Vladimir Potanin je govorio protiv ideje o nacionalizaciji stranih preduzeća usred masovnog egzodusa korporativnih giganata.
Drugi najbogatiji čovjek Rusije Vladimir Potanin izjasnio se protiv ideje o konfiskaciji imovine stranih korporativnih giganata koji su odlučili da napuste zemlju. Rekao je da bi takve akcije mogle vratiti naciju u tragične dane boljševičke revolucije 1917.
Potanin – predsjednik i najveći akcionar Norilsk Nickel, najvećeg svjetskog proizvođača paladijuma i nikla visokog kvaliteta – pozvao je ruske vlasti da odgovore pragmatizmom na svoju izolaciju od globalne ekonomije.
„Prvo, to bi nas vratilo 100 godina unazad, u 1917. godinu, a posljedice takvog koraka su globalno nepovjerenje u Rusiju od strane investitora, koje bismo osjećali mnogo decenija“, rekao je Potanin preko Telegram naloga Norilsk Nickel.
„Drugo, odluka mnogih kompanija da obustave poslovanje u Rusiji je, rekao bih, donekle emocionalne prirode i možda je donijeta kao rezultat neviđenog pritiska javnog mnjenja u inostranstvu na njih“, dodao je milijarder.
Tvrdio je da će se strane kompanije vratiti u zemlju i pozvao da se ova prilika sačuva.
„Vidimo da su i same ekonomije Zapada trpjele zbog uvođenja sankcija Rusiji. Zato moramo da budemo mudriji i da izbjegnemo scenario po kojem nas sankcije pogađaju“, rekao je Potanin, kojeg Zapad nije sankcionisao.
„Ne treba da pokušavamo da ’zalupimo vrata‘, već da se trudimo da očuvamo ekonomsku poziciju Rusije na tim tržištima, koje smo toliko dugo njegovali.“
EU, SAD i neke druge zemlje već su uvele nekoliko rundi strogih sankcija Moskvi, ciljajući na bankarski i industrijski sektor zemlje, zamrznuvši njene devizne rezerve i uzrokujući masovni egzodus stranih kompanija iz zemlje.
Ruski političari su tvrdili da bi kompanije koje napuštaju Rusiju mogle biti nacionalizovane i da bi se mogla uvesti ograničenja na imovinska prava. Takođe se raspravlja o zabrani glasanja paketima akcija u zavisnim kompanijama, uz prijedloge za blokadu imovine i druge mjere.
Međutim, umjesto da uvede takve ekstremne mjere, ruski predsjednik Vladimir Putin je podržao prijedlog za spoljnje upravljanje stranim kompanijama koje napuštaju Rusiju.
„Mi sami nećemo da se distancirama ni od koga. Otvoreni smo za rad sa svim našim stranim partnerima koji to žele“, rekao je on.
Dedolarizacija došla do kraja. Pocetkom rata bilo je 20 milijardi dolara u kešu u trezoru centralne banke Rusije. Sada je ocigledno ostala samo paučina. Biden pod krivicnom odgovornošću zabranio američkim građanima da dostavljaju paporne novcanice. Sada Rusija ovisi samo o kineskoj milosti. Ukratko, ruska devizna štednja je preko noci isparila.
Nažalost nitko normalan ne vidi smisao ovog rata. Rusija je bila u pravu sve dok nije ušla u otvorenu agresiju. U ratu prvo pogine istina na obje strane ali nasuprot hinjavog i podmuklog zapada koji je doktorirao PR imate prizemnu providnu rusku propagandu prema van plus na to i represiju… Pročitaj više »
Svako tektonske pomijeranje ekonomskih i političkih odnosa kroz povijest nosi istovjetne posljedice. Ne znamo i ne možemo ništa predvidjeti. Zato pričekajmo par godina…..
„Prvo, to bi nas vratilo 100 godina unazad, u 1917. godinu, a posljedice takvog koraka su globalno nepovjerenje u Rusiju od strane investitora, koje bismo osjećali mnogo decenija“, rekao je Potanin preko Telegram naloga Norilsk Nickel.” Ajme meni kakvo korporativno preseravnye. Ako dakle Rusi uzmu odnosno nacionaliziraju imovinu multinacionalnih korporacija… Pročitaj više »
“Vladimir Potanin izjasnio se protiv ideje o konfiskaciji imovine stranih korporativnih giganata “ “Prvo, to bi nas vratilo 100 godina unazad, u 1917. godinu, a posljedice takvog koraka su globalno nepovjerenje u Rusiju od strane investitora, koje bismo osjećali mnogo decenija“ To apsolutno nije točno i taj je Potanin zlonamjeran ili ne… Pročitaj više »
Ovog odmah poslati da pravi društvo Navalnom.
Boji se da mu nešto ne oduzmu.
Nedavno su Rusi objavili da im ne fali investitora.
Naročito iz Azije.