Azerbejdžan i Jermenija tri puta su pokušali da postignu sporazume o prekidu vatre od eskalacije u Nagorno-Karabahu krajem septembra, ali borbe se i dalje nastavljaju dok se strane međusobno optužuju za kršenje primirja.
Prema Bakuu, sukobi u Karabahu nastavljeni su i u nedjelju ujutru. Istovremeno, vlasti u samoproglašenoj republici Artsakh (Nagorno-Karabah) saopštile su da su azerbejdžanske snage preko noći napale Stepanakert, pošto su se najmanje tri puta oglasile vazdušne sirene.
Vojna konfrontacija između Jermenije i Azerbejdžana duž linije kontakta u regionu Nagorno-Karabah rasplamsala se 27. septembra. Nakon eskalacije, Jerevan je proglasio vanredno stanje i – po prvi put – opštu mobilizaciju, dok je djelimičnu mobilizaciju uveo Baku.
Sukob oko Nagorno-Karabaha izbio je krajem 1980-ih, dok je autonomna regija, pretežno naseljena Jermenima, proglasila nezavisnost od Azerbejdžana 1991. Kao rezultat toga, Baku i Jerevan vodili su rat širokih razmjera između 1992. i 1994. godine koji je odnio živote oko 40.000 vojnika i civila sa obje strane.
Prekid vatre potpisan je 1994. godine, a sukob je ostao zamrznut, dok je samoproglašena Nagorno-Karabah Republika i dalje nepriznata država.
Eto Z Miliću, sa brisanjem komentara si pokazao kakav si čovjek. A članak ti je smeće.
Borbe se vode za grad Shushi, Azeri tvrde da je zauzet a Armenci da nije, uglavnom to je prijelomni trenutak ovoga rata.
Gledam po internetu videozapise poginulih ljudi. Armenci se tako pokazali 60 poginulih Azerbajdžanskih vojnika koji su upali u zasjedu. isto radi i druga strana. Onda jedna i druga strana pokazuje vojne knjižice tih poginulih vojnika. Sve poginuli su uglavnom bili mladi ljudi od 20 godina. Taj rat mi je jako… Pročitaj više »
Rat će se nastaviti a Azerbajdžan je navodno u prednosti.
Zadnjih dana olujno u Nagorno Karabahu.
Vihor rata je stravičan.
moj prijatelj zoka marinović je dole a di god je on tamo je masakar