Mogu li vas antioksidanti u zelenom čaju i vitamin C zaštititi od toksina u vodi za piće?

Slavina
7 komentara

Možda zvuči alarmantno, ali zajamčena pitka voda nije uvijek zajamčena. Studije u svijetu pokazuju onečišćivače prisutne u vodoopskrbi.

No, još uvijek postoje stvari koje možete učiniti kako biste održali vodu čistom. Nova istraživanja pokazuju da antioksidanti iz određene hrane i pića mogu igrati ključnu ulogu u zaštiti od štetnih učinaka određenih kemikalija koje se nalaze u vodi iz slavine.

Studija koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Olivet Nazarene u Bourbonnaisu u Illinoisu otkrili su kako antioksidanti poput vitamina C i epigalokatehin galata (EGCG) mogu umanjiti negativne učinke šesterovalentnog kroma, onečišćenja koje je obično prisutno u vodi za piće.

Šestovalentni krom često ulazi u vodovod kroz industrijski otpad. Poznato je da ova kemikalija uzrokuje rak.

Za potrebe studije, istraživači su pregledali ljudske stanice kako bi utvrdili sprječavaju li antioksidanti toksičnost na staničnoj razini. Izložili su dvije vrste ljudskih stanica otopini koja sadrži različite koncentracije heksavalentnog kroma. Promatrali su toksične učinke na stanice u koncentraciji od 200 dijelova na milijardu (ppb) ili više.

Iznenađujuće, istraživači su otkrili kako se štetni učinci visokih šestovalentnih koncentracija kroma mogu u potpunosti blokirati dodavanjem vitamina C u 10 dijelova na milijun (ppm) ili EGCG u 15 ppm.

Istraživači su također proveli druge eksperimente u kojima su promatrali mutacije DNK u bakterijama izloženim heksavalentnom kromu u mjeri od 20 ppb ili više. Otkrili su kako liječenje bakterija izloženih kemikaliji s 20 ppm vitaminom C sprječava ove mutacije DNA.

Iako istraživači nisu mogli točno odrediti koliko ćete zaštite dobiti povećanjem unosa ovih antioksidansa u svoju prehranu, ovi spojevi povezani su s mnogim drugim prednostima kao što su jačanje imuniteta i smanjenje rizika od raka. Stoga, njihova konzumacija općenito je dobro za vaše zdravlje. Sveukupno, istraživači su sugerirali da dodavanje ovih antioksidanata izravno u opskrbu vodom može pomoći u boriti protiv toksičnih učinaka heksavalentnog kroma.

Ovi nalazi sugeriraju kako je vjerojatno odgovoran oksidativni mehanizam za toksičnost onečišćivača, što bi se moglo spriječiti tretiranjem vode antioksidansima. Istraživači se nadaju kako bi njihovi nalazi mogli pomoći poboljšanju nadzora i regulacije kakvoće vode i mogli bi dovesti do liječenja koje smanjuje zdravstvene rizike od izloženosti šesterovalentnom kromu. Tim je svoje nalaze predstavio na sastanku eksperimentalne biologije 2019. u Orlandu na Floridi.

Jednostavni načini provjere je li vaša voda sigurna

Nekoliko je načina da utvrdite je li vaša voda sigurna:

  • Pogledajte svoju vodu – Jednostavnim gledanjem u vodu možete otkriti je li onečišćena ili ne. Samo uzmite uzorak vode, stavite je u čistu, čistu čašu i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Vaša voda može biti kontaminirana ako primijetite da nije onako prozirna i čista, kakva bi trebala biti, ili ako vidite da se u vašoj vodi kreće mnogo stvari. Također možete pokušati pomirisati svoju vodu i vidjeti ima li nečeg neobičnog u tome.
  • Kupite komplet za testiranje vode za kućanstvo – Kupujte samo priručnike za testiranje iz uglednih izvora? Odaberite komplet koji će testirati pH ravnotežu i onečišćenje poput amonijakom, bakterijama, olovom i još mnogo toga. Vaš komplet treba sadržavati upute o tome kako sigurno i pravilno testirati opskrbu vodom.
  • Pošaljite uzorak u laboratorij – Ako ne možete pronaći testni komplet koji je dovoljno temeljit za vaše potrebe ili sumnjate u svoje testove koje ste sami napravili, možete ga poslati u laboratorij na službeni uzorak testiranje.

 

Neka vaša voda za piće bude čista, jer je voda naša osnovna potreba koja omogućuje život.

pitka vodaVitamin C
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ne moze
4 godine prije

Nikada ne pij caj. Najzdraviji su sokovi od pomarandze i grejpfruta sa limunom i gingerom.

duje
4 godine prije

Nije baš sve tako. Ne vjerujem da sva onečišćenja vidimo okom. Analiza vode nije jednostavna. Jeftini setovi ne vjerujem da pomažu a ako odnesete uzorak na provjeru tamo će napraviti svega nekoliko provjera (dakle jedan neznatni dio) ili ćete jako skupo platiti kompletnu analizu. Jednostavno rješenje ne postoji.

Hogar
4 godine prije

Zagađenje šestovalentnim hromom je najčešće prisutno u blizini velikih postrojenja hemijske industrije. Pogledajte film “Erin Brokivič” ako želite da saznate više. Film je u dosta stvari činjenično netačan (stara boljka Holivuda) ali daće vam ideju o čemu se radi.
Što se nas na Balkanu tiče, to nam je zadnji problem. Bakterije, fekalije i crvi u pijaćoj vodi su veći problem jer se štedi na hlorisanju i filtriranju.
Kod nas u u Crnoj Gori već mesec dana pada kiša, koja je, je li, “iznenadila” odgovorne (Biće kiše u novembru? Ne lupetaj!!) pa voda iz gradskog vodovoda već 20 dana nije za piće.
Nekako se ne sećam da se to dešavalo posle prve kiše u odvratno komunističko doba. Opet, možda sma ja samo jugonosrtalgičar.
U svakom slučaju, pomenuti “aditivi/lekovi” slabo mogu da nam pomognu

Klara
4 godine prije

Nisam sigurna da zeleni caj i vitamin C mogu da nas zastite od toksina u vodi.Videla sam kakve su nami bile cevi od kamenca,kad smo preuredjivali kuhinju.Odmah smo resili i kupili aparat za preciscavanje Vode Nobel i sad pijemo sa uzivanjem zaleni caj.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI