prije

i ruska djeca se isto vesele
božću i novoj godini

čitalac
4 godine prije

E moji Rusi…
To je samo trenutak.
Burza i sve ostalo što ide s njom je igra koju je izmislio zapad i oni je najbolje znaju igrati.
To vam može biti tek pomoćni sistem, okosnicu vašeg razvoja trebate tek naći.

Ha ha
4 godine prije

ima veće prihode od
londonske i njuyorške burze

eu kolonija
4 godine prije

samo neka ima jaku tržišnu logiku. u americi je odavno preuzela ulogu tržišne antilogike upumpavanjem ogromne količine špekulativnog “jeftinog” novca.

ps. kraš esop je neki dan prodao dionice braći pivac po 860 kuna a mogli su te dionice prodati šaranoviću po 1.100 kuna. tako je mlada hrvatska država još jednom pokazala da slijedi snažne antitržišne I antilogične principe što I nije tako loše za neke poput braće pivac:)

Mercury
4 godine prije

Na žalost, rast burze veći od BDP-a je baloniranje…

Alex
4 godine prije

Rusija ima gotovo neograničene mogućnosti razvoja domaćeg tržišta,zahvaljujući sirovinama.U suradnji s Kinezima samo nebo im je granica…sirovine+tehnologija…

Crodaemon
4 godine prije

Burza odavno nije mjerilo realne ekonomije.

Busola
4 godine prije

Članak bi bio potpuniji kada bi ostavili link od moskovske burze uz moguću registraciju. Ja bih bez problema uložio koju kunu u ruske metale ili npr Gazprom

U prolazu
4 godine prije

To vrlo lako može biti “balon”. Mnogi će pohlepno ulaziti, ne videći da je “daska nasapunana”.

nije bitno tko
4 godine prije

Mogu Amerikanci Rusima samo da povuku onu stvar……i to ljepo nežno, kako dolikuje…….

Ringo10
4 godine prije

Ruska ekonomija se odlično oporavlja ali rast im je još uvijek preslab … doduše tako su i planirali

Trebalo bi da nakon 2021 uhvati zamah

NAkon 2014te su realni prihodi po stanovniku opali 10.5% u odnosu na 2013tu. Opadali su sve do prošle godine.

Sad su opet počeli polako rasti. Plaće rastu ali su realni prihodi još uvijek 6.6% u minusu u donosu na 2013tu

Ali su zato udareni temelji za mnogo otporniju i zdraviju ekonomiju … koju Zapad više neće moći zajebavat

ZAto im je jedino preostalo iživljavat se na ruskim sportistima olimpijcima i paraolimpijcima kao i kandidatkinji za natjecanje za Miss Universe kojoj Amerika nije htjela odobrit vizu.

A što je sve skupa vrlo jadno i bijedno.

Red Dog
4 godine prije

Ja ubacio pisljivih 5 000 Eura u ruski fond iz inata pre dve godina, da „krsim sankcije“. Nije me pokusavao zaustaviti niko. Poraslo mi 54 %. Najbolji.
Ja ne znam o kojim sankcijama pricaju ljudi.

Emiliano Zapata
4 godine prije

Hahaha, vlasnici svih burzi su isti lihvari i parasiti, tkzv. Elita

happy trigger
4 godine prije

mogli su i nas ko krim…strateški smo puno vrijedniji

Fabijan
4 godine prije

a ovo…………

Alarm u Moskvi: Profit energetskog diva pao 45 procenata

Moskva — Neto profit Gasproma pao je za 45 odsto u trećem kvartalu, na 212 milijardi rubalja (3,3 milijarde dolara), u odnosu na isti period lane, objavila je kompanija.

MARIJAN
4 godine prije

Osnov rasta Rusije upravo se nazire u sankcijama, nekad se trošilo previše novca na uvoz sada je Rusija prisiljena razvijati vlastite resurse i proizvodnje koji postaju sve savršeniji. Europa si je sama zabila autogol. Rusija se tradicionalno okrenula osvajati druga tržišta umjesto da se bavi nadmudrivanjem s psihopatima na čelu Europskih država i Amerike.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI