Nakon više od tri godine devastirajućeg sukoba, Ukrajina i SAD konačno su potpisale mirovni sporazum, okončavši rat koji je odnio tisuće mladih života s obje strane. Dok mainstream mediji žure predstaviti ovaj sporazum kao “pobjedu Ukrajine”, stvarnost iza diplomatskog jezika otkriva mnogo kompleksniju i trezveniju sliku.
Kasni dogovor s visokom cijenom
Najvažniji aspekt ovog sporazuma je, nesumnjivo, zaustavljanje krvoprolića. Životi ruske i ukrajinske mladosti koji su svakodnevno nestajali na bojištima vrijedniji su od bilo kakvih teritorijalnih ili ekonomskih dobitaka. Međutim, gorka istina koju mainstream mediji izbjegavaju naglasiti jest da je Ukrajina mogla postići značajno povoljniji sporazum još prije više od dvije godine.
Prema brojnim diplomatskim izvorima, ranije mirovne inicijative nudile su Ukrajini znatno bolje uvjete, s manjim teritorijalnim gubitcima i većom autonomijom u međunarodnim odnosima. Te prilike su propuštene dijelom zbog britanskog utjecaja – London je navodno više puta intervenirao kako bi spriječio mirovne pregovore, inzistirajući na nastavku sukoba do “pobjede” koja nikad nije došla.
Što zapravo donosi novi sporazum?
Kako bismo objektivno sagledali situaciju, potrebno je analizirati glavne točke sporazuma koji je nedavno potpisan između Ukrajine i SAD-a, a koji predstavlja temelj za širi mirovni dogovor:
- Otpis duga umjesto prave pomoći: Iako se Ukrajina neće morati odužiti SAD-u za 350 milijardi dolara vojne pomoći, cijena te “velikodušnosti” je dugoročno ekonomsko vezivanje uz američke interese.
- Retorička osuda Rusije: SAD je zauzeo oštriji ton prema Rusiji, ali to su samo riječi koje ne mijenjaju stvarnost na terenu gdje je Ukrajina izgubila značajan dio svog teritorija.
- Pristup ukrajinskim resursima: Sporazum omogućuje SAD-u pristup ukrajinskim naftnim, plinskim i mineralnim resursima. Iako formalno vlasništvo ostaje ukrajinsko, stvarna kontrola i profit bit će podijeljeni.
- Prividno očuvanje EU ambicija: Sporazum “ne koči” ukrajinsko pristupanje EU, ali istovremeno stvara paralelni ekonomski sustav pod američkom kontrolom koji će itekako utjecati na buduće odnose s Bruxellesom.
- Reinvestiranje profita: Dobit će se prvih deset godina navodno reinvestirati u Ukrajinu, ali nakon toga slijedi podjela prihoda s američkim partnerima, što dugoročno znači kontinuirani odljev resursa.
- : Amerika obećava nastavak vojne pomoći, ali sada isključivo pod uvjetom ekonomskih ustupaka.
- Mogućnost američkog povlačenja: SAD zadržava pravo povlačenja iz sporazuma u bilo kojem trenutku, što Ukrajinu ostavlja u trajno nesigurnom položaju.
Farsa “pobjede”
Unatoč pokušajima predstavljanja ovog sporazuma kao ukrajinske pobjede, radi se o klasičnom primjeru ekonomske kolonizacije zemlje oslabljene ratom. Ukrajina je izgubila značajan dio svog teritorija, pretrpjela ogromne ljudske i materijalne gubitke, a sada predaje kontrolu nad svojim resursima stranim silama.
Mainstream mediji nastoje ovu situaciju uokviriti pozitivno, kao što se vidi iz naslova “Ukrajinci mogu slaviti”. Međutim, stvarni razlog za slavlje trebao bi biti isključivo prestanak stradanja nevinih ljudi, dok ekonomski i teritorijalni aspekti sporazuma predstavljaju tešku cijenu koju će Ukrajina plaćati desetljećima.
Zaključak
Najveća tragedija ovog sukoba nije samo u onome što se dogodilo, već i u onome što se moglo izbjeći. Tisuće života moglo je biti spašeno da su ranije mirovne inicijative dobile priliku, da nije bilo vanjskih intervencija koje su produljivale sukob radi geopolitičkih interesa.
Dok političke elite govore o pobjedama i porazima, stvarni gubitnici su obični ljudi s obje strane granice koji su platili najvišu cijenu. Ako postoji išta vrijedno slavlja, to je činjenica da ukrajinska i ruska djeca više neće ginuti u bezumnom ratu kojeg su drugi planirali i poticali.
Malo o ovome u tekstu “Gospodar sveta” na Provjeri.net…
Neko u redakciji mislio da je danas 1 April, danas je prvi maj. Jedino što je potpisano je neki divlji sporazum Trampa i zelenog, u vezi eksploatacije nekih minerala.Nismo svi baš toliko glopi, navedite izvor.
Ukrajina i SAD konačno su potpisale mirovni sporazum?
Još i sa Rusima da potpišu.
Kad će sa Kinom?
Какав мировни споразум је потписан? Па САД и Украјина нису ратовали?
А јесу ли питали чика Путина шта он каже за тај споразум?
“Pristup ukrajinskim resursima: Sporazum omogućuje SAD-u pristup ukrajinskim naftnim, plinskim i mineralnim resursima. Iako formalno vlasništvo ostaje ukrajinsko,…
he he lukaviji uvjek odere do gole kože zbunjena..
Glavni i utjecajni “njemački” tabloid Bild (u prevodu ‘slika’) je stavio na naslovnu stranu prije par dana:
” Ako Ukraina padne kraj je NATOa” – “Wenn die Ukraine fällt, ist di NATO Tod”..
Toliko se uredništvo zbunilo ovim:
“Prema dogovoru, u prvom desetljeću rada fonda za obnovu sav ostvareni profit bit će u cijelosti reinvestiran u ukrajinsko gospodarstvo”…
I to da Ukrajina neće morati vraćati nikakav dug SAD-u…
Da su pogriješili i naslov članka.
Kakav ba mirovni ugovor između USA I Ukrajine?
Ziv nisam, cekam Burta&Hiblera da se jave.
Čim Medvedev daje ovakve izjave nije baš vesela situacija? Možda ovaj ugovor i nije loš za Ukrajinu?
“Američki Senat, pod vodstvom republikanaca, priprema novu rundu razarajućih sankcija protiv nas. Vidjet ćemo kako će nova administracija odgovoriti.
“Trumpov rejting je pao, a duboka država pruža žestok otpor”, poručio je Medvedev”.
USA su započele ovaj rat, izgubile ga i sada ga još žele i naplatiti.
Pa ugovor ide poprilično na ruku Ukrajine s obzirom kako je tobože oštar stav imao Trump naspram njih( gluma od početka), a uz to će ju utrpati u EU i dalje naoružavati gdje će nas do kraja opljačkati i postati sama po sebi jača od EU koja bi se na kraju zbog nje mogla raspasti.
Zanima me što na to ima reći Putin? Smiješna je ratna retorika europskih država naspram Rusije jer kako ide ona bi ju jedina mogla spasiti od propadanja i to porazom Ukrajine i pripajanjem Rusiji što sad izgleda kao utopija. Ruse će opet izigrati kako izgleda. Živi bili pa vidjeli…
Jednog smo dana bili u vrtu samostana – posvjedočio je dr. Guglielmo Sanguinetti – kad je Padre Pio, promatrajući nas dugo tijekom susreta, iznenada upitao: “Znate li kako se đavao zove?”
“Belzebub… sotona… demon… Lucifer…”, odgovorili smo.
No na svaki je odgovor odmahivao glavom: “Ne… ne… ne…”
“Padre, onda nam Vi recite!” kazali smo mu.
“Kada kažemo: ‘Ja, ja činim, ja uspijevam, ja mogu. Ja, ja, ja…’ To je đavao!”
Nagradno pitanje bez nagrade broj 568AyS7: Prepoznajte đavola na slici gore. Kako se zove?
Počeli proljerni radovi, pa me nema da vas peglam, ali sada pogledah malo okolo i vidim, ispod jednog od članaka, komentare Subaru i Stefana o svjetlosti u tunelu (ja više volim izraz izlazak iz pećine, ali mu dodje na isto), pa ću se opet samoreklamirati i pustiti vam stvar koju napravih prije godinu dana.
Pa ako vam se svidi…svidi.
Ako ne popljujte je.
Sjene na zidu
https://youtu.be/yShjGsLCN9c?feature=shared
“Iako se Ukrajina neće morati odužiti SAD-u za 350 milijardi dolara vojne pomoći”
??? Mislim da je Trump rekao da odustaje od ove brojke.
U svakom slučaju ovako se ugovori ne potpisuju.
Dokumente na sunce.
Šta bi Ukrajina trebala vraćati što su neki POKRALI?
Ne mislim samo na Ukre.
U 13 ratova koje je USA vodila, u zadnjih 30 godina, POTROŠENO JE VIŠE OD 14 TRILIJUNA DOLARA. Američkih.
Ako gledamo iz perspektive SSSRa i Varsavskog pakta, ovaj sporazum gdje Varani dobivaju 75% Ukrajine je pusiona za Rusiju.
????? Kakav mirovni sporazum????
Valjda prodaja zemlje amerima.
Sada Ameri imaju karte za igru protiv tzv.EU. Mogu ih fino opljačkati do kraja ili zapaliti u rat. Savršeno!!!
A odnosi a Rusima i ostalo…to je drugi stol za kartanje! Genijalno nabijanje na njega!!!
Slažem se sa člankom, objektivan je, što je prava rijetkost. Ukrajina se totalno upropastila jer se pomamila da će se riješiti Rusa upropastivši ih a SAD & EU će učiniti da im teku med i mlijeko. Nevjerojatna gramzivost i naivnost od Zelenskog i njegove hunte. To je veliki zločin prema svojoj zemlji i naciji.
“Konačno potpisan mirovni sporazum”Od kada su to USrAnija i Usraina u ratu?
To nije nikakav “mirovni” sporazum. To je kupoprodajni ugovor. Između SAD i privatnog lica Zelenski. Jbg 😛 😛
Mirovni sporazum bi valjda trebale potpisati RF i Ukrajina.
Bez komentara! Nagradu danas odnose vlasti sa prokletog otoka!!
Gotovo sve nove kuće u Engleskoj biti će zakonski obvezne imati instalirane solarne panele do 2027. godine, kao dio vladinih planova za neto nultu emisiju.
Istovremeno, vlada financira „eksperimente“ za smanjenje količine sunčeve svjetlosti koja dopire do Zemljine površine, gdje se nalaze ti solarni paneli.
Po narodski rečeno,ovo se zove račun bez krčmara.
Mali zeleni kepec i Ukrajinci su željeli demokraciju, e, pa sada imaju demokraciju.
Demokracija je kada Ukrajinci “puše” kitu Amerikancima, a pri tome su I zadovoljni!
5+ za Amere i Putina!
ako je rat službeno završio u što čisto sumnjam da je tek sad su ukrajinci najebali.
ovaj rat je za njih bio predigra,tek sad im počinju muke pod američkom demokracijom,a svi mi znamo kakva je američka demokracija
“Ukrajina i SAD konačno su potpisale mirovni sporazum…”
…a ja cijelo vrijeme mislio da je Ukrajina u ratu sa Rusijom !?
Svi pišu tekstove o tom sporazumu.
A na osnovi čega točno?
Onoga što je BBC navodno vidio.
Navodno je vidio nacrt tog sporazuma.
Neko vidovit je na početku Rusko Ukrainskog rata tvrdio da će se isti narodi pomiriti. SAD vidi i zašto nije glupost. Neko je mudar je izjavio da opasno biti neprijatelj ali nije mudro biti saveznik.
Dobro ali kakvo zlo slijedi nakon toga?
nema od mira ništa-prevara u kojoj sudjeluje izabrani narod
ništa od mira
Prica se … da potpis ne vrijedi puno, nije zelenski taj koji je potpisao, lako se ponisti. Ostaje da sabor ovjeri.
RT spominje samo dokument koji su potpisali AM ministar financija S. Bessent i UK ministrica privrede J. Swiridenko. ? I navodi se da je 40 % potpisanih metala/minerala…. u dijelu UK koji je pod RU.
Također se donosi popis zemalja najbogatijih zemnim resursima, i među prvih 10 UK nema, a RU na prvom mjestu.
Nisam znao da su USA i ukrajina bile u nekom ratu pa sad kao potpisali mirovni sporazum.
Nešto gadno sam prespavao a kažu da slabo spavam ..
FAKTI: ЗАЈЕДНИЧКИ пројекти САД и Украјине у оквиру потписаног споразума о ресурсима обухватиће експлоатацију минерала и угљоводоника, као и развој са тим повезане инфраструктуре, саопштила је Бела кућа. Нагласила је да ће, уколико Сједињене Државе одлуче да купе те ресурсе за своје потребе, имати право прече куповине или да самостално одреде купца. Такође: да би споразум требало да послужи као сигнал Русији да су Сједињене Државе дугорочно заинтересоване за будућност Украјине. Професор Универзитета у Хелсинкију Туомас Малинен изјавио је, међутим, да би тај споразум могао бити најгори споразум/уговор који је икада закључио амерички председник Доналд Трамп. Чак је био сасвим категоричан: „Трамп је можда управо потписао најгори уговор у свом животу“. Руски економиста Алексеј Зубец сматра да је Зеленски „предриблао“ Трампа и објашњава: – Потписан је тек оквирни споразум. Да би био реализован – мораће да уследи закључивање целог низа других докумената који ће се тицати конкретних пројеката. А могу… Čitaj više »
II
The Washington Post је на исту тему објавио:
„САД и Украјина потписале документ који отвара врата заједничким улагањима у минерална богатства Украјине, у нафту, гас и друге природне ресурсе, али праве резерве свега што се налази под земљом нису јасне. Нико не зна колика је реална вредност украјинских лежишта ретких метала и осталог јер се може показати да су многа од њих нерентабилна“.
The Washington Post наводи да су експлоатација и прерада минералних сировина „дуготрајан и прљав посао“ који ће изискивати велики новац са неизвесним профитом.
Dok rat doslovno ne prestane ne vjerujem u nikakve sporazume.