Može li Jupiterovo masivno gravitacijsko povlačenje pomoći ljudima u pronalasku vanzemaljaca?

Jupiter
30 komentara

Znanstvenici su zaključili, nakon izrade simulacije, kako je ovaj planet Sunčevog sustava pomogao Zemlji da bude nastanjena živim bićima, sprječavajući je da ispliva iz orbite. Prema istraživačima, takve bi interakcije mogle biti trag koji može pomoći u pronalaženju života na drugim planetima.

Međunarodni tim astronoma predstavio je novi alat koji bi mogao čovječanstvu pomoći u pronalasku egzoplaneta, njihov je članak dostavljen u The Astronomical Journal. Može li naš susjedski gigant biti od pomoći u potrazi za vanzemaljskim svjetovima? Odgovor je potvrdan, zahvaljujući gravitacijskom povlačenju.

Prema istraživačima, stvorili su skup simulacija Sunčevog sustava koji su pokazali kako i najmanja promjena njegove arhitekture može utjecati na Zemljinu orbitu, što je jedan od ključnih faktora za život na njoj. Kako bi testirali kako najveći sustav našeg planeta, Jupiter, svojim ogromnim gravitacijskim privlačenjem utječe na svoje susjede, uključujući Zemlju, znanstvenici su započeli pomjerati plinovitog diva.

Igranje s plinovitim divom

“Igranje” sa Sunčevim sustavom pomoglo je istraživačima da otkriju kako ga je bilo vrlo lako učiniti nestabilnim, rekao je vodeći autor studije Jonathan Horner.

“U otprilike tri četvrtine naših simulacija ustanovili smo kako pomjeranjem Jupitera na druga mjesta, u roku od 10 milijuna godina, Sunčev sustav bi se raspadao. Planeti bi se počeli sudarati jedan s drugim i izletjeli bi iz Sunčevog sustava”, rekao je objavi.

Dok su mijenjali orbitu Jupitera, držali su početnu orbitu drugih planeta konstantnom kako bi otkrili mogu li i male promjene promijeniti orbitalnu evoluciju Zemlje, što je igralo ključnu ulogu u takozvanim Milankovićevim ciklusima klimatskih promjena.

Može li nam ovo pomoći da pronađemo vanzemaljce?

Osim što dokazuju kako bez ove određene ravnoteže u Sunčevom sustavu, život na Zemlji ne bi bio moguć, njihovi pokusi koji pokreću Jupiter mogu biti presudni u lovu na egzoplanete koji su podržavaju život.

Kao što su istraživači primijetili u svojoj publikaciji, njihova otkrića su u suprotnosti s hipotezom „Rijetka zemlja“ koja kaže da su uvjeti na Zemlji previše jedinstveni da bi ih bilo koji drugi planet mogao ponoviti bilo gdje drugdje u svemiru. Iako predviđaju da će bogatstvo egzoplaneta veličine Zemlje biti otkriveno u idućim godinama, ističu da bi njihovi određeni arhitektonski modeli mogli biti korisni za odabir najboljih kandidata među njima.

„Naši rezultati ističu kako bi se dinamičke simulacije novootkrivenih vanzemaljskih sustava mogle koristiti kao dodatno sredstvo za procjenu potencijalnih ciljeva pretraživanja bio-obilježja i tako pomoći usmjeriti potragu za životom na najperspektivnije ciljeve“, zaključili su.

jupiterSunčev sustav
Pretplatiti se
Obavijesti o
30 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Umpah Pah
4 godine prije

Može !
Ali samo ako hoće ?

Ivo
4 godine prije

Normalno da može, to smo učili još na izbornoj i radili praktične pokuse. Ovi zaostaju žestoko.

4 godine prije

Bila je ponoć i satovi su stali
na vrata mi pokucaše Mulder i Scully
kažu, tražimo svemirca
velka mu je glava

Reko, imam takvog u gaćama
al’ trenutno spava
sala mala
Eto, to je jedini vanzemaljac kojeg će se ikad moći vidjeti. Uz one iz filmova naravno….

dulebg
4 godine prije

Ма има живота на 100 места, него треба 1000 година до тамо и толико назад, а можда нас овде неће сачекати најљубазније кад се вратимо?

Mlata
4 godine prije

Da ne guglam sad al’ mislim da baš zbog njegove gravitacijske sile i postoji život na zemlji….da nije njega kažu da bi zemlja bila pod čestim udarima asteroida, meteora itd

shumadinac
4 godine prije

Jednostavnim jezikom rečeno: zvezdani sistem koji nema planetu veličine Jupitera uopšte nema planete “jer će se one sudarati…” – kakva glupost. Ponekad se zaista zapitam kako je nauka spala na tako niske grane. Uporedite gravitacioni uticaj Jupitera na Merkur sa Sunčevim uticajem!?! Prema njihovom “istraživanju” verovatno ne bi bilo ni Merkura?!?

Šta mi treba da gubim vreme…

Emiliano Zapata
4 godine prije

Ljubomoran sam na Jupiter…Uvijek su lijepse slike njegove nego majke nam zemlje…

norbert boulf
4 godine prije

Općenito astronomija je uvjek bila izvan interesa opće kulture, čak i u osnovnom obrazovanju nije se poklanjalo puno prostora temama iz astronomije… Sječam se iz mojega osnovvnoškolskog perioda nešto malo o planetama se učilo kroz predmet geografija… Sječam se da sam postavio pitanje koje me jako mučilo, zašto mjesec koji kruži oko Zemlje pokazuje uvjek isto lice-stranu prema Zemlji a kako je nastavnik tvrdio i izlagao sva nebeska tjela rotiraju oko svoje osi… Nastavnik geografije zinuo je u mene i uznemireno me potjerao iz razreda jer ga navodno bezobrazno provociram (50-tih godina takve su bile odgojne metode, kut, magareća klupa, izbacivanje iz razreda…)Poslije mnogo godina kao srednjoškolac susretao sam se sa istim drugom /nastavnikom) u astronomskom klubu i tada mi je priznao da je postao član kluba potaknut mojim zdravorazumskim pitanjem na koji tada nije znao odgovora… No ovdje je važnije istaći i reći da je dobro upirati pogled u… Čitaj više »

Mercury
4 godine prije

Ah te simulacije…

samo tako
4 godine prije

A što bi ljudi tražili vanzemaljce kad sami dolaze na Zemlju tisučama godina 😆😆

Hmmm da
4 godine prije

“U otprilike tri četvrtine naših simulacija ustanovili smo kako pomjeranjem Jupitera na druga mjesta, u roku od 10 milijuna godina, Sunčev sustav bi se raspadao” – dobro je, srce mi je stalo jer sam očekivao da bi se to moglo dogoditi već za 3 milijuna godina.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI