SAD traži minerale Konga u zamjenu za vojnu pomoć

Minerali
30 komentara

Sjedinjene Države vode početne pregovore s Demokratskom Republikom Kongo (DR Kongo) kako bi osigurale pristup golemim rezervama kritičnih minerala, uključujući kobalt, litij i uranij, u zamjenu za vojnu pomoć i sigurnosnu potporu.

Razgovori se odvijaju dok se DR Kongo suočava s eskalacijom nasilja u istočnim provincijama, gdje su pobunjenici M23 (koje navodno podupire Ruanda) zauzeli ključne teritorije i protjerali tisuće ljudi. Predloženi sporazum, koji bi mogao preoblikovati američki utjecaj u afričkim regijama bogatim resursima, odražava sve veći interes Washingtona da suprotstavi kineskoj dominaciji u globalnom lancu opskrbe za napredne tehnologije.

DR Kongo, čije se neiskorištene mineralne rezerve procjenjuju na 24 bilijuna dolara, dugo je u središtu interesa globalnih sila koje teže resursima ključnim za električna vozila, zrakoplovnu i obrambenu industriju. Međutim, istočne regije zemlje, bogate kobaltom i litijem, postale su poprište sukoba pobunjeničkih skupina, a pobuna M23 uzrokuje široku nestabilnost. Samo u siječnju je sukob, prema podacima kongoske premijerke Judith Suminwa, odnio oko 7.000 života.

DR Kongo optužuje Ruandu za potporu pobunjenicima M23 — tvrdnju koju podupiru zapadne zemlje, ali koju Kigali odlučno odbacuje. U nastojanju da stabilizira regiju, kongoski dužnosnici zatražili su vojnu potporu od SAD-a. “Sjedinjene Države su u idealnoj poziciji da izgrade trajno partnerstvo s DR Kongom — nacijom koja posjeduje preko 24 bilijuna dolara neiskorištenih rezervi kritičnih minerala,” naveo je senator Pierre Kanda Kalambayi u pismu američkom državnom tajniku Marcu Rubiju.

Predloženi sporazum omogućio bi američkim tvrtkama ekskluzivna prava na rudarenje u DR Kongu u zamjenu za američku vojnu obuku, opremu i potporu u borbi protiv pobunjenika M23. “Postoji želja da diversificiramo partnere,” izjavio je glasnogovornik kongoske vlade Patrick Muyaya, istaknuvši da su “svakodnevni pregovori” između dviju zemalja u tijeku.

State Department SAD-a izrazio je spremnost za suradnju, naglašavajući usklađenost s agendom “Amerika na prvom mjestu” Trumpove administracije. “DR Kongo ima značajan udio svjetskih kritičnih minerala potrebnih za napredne tehnologije,” izjavio je glasnogovornik State Departmenta za Reuters.

Unatoč tome, izazovi ostaju. Regije DR Konga bogate mineralima pogođene su sukobima, a američke tvrtke uglavnom izbjegavaju ulaganja u zemlju zbog zabrinutosti oko korupcije, štete po okoliš i iskorištavanja. “Ako Kongoanci žele da ovo funkcionira, vjerojatno neće uspjeti nudeći američkoj tvrtci rudarsku koncesiju,” komentirao je Jason Stearns, stručnjak za Kongo sa Sveučilišta Simon Fraser. “Morat će razmotriti složenije oblike suradnje sa SAD-om.”

Potencijalni sporazum također naglašava napore SAD-a da smanji ovisnost o Kini za kritične minerale. Kina trenutno dominira rudarskim sektorom DR Konga, kontrolirajući veći dio lanca opskrbe kobalta, ključnog za baterije električnih vozila. Osiguravajući pristup kongoskim resursima, SAD nastoji ojačati svoju poziciju u globalnoj utrci za čistu energiju.

Međutim, put do konačnog sporazuma prepun je prepreka. Istočne provincije DR Konga i dalje su zona nestabilnosti, a svaka američka umiješanost zahtijevala bi ogromna ulaganja u sigurnost i infrastrukturu. “Ovo izgleda kao nerealna i očajnička ideja,” izjavila je Stephanie Wolters, stručnjakinja za regiju Velikih jezera u Africi. “Vlada u Kinshasi je u vojnom rasulu, a sve što bi realno mogle dobiti bilo bi dugoročne prirode.”

Dok SAD i DR Kongo pregovaraju o složenostima potencijalnog sporazuma “minerali za sigurnost”, ulozi su ogromni za obje strane. Za DR Kongo partnerstvo predstavlja spas u borbi protiv pobunjenika i priliku za diversifikaciju gospodarskih saveza. Za SAD to je šansa da osigura kritične resurse i suprotstavi se rastućem kineskom utjecaju u Africi. Iako su pregovori tek u začetku, ishod može imati dalekosežne posljedice po regionalnu stabilnost i globalnu utrku za prevlast u čistoj energiji.

DR KongoKineski utjecajKritični MineraliPobunjenici M23vojna pomoć
Pretplatiti se
Obavijesti o
30 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Elon
11 dana prije

Dakle prvo se izvježba paravojska i naoruža pa napravi pobuna i masakr, a onda se nudi zaštita u zamjenu za minerale. Poznato??? Paravojska M23 koja je zauzela Gomu, veliki grad na istoku Demokratske Republike Kongo, objavila je unilateralan prekid vatre. M23 rekao je da to čini zbog “humanitarnih razloga”, no tek nakon što je zauzeo znatan dio teritorija na istoku DR Konga. Ti su pobunjenici pritom rekli da ne planiraju zauzimati dodatni teritorij i da će se zadržati na trenutačnim pozicijama. “Važno je naglasiti da nemamo namjeru preuzeti Bukavu ni druga područja”, priopćila je pobunjenička skupina te je dodala da je “predana zaštiti i obrani civilnog stanovništva, kao i svojih pozicija”. Isto tako optužuju vojsku DR Konga da je pokrenula zračne napade na područja koja su ovi pobunjenici okupirali. Istok Konga poznat je kao mjesto bogato rijetkim metalima poput koltana, zlata, nikla, kobalta i bakra. Pobunjenici M23, koji se bore… Čitaj više »

Hogar strasni
11 dana prije

Kamatar, reketar d. o. o. na turneji

Subaru avatar
11 dana prije

varani traže

seks
11 dana prije

Srboruski talog dežura od rano jutros, Aco poslao nove zalihe sendviča parizerom i majonez.

tihobl
11 dana prije

Nije fer naslov.
Kongo je sam ponudio minerale.
Napadnuti su od Ruande koju podrzava SAD kako bi im oteli provincije bogate rudama.
Kongo se dosjetio – ponudicemo amerima minerale da dodje americka vojska i ratuje protiv americkih terorista.

To su uradile zemlje Sahela prije dvije decenije, terorizam je cvjetao dok su se ameri “borili” protiv njega, da bi konacno protjerali amere i francuze. Sad zovu ruse.

Mrčikola
11 dana prije

Nakon što su se već pomalo izlizale riječi i termini poput; zelena energija, obnovljivi izvori, energetska samodostatnost, ugljični otisak, Greta T.😁, virusi itd…”minerali” su nova čarobna riječ za podyebavanje zemaljske sirotinje.😁

Steve
11 dana prije

Ovi se baš navukli na tozla i drago…

Bi bi
11 dana prije

Ko da minerale biti ce demokratski izabran presidente.

Plijenitković
11 dana prije

Reket mafija radi svoj posao svjetskog pandura. Prvo potaknu i izazovu sukob pa zatim nude pomoc uz naravno ogroman profit i ruku na torti.

duki
11 dana prije

Portal i vaši financijeri pozdravlja vas Armin Papperger moćni šef Rheinmetalla, FSB je već probao da ga riješi ali je ukupno 9 agenata FSB-a zaleglo pod zemlju. Tu im baš nešto i ne ide.

Jadranka S.
10 dana prije

Kad dijete iziđe iz majčine utrobe, to je najveći užas u njegovu životu. Čak ni smrt neće biti tako strašna jer ona će doći bez upozorenja. Smrt će vjerojatno doći kad čovjek nebude ni svjestan. Ali kad izlazi iz majčine utrobe, dijete je svjesno. Prekinut je njegov devetomjesečni san, miran san – i tada mu iznenada prerežu nit koja ga je vezala za majku. U trenutku kad to učine, stvorili su uplašeno biće. To nije ispravno. Ali tako se to radi sve do danas. Dijete bi trebalo odvojiti od majke polako, postupno. Toga šoka nebi trebalo biti. U sobi nebi trebalo biti blještave svjetlosti jer je dijete devet mjeseci živjelo u potpunom mraku i ima vrlo osjetljive oči koje nisu nikad vidjele svjetlo. A u svim bolnicama svjetla blješte, tu je i neonska rasvjeta i dijete se iznenada suočava sa svjetlom… većina ljudi pati zbog slabog vida upravo zbog toga… Čitaj više »

Max
10 dana prije

Otimačina se više ne krije.

Sardelino.
10 dana prije

Da bi ovladali resursima Afrike, velike sile koriste različite pristupe, ovisne o njihovom karakteru. Rusija koristi vlastite prikrivene oružane snage koje pomažu izabranim vlastodršcima u borbi protiv zaostalih natruha kolonijalizma /npr.Francuske/. To su kao oslobodilačke snage koje izbacuju kolonijaliste iz Afrike /npr. Francusku/.

 Amerika ne koristi svoje vojne snage već tajne službe i proksi domaće oružane formacije kojima želi svrgnuti legitimne režime i postaviti svoje poslušnike koje će ih približiti resursima.
Kina ima najpametniji pristup. Domaćinima mukti grade ceste, škole i ostalu infrastrukturu.Polako i dugoročno im se uvlače u g...zu i trguju.


tihobl
10 dana prije

Министар иностраних послова Тога Роберт Дусет најавио је жељу своје земље да се придружи Алијанси држава Сахела.

Lucija, prva
10 dana prije

Kome nije jasno što znači zapravo “ograničiti utjecaj Kine” ili bilo koga drugog, neka pročita tekst. Znači spriječiti ih da vade rude i oteti rudnike.

A i oni koji ne znaju logiku ulaganja kapitala. Ovdje se lijepo vidi.

“američke tvrtke uglavnom izbjegavaju ulaganja u zemlju zbog zabrinutosti oko korupcije, štete po okoliš i iskorištavanja”

Bit će ipak da je točnije: “Istočne provincije DR Konga i dalje su zona nestabilnosti, a svaka američka umiješanost zahtijevala bi ogromna ulaganja u sigurnost i infrastrukturu”

Ne zaboravite ogromne troškove prijevoza. (Onim liječnicima što su išli gledati imali li nove bolesti trebalo je 3 dana od glavnog grada do te pokrajine.)
Znači, gradnja ceste ili pruge. Za Kineze je to “mačji kašalj”.

Onda bi trebalo uložiti ogromna sredstva u otvaranje rudnika.

Ogromna sredstva u svog …predsjednika i velika za njegovo čuvanje na vlasti.
Može doći neki pukovnik i reći: “E, sad ćemo ovo nacionalizirati.”

Franjo Vinkovski
10 dana prije

Zapad ima jednostavnu logiku. Nahuškava i naoružava afrička plemena, da se međusobno kolju, a od njih traže minerale, diamante i rude, da jim plačaju to isto oružje.

Anita
9 dana prije

Samo nam nemojte vi pomagat…

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI