SAD planiraju poslati nuklearne reaktore u svemir

Zemlja Mjesec
5 komentara

SAD želi staviti nuklearne reaktore na Mars i Mjesec. Industrija nuklearne energije u SAD-u bori se da ostane operativna, opterećena je javnim i političkim nepovjerenjem. U posljednje vrijeme režu troškove održavanja nuklearnog otpada, dok se tržište preplavljuje jeftinim prirodnim plinom, a zemlja ima velike planove koristiti nuklearnu energiju izvan domaćih granica.

Za samo nekoliko godina, Sjedinjene Države žele isporučiti nuklearne reaktore na Mjesec i Mars. Prema članovima tima iz projekta Kilopower, suradnje NASA-e i Ministarstva energetike Sjedinjenih Država, nuklearna energija bi se za nekoliko godina trebala premjestiti u svemir.

NASA-ina Direkcija za svemirsku misiju kaže „Kilopower projekt je dugoročni tehnološki napor da se razviju rani koncepti i tehnologije koje bi omogućile dugotrajno održavanje na površinama planeta.” U skladu s tim, fokus projekta Kilopower je korištenje eksperimentalnog reaktora fisije za napajanje posada na Mjesecu i Marsu, omogućavajući tako istraživačima i znanstvenicima da ostanu i rade duže vremena nego što je to trenutno moguće.

Kilopower fuzijski reaktor već je prošao početna ispitivanja tla s odličnim ocjenama. Voditelj projekta Kilopower, Patrick McClure, kaže kako će se ovo ostvariti u bliskoj budućnosti. Prošlog mjeseca, u sklopu prezentacije NASA-inog budućeg svemirskog djelovanja McClure je rekao, “Mislim da bismo to mogli učiniti za tri godine i biti spremni za let.”

NASA-in službeni stav malo je konzervativniji i ne pruža točne vremenske rokove. Njihova “Direkcija za svemirsku tehnologiju” jednostavno navodi da se “projektni tim Kilopower priprema se za pokretanje pilot misije budućih sustava Kilopower koji će napajati ljudske ispostave na Mjesecu i Marsu, omogućujući misijske operacije u teškim okruženjima i misijama koje se oslanjaju na iskorištavanje resursa za proizvodnju lokalnih pogonskih goriva i drugih materijala. ”

Projekt Kilopower mnogo je ambiciozniji i snažniji projekt od bilo kojeg njegovog prethodnika. Prema Space.com, “nuklearna energija napaja svemirske brodove već desetljećima. NASA-ine sonde Voyager 1 i Voyager 2, svemirski brodovi New Horizons i rover Curiosity Mars koriste radioizotopske termoelektrične generatore (RTGs) koji pretvaraju toplinu koju daje radioaktivni raspad plutonija-238 u električnu energiju. ”

Ovaj model, međutim, ne bi proizveo gotovo dovoljno energije za napajanje čitave posade na Marsu ili Mjesecu, koja ima mnogo značajnije energetske potrebe. “Izlazna snaga sa RTG-a je relativno mala. Ona koju koristi Curiosity i NASA-in nadolazeći Mars rover 2020, na primjer, stvara oko 110 vata električne energije na početku misije. (Taj se izlaz s vremenom polako smanjuje.) ”

Suprotno tome, prototip Kilopower je mnogo snažniji izvor energije. Futurism izvještava da je “Kilopowerov prototip veličine hladnjaka i uklapa se u raketu. Mogao bi osigurati oko 40 kilovata snage. “Prototip Kilopower-a toliko je učinkovitiji. U prošlogodišnjim KRUSTY (Kilopower reaktor koji koristi Stirling tehnologiju) testovima prototipski reaktor “pretvorio je 30 posto topline u električnu energiju”, prenosi Space.com. “Ova se učinkovitost umanjuje kao i kod RTG-a koji pretvara oko 7 posto raspoložive topline.”

Ako se prva testiranja Kilopowera u svemiru ostvare u naredne tri godine, i ako se pokažu uspješnima, to bi dovelo do ulaska u posve novu eru svemirskog istraživanja, inovacija i industrije. Mogućnost da ljudi ostanu duže u svemiru bi potaknulo mnoge druge ambicioznije projekte i otvorilo bi vrata bezbrojnim projektima koje su do sada bili samo dio nečije mašte, dajući tako novi uzlet svemirskoj industriji koja već sada vrijedi 400 milijardi dolara.

NASANuklearna energijasvemirski resursi
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
leemoon
4 godine prije

kad dođu gore nači će kineze

Zadranin
4 godine prije

amerokenjske priče za njihovu malu/i veliku djecu. Prčija od 50 država..

P***!

tedi
4 godine prije

Najveci nuklearni reaktor u svemiru je sunce,a oni izmisljaju toplu vodu.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI