Hrvatska pobijedila Maroko i osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Kataru!

Hrvatska reprezentacija nogomet
30 komentara

Hrvatska je po drugi put osvojila brončanu medalju na Svjetskom nogometnom prvenstvu, u svom sveukupnom šestom nastupu od osamostaljenja

Hrvatska je danas pobijedila Maroko rezultatom 2-1 u jednoj vrlo zabavnoj utakmici za treće mjesto, koja se odigravala na Khalifa International stadionu. Ovom utakmicom i osvajanjem nove bronce Hrvatska je završila svoj još jedan, vrlo uspješan nastup na Svjetskom prvenstvu 2022. godine. Golovi koje su zabili branič Joško Gvardiol i napadač Mislav Oršić bili su dovoljni za pobjedu Hrvatske i osvajanje još jedne medalje, ovoga puta brončane, na Svjetskom prvenstvu. Uz brojne sitne ozljede, izbornik Zlatko Dalić bio je prisiljen na izmjene, a mnoge je iznenadio kada je prije utakmice najavio vrlo napadačku postavu. Mislav Oršić, Josip Stanišić, Marko Livaja, Josip Šutalo i Lovro Majer započeli su u novoj formaciji 3-5-2 i odmah se isplatilo, tako što je Hrvatska od samog početka izgledala okomitije i opasnije prema naprijed. Ivan Perišić na lijevoj strani dao je Hrvatskoj drugu dimenziju, a njegovo preklapanje s Oršićem zadavalo je Maroku mnoge probleme. Hrvatska je povela u 7. minuti nakon šuta iz slobodnog udarca za Perišića, koji je glavom loptu vratio Gvardiolu koji je bio u padu i koji je tada glavom postigao svoj prvi gol na Svjetskom prvenstvu.

Dvije minute kasnije Maroko se vratio u izjednačenje, kada Hrvatska nije uspjela reagirati na loptu koja je bila ubačena u peterac. Ne čuvani Achraf Dari je glavom pogodio za 1-1. Kako će u konačnici ispasti, ovo je bila zabavna utakmica od samog početka. Hrvatska je u tranziciji igrala puno brže nego na cijelom turniru i to je dovodilo do prilika. Luka Modrić je imao priliku, prije nego što je Kramarić blokirao Oršićev udarac koji je išao u peterac i koji je izgledao kao da ide prema golu.

Hrvatska je konačno stigla do zasluženog vodstva u 42. minuti, kada je Oršić odličnom loptom iskosa s desne strane pogodio mrežu; lopta se od vratnice odbija u mrežu iza vratara Bona.

Hrvatska je nastavila izgledati opasno na početku drugog poluvremena. Majer je odigrao nekoliko obećavajućih lopti u opasnu zonu. Oršić je također bio blizu zabijanja svog drugog zgoditka, no njegov je udarac bio blokiran.

Dalić je 25 minuta do završetka napravio izmjene. Ubacio je Petkovića, Pašalića i Vlašića, nakon čega je Hrvatska djelovala defenzivnije, jer je željela sačuvati vodstvo.

U 75. minuti Gvardiol se zaletio punim sprintom u protivnički šesnaesterac kako bi dočekao loptu Oršića, no srušio ga je marokanski igrač. Sudac je samo odmahnuo rukom i pokazao na nastavak igre.

Livaković je nakon toga sjajno obranio odličan pokušaj koji je uslijedio nekoliko trenutaka kasnije na drugoj strani. Hrvatska je u tim trenucima bila zatečena i u šoku, jer se sudac nije odlučio na VAR provjeru prekršaja na Gvardiolu. Kovačić je također bio blizu postizanja trećeg gola nekoliko minuta prije kraja utakmice, ali njegov udarac iz blizine odlazi pored vratnice.

Na završetku rezultat je ostao 2-1 za Hrvatsku. Ovom brončanom medaljom Hrvatska je osvojila sveukupno tri medalje na Svjetskim prvenstvima (dvije brončane, u Francuskoj 1998., sada u Kataru 2022. i srebrnu prije četiri godine u Rusiji). Hrvatska nogometna reprezentacija vraća se u Zagreb sutra, kada je očekuje veliki doček.