Ruska legendarna raketa „Sojuz“ dobila novu šemu farbanja posle više od 50 godina

raketa „Sojuz“
5 komentara

Porodica raketa Sojuz ubedljivo je najčešće korišćena raketa na svetu, sa preko hiljadu uspešnih lansiranja i vrhunskim bezbednosnim rekordom zahvaljujući sistemu prekida lansiranja. Skoro deceniju rakete Sojuz bile su i jedino sredstvo za prevoz astronauta do Međunarodne svemirske stanice.

Ruska raketa Sojuz-2 dobila je novu šemu boja, pa su tradicionalna sivo-belo-narandžasta zamenjene svežom „korporativno plavim“ i belom bojom.

Ruska svemirska agencija Roscosmos objavila je u subotu seriju slika koje pokazuju novi izgled, navodeći u saopštenju da je inspiracija za šemu boja bio prototip lansirne rakete Vostok – potpuno bele boje, proizašle iz interkontinentalnog balističkog projektila R-7 Semiorka koja se koristila za lansiranje satelita Sputnjik 1 i prvog kosmonauta Jurija Gagarina, u orbitu sa kosmodroma Bajkonur 1957. odnosno 1961. godine.

Očekuje se da će prvi Sojuz-2.1a sa novom šemom farbanja biti lansiran sa Bajkonura 20. marta, izvodeći u orbitu 38 satelita iz 18 zemalja.

Promena šeme boja prva je ove vrste otkako je porodica raketa Sojuz predstavljena davne 1966. godine, a rakete su tradicionalno imale beli konus nosa, sivi prelazni odeljak i narandžasti repni deo. Ispod su sivi blokovi prve i druge faze i narandžasta traka koja se nalazi na busterima rakete. Nakon što se napune tečnim kiseonikom, sive komponente rakete prekriju se belim “mrazom”, a prilikom lansiranja rakete često izgledaju gotovo potpuno bele, osim narandžastog okvira.

Roskosmos kaže da će buduća lansiranja po ugovoru podružnice Glavkosmos Launch Services (operator kosmičke agencije za komercijalne programe lansiranja) koristiti rakete obojene novom šemom, koja se poklapa sa zvaničnim bojama kompanije.

Mišljenja se razlikuju

Korisnici društvenih medija na mreži bili su podeljeni oko toga šta da naprave od nove šeme boja. Neki su nudili pohvale. „Bela je najbolja boja za Sojuz“, predložio je jedan korisnik. “Beo? Sojuz isprobava novu haljinu? Izgleda dobro!” dodao je drugi.

Međutim, neki nisu bili zadovoljni, žaleći se da dok su SAD i Kina zauzete slanjem kosmičkih letelica i naprednih sondi na Mesec i Mars, čini se da je Roskosmos koncentrisan na odabir novih šema boja za decenijama staru sovjetsku tehnologiju. „Boja je najvažnija stvar, naravno“, sarkastično je rekao jedan korisnik. „Da li će ovo pomoći da se pokrene?“ pitao je drugi. „Koliko milijardi ste potrošili na novi posao farbanja?“ „Neka i oni promene ime. Saveza („Sojuz“) nema već 30 godina“, napisao je sledeći korisnik.

Rusija ostaje jedna od glavnih svetskih kosmičkih nacija, pružajući drugim zemljama svoje patentirane, dokazano sigurne raketne motore i prevozeći kosmonaute i astronaute do Međunarodne svemirske stanice.

Roskosmos i Evropska svemirska agencija sarađuju u programu EkoMars, ambicioznom, višedelnom astrobiološkom naporu za traženje znakova prošlog života na Crvenoj planeti, proučavanje varijacija u Marsovom okruženju i demonstraciju tehnologija za buduću misiju vraćanja uzoraka. Najavljeni su i ambiciozni planovi za misije na Mesec, pri čemu će Rusija razmišljati o slanju antropomorfnih robota na planetoid i čak planiranju konačnog uspostavljanja baza sa ljudskom posadom tamo.

Međutim, ograničeno finansiranje ruske svemirske agencije i sporovi oko raspodele sredstava za izgradnju prestižnih projekata – poput masivnog poslovnog kompleksa nebodera od 250.000 kvadratnih metara u blizini centra Moskve, doveli su do strahova kod nekih akademika i kosmonauta da ta zemlja počiva na lovorikama i odustaje od ranijih dostignuća. Krajem prošle godine predsednik Ruske akademije nauka Aleksander Sergeev izračunao je da ruski program kosmičkih nauka dobija 60 puta manje novca od NASA-e i dramatično pitao da li bi Moskva trebalo da „potpuno napusti kosmos“ usred uočene rastuće razlike između ruskog, američkog i kineskog svemira programa.

Glavkosmos Launch ServicesRoskosmosSojuz-2.1a
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Lucija, prva
3 godine prije

Hm…imaju Englezi sujevjerje da se brodu ne smije mijenjati ime…moglo bi navući nesreću.
Ja sam protiv mijenjanja boja.

medo
3 godine prije

Ruski obrambeni sustav sprječava Zapad da pokrene otvorenu agresiju na Rusiju.

Ivica
3 godine prije

A političari svako malo uvode nove metode farbanja stoke sitnog zuba, poprilično su ažurni..

tuf
3 godine prije

Rusi se previše dodvoravaju amerima. Evo sada su opet napravili izuzetak i nauštrb svojeg programa preko reda utrpali američkog astronauta (Mark Vande Hei) za let na ISS sljedeći mjesec jer Muskova letala nisu još baš najspremnija (ali hej, imaju glass cockpit i jedan let iza sebe!). U izjavi za javnost rekli su da time žele “pokazati predanost suradnji u zajedničkim projektima”. Zajebi predanost. Zajebi suradnje. Ameri ti kopaju rovove na granici i uzrokuju stotine milijardi dolara štete u gospodarskoj razmjeni a ti ih gladiš maslinovim grančicama. Trebali su ih odjebati, neka ih šalju praćkama, uz stihove Zabranjenog pušenja: ‘Ko te kara nek’ ti piše pjesme’.

jomla
3 godine prije

Nisam primjetio da su rusi napravili neki bitan pomak u raketnoj tehnici u zadnjih 40 godina. Ispravite me ako griješim.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI