PROJEKT HERCULE: Francuska odlučila nacionalizirati EDF – distributora električne energije i zaštiti svoj nuklearni park

Električna centrala - Francuska - EDF - nacionalizacija
28 komentara

Nakon što je procurila informacija da Vlada Republike Francuske želi vratiti nacionalnog distributera pod svoju kontrolu, akcije istog su porasle za 7%.

Izgleda da je sve spremno. Prvo će se pokupovati mala poduzeća putem akcija tj. ona koja su vezana za distribuciju i proizvodnju električne energije, a onda će se tako okrupnjeno poduzeće staviti pod kontrolu države. Slobodno tržište i konkurencija nisu dali željeni rezultat. Umjesto da se cijene električne energiju smanjuju, one se kontinuirano povećavaju. Upravo je ovo problem za Vladu koja se bori protiv socijalnih nemira.

Treba napomenuti da država danas ima 83,7% vlasništva nad poduzećima koja proizvode i distribuiraju električnu energiju, a sada želi nacionalizirati nuklearni sektor. Ministar Bruno Le Maire potvrđuje da se radi o strateškom projektu. Osim nuklearnog sektora, Vlada želi nacionalizirati i hidro centrale. Dosje će biti prezentiran Europskoj komisiji 2020. godine.

EDF je europski lider gotovo u svim domenama proizvodnje električne energije. 55% električne energije dolazi iz nuklearnih centrala, 20% iz hidro centrala, 9,5% od plina i samo 7% iz obnovljivih izvora energije. Proizvodnja električne energije iz ugljena i nafte je zanemariva u Francuskoj.

Francuska želi odgoditi zatvaranje nuklearnih centrala do 2050. godine.

S današnjim vlastima, treba biti oprezan. Sve što lijepo izgleda, ne mora da znači da je sve kako treba. Može biti da Vlada gubi kontrolu i da je shvatila da monopolska poduzeća ne mogu biti predmet privatizacije. Kod monopola nema konkurencije, što dokazuju i stalna povećanja cijene električne energije.

Na drugoj strani imamo privatna poduzeća u krizi. Tko zna, možda žele nacionalizirati dug, a novcem poreznih obveznika platiti buduću krizu koja neminovno dolazi. Špekulacije su moguće, ali s njima ne treba razbijati glavu. Sve jasno pokazuje što može biti predmet nacionalizacije, a što privatizacije. Učimo iz tuđih grešaka.

Povezani članak: HEP i privatizacija

EDFNacionalizacija
Pretplatiti se
Obavijesti o
28 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Aga
5 godine prije

Privatizacija vode ,struje,nafte zdravstva, lijekova ma bilo kojeg podrucja od nacionalnog interesa koje opskrbljuje veci dio stanovnistva pa nije ni jednom u 5.000 godina ljudske civilizacije donjela dobro za pojedinca. Jer maximilizacijom profita i smanjenjem odrzavanja izgradnje na min , nakon brojnih poskupljenja uvijek dovodi do kolapsa.

Siniša
5 godine prije

Zar se to u kapitalizmu smije činiti!?

Son of Alerik
5 godine prije

Ako Francuska država ima u svom vlasništvu 83,7% vlasništva nad poduzećima koja proizvode i distribuiraju električnu energiju, onda se o nekakvoj privatizaciji u tom sektoru ne može ni govoriti. Iz vlasničkog udjela se može vidjeti tek da je ona bila minimalna pa razloge za reotkup preostalih 16,3% udjela u vlasništvu ne treba tražiti u nekakvom Vladinom zaključku kako je privatizacija razlog za stalno povećanje cijena električne energije. Očito bi do tog povećanja cijena došlo u svakom slučaju zbog vanjskih okolnosti, koje ne proizlaze iz naravi vlasništva. Razloge za političku odluku o reotkupu vlasničkih udjela treba tražiti negdje drugdje. Koji god razlozi bili, riječ je o suverenističkoj odluci koja sa sobom donosi koristi i eventualne štete. Proizvodnja i distribucija električne energije je primarno državna uloga, jedan od razloga zašto bi država uopće trebala postojati i to nema veze sa socijalizmom, niti liberalizmom.. Relativno mali udjel ‘obnovljivih izvora energije’ u ukupnoj proizvodnji… Čitaj više »

Neko ime
5 godine prije

Nacionalizirat ce ga, da bi porezni obveznici platili trosak zatvaranja nuklearki i njihovog rastavljanja.

Ana
5 godine prije

Zasto nacionalizirati EDF kad sve sto je ostalo dijele pajtasima ( zracnu luku, brane, ceste su se vec visestruko isplatile….) ? Bit ce da je ovaj iz pajtas pao u nemilost, pa da ga nauce pameti?

Ivo
5 godine prije

Iz dosadašnjih iskustava s neoliberalnim smećem (perjanicama razvitka po aleriku) znamo da oni ćud ne mjenjaju U pitanju je samo potreba da se uloži veliki novac u infrastrukturu i održavanje (liberalni model to reže na nulu) pa će se to prebaciti na porezne obveznike.

Čim se završi investicijski ciklus i modernizacija, profitabilni dijelovi energetskog sustava ponovno će biti dodijeljeni umreženim parazitima na ‘upravljanje’. Tako funkcionira liberalni kapitalizam, to smo valjda već naučili.

dsfgboasneugnaserngauesnr
5 godine prije

Ako se zna tko upravlja galima kakove ima veze bilo to u državnom vlasništvu ili privatnom kad je pravi vlasnik isti. Neko ime je pogodio pravi razlog.

Emiliano Zapata
5 godine prije

Kakav nuklearni program? Ukidajte to! Kad nesmiju Iran i S. Koreja kako ovi smiju??? Samo ameri smiju imati nuklearke i bojeve glave jer su oni jedini pokazali da ih znaju koristiti !

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI