Situacija u Armeniji dosegla kritičnu točku – Vlada ne želi “ukrajinski scenarij”

Kriza u Armeniji
27 komentara

Iako su jučer prosvjedni skupovi u Armeniji rastjerani silom, a vođe takozvane oporbe koje su najavile početak “Obojene revolucije” su privedene, situacija u zemlji se još uvijek nije smirila. Jučer ujutro se premijer i bivši predsjednik Armenije, Serž Sargsjan, sastao s vođom “revolucije” Nikolom Pašinjanom, čelnikom stranke “Izlaz”, koja je na prošlim izborima dobila 8% glasova, ali je sastanak trajao manje od tri minute. Naime, Pašinjan je u prvoj rečenici od novoizabranog premijera  tražio da podnese neopozivu ostavku ili će se “revolucija” nastaviti. Nakon toga je Ministarstvo pravosuđa priopćilo da svatko ima pravo na mirno okupljanje u skladu sa zakonom, a svi prosvjedi koji ograničava temeljna prava drugih ili javni interes će biti razbijeni silom.

Situacija u Erevanu još uvijek nije pod kontrolom vlasti. Stoga je premijer Sargsjan s liderom prozapadne oporbe Pašinjanom i njegovim suradnicima odlučio postupiti mnogo strože nego Viktor Janukovič tijekom “EuroMaidana” u Kijevu. Međutim, noćas se pokazalo da Pašinjan, čak i ako je lišen slobode, još uvijek “daje snagu” prosvjednicima.

EU traži hitno oslobađanje oporbenih čelnika

Oglasila se i Europska unija, koja je zatražila hitno oslobađanje skupine armenskih oporbenih čelnika koji su zatočeni zbog održavanja ilegalnih skupova koji su prerasli u nemire.

“Oni moraju biti pušteni odmah”, izjavila je Maya Kosjanchich, glasnogovornica ureda za vanjske poslove EU.

Prema policiji,  na prosvjedima u Erevanu je privedeno više od 100 prosvjednika. Jučer je privedeno još dvjesto ljudi, a sedam ih je hospitalizirano. Oporba govori o “nenasilnoj prirodi” prosvjeda i da im je cilj da prerastu u “Baršunastu revoluciju”. Vlasti tvrde kako dan prije spriječena velika teroristička akcija. Na različitim mjestima u Erevanu je postavljeno oko 150 bombi, ali je teroristička akcija osujećena, priopćila je Služba nacionalne sigurnosti Armenije

Podsjetimo da je Armenija vrlo nestabilno područje, dok u zemlji, zbog rata s Azerbejdžanom u Nagorno-Karabahu, postoji priličan broj neprijavljenih komada pješačkog oružja i ručnih bombi, što je u zemlju uneseno u obliku “suvenira” ili “trofeja” pri povratku vojnika s bojišta u Karabahu.

Oštra reakcija Europske unije se može objasniti činjenicom da su među zatočenicima bili istaknuti oporbeni  političari, uključujući zastupnika Nikola Pašinjana, koji se smatra vođom prosvjeda.

Od nenasilnih prosvjeda do rušenja vlasti

Međutim, događaju u Erevanu, gdje je prvih tjedan dana oporba imitirala mirni “EuroMaidan”, brzo su postala masovna neprijavljena okupljanja koja su poprimila nasilni karakter. Za razliku od prosvjeda iz 2015. godine, kada je opozicija govorila uglavnom o ekonomskim pitanjima, sada je glavni cilj Pašinjana i njegovih suradnika smjena nedavno imenovanog premijera, bivšeg predsjednika Serža Sargsjana.

Bez obzira što je ranije obnašao dužnost predsjednika, Serž Sargsjan može biti premijer jer je njegova stranka na izborima dobila 55% glasova, a zemlja je prošla reformu i postala parlamentarna republika, kada je u travnju ukinut predsjednički sustav.

Sve poluge vlasti su de facto prešle u ruke premijera, uključujući vanjsku politiku i odnose s Rusijom, što i jest najveći problem, ali ne za Armence, nego organizatore nemira.

Trenutno je situacija takva da je vladajuća koalicija, koja ima većinu u Narodnoj skupštini, izabrala za premijera Sargsjana, dok s druge strane oporba ne namjerava položiti oružje. Za sada ipak, na sreću, govorimo o političkom oružju

Baš kao u slučaju Kijeva, čelnik zemlje je otišao na sastanak s vođom prosvjednika. No, postoji značajna razlika u pregovorima između Viktora Janukoviča s liderima “EuroMaidana” i Sargsjana s oporbom na ulicama Erevana.

Prvo, Nikol Pašinjan nije došao razgovarati i odmah je podigao pitanje ostavke premijera Sargsjana. Drugo, Sargsjan je odmah prekinuo pregovore, rekavši “kako razgovara s oporbom koja je dobila 7 do 8 posto na izborima, a kao takva nema pravo govoriti u ime cijelog naroda”. Konačno, rezultat pregovora od tri minute nije bila predaja vlasti, već pritvaranje vođa ulične pobune.

VIDEO – Jučerašnji prizori iz Erevana

To ipak ne znači kraj sukoba, što navodi i vodstvo zemlje. “Netolerancija koja se osjeti u zraku je dosegla svoj vrhunac”, rekao je premijer Sargsjan.

Trenutno, policija blokira oporbene aktiviste, nazovimo ih tako, na središnjem Trgu Republike, gdje su namjeravali blokirati zgradu vlade.

Situacija je komplicirana, jer prosvjednici blokiraju bilo koju ulicu i okupljaju se na ključnim prometnicama. Noću se voze gradom i prave zaglušujuću buku. Policija redovito najavljuje da će koristiti silu za normalnu uspostavu prometa, ali to teškom mukom uspijeva učiniti, jer prosvjednici samo promjene mjesto okupljanja. Prema riječima dijela stručnjaka, osoba koja je pokrenula prosvjed, Nikol Pašinjan, ne utječe izravno na tu akciju.

“Štoviše, ne može se reći da će Pašinjan kontrolirati proces i ako bude slobodan”, rekao je armenski politolog Hranta Mikaelijan i dodao kako je akcija dobila vlastiti sadržaj.

“Unatoč tome što su mnogi čelnici izolirani, broj demonstranata stalno raste”, zaključio je Mikaelijan.

Kao posrednik u pregovorima vlade i oporbe se uključila i Armenska apostolska crkva, koja je pokušala pomiriti dvije strane. Crkva je za armensko društvo tradicionalno bila i ostala važna “karika”. Crkveni velikodostojnici pozivaju oporbu da se ponašaju na civilizirani način, ali s druge strane pozivaju vlasti da ne zaboravljaju na vanjske prijetnje.

“Imamo Nagorno-Karabah, vojnike koji obrane granice naše domovine, čija je sigurnost vaša briga, gospodine premijeru”, Sargsjana je podsjetio patrijarh Karekin II.

Hoće li Armenija postati nova Ukrajina?

Hoće li crkva uspjeti pokrenuti proces pregovora, vidjet ćemo sljedećih nekoliko dana.

“U svakom slučaju, dovoljno brzo će se sve vratiti u normalu”, predviđa Konstantin Zatulin, zamjenik predsjednika Odbora za euroazijske integracije i odnose sa sunarodnjacima ruske Državne Dume.

“Neko vrijeme će se pokušavati prosvjedovati na ulicama i to se može nastaviti, ali mi se čini da će to postati prilika da ljudi vide čije interese zastupa gospodin Pašinjan. On čak i ne skriva da želi prekid odnosa s Rusijom, izvući zemlju iz Euroazijske ekonomske unije i zatvoriti a ruske baze u zemlji”, rekao je visoki ruski dužnosnik.

“Stoga moramo pružiti političku potporu armenskim vlastima, koje sada poduzimaju mjere za zaštitu ustava, cjelokupnog državnog sustava i sprečavanja pokušaja državnog udara”, rekao je Zatulin, koji vjeruje da će armensko društvo ipak razumjeti što znači politika za koju se zalažu takozvani revolucionari i da bi u tom slučaju Armenija došla u situaciju dvostruke blokade, od strane Turske i Azerbejdžana.

Oglasila se i vojska: “Nadamo se da neće biti izvanrednog stanja”

Armenski ministar obrane Vigen Sargsjan se nada da zbog nereda u zemlji neće biti potrebno uvesti izvanredno stanje.

“Moja je želja, a siguran sam i želja svih naših sunarodnjaka, da je potrebno izbjeći uvođenje izvanrednog stanja, bilo sada ili u budućnosti. Takvu mjeru zakonodavci mogu donijeti, ali se nadamo da se to neće dogoditi”, rekao je ministar obrane Vigen Sargsjan na sastanku s premijerom, što se može protumačiti i kao najava uvođenja ove mjere, ako situacija izmakne kontroli.

Također je napomenuo da zakon regulira postupak angažiranja oružanih snaga u sličnim situacijama.

“To se događa samo pod hitnim državnim režimom za obavljanje određenih zadataka, kao sila za održavanje odgovarajućeg režima”, kazao je armenski ministar obrane.

Vlasti Armenije: Neće biti Obojene revolucije i provodit će se zakon (UŽIVO)
Prozapadna oporba Armenije proglasila početak “Obojene revolucije” u zemlji

Obojena revolucija
Pretplatiti se
Obavijesti o
27 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
bbbb
6 godine prije

Obukli su uniforme ovi ciobojsi a ako vojska ovo dozvoli onda su zaslužili da budu robovi ko ukropi. Dok god je košer dolar i jevvro oni če ovo sijati na sve strane. Nitko im ništa ne može.

maskirani
6 godine prije

Rusija ne može da sačuva ni jednu državu u svojoj orbiti. Nisam siguran ni da je to uopšte bitno za Rusku vlast.

Tak
6 godine prije

Jel’ Španjolska tražila da se oslobode politički zatvorenici u Armeniji?

fenix
6 godine prije

Sargasjan je upravo podnijeo ostavku sada je stvarno cudno stanje tko ce biti premijer netko iz njegovog tabora ili je prozapadna oporba uspjela ako moze netko da mi objasni. Nije mi jasna oporba ali i oni koji ih podrzavaju jedino sto cuva Armeniju je Ruska vojska koja cuva granice Armenije da mi je znati sto im je u glavi da nece valjda EU stititi Armeniju takvu situaciju jedva ceka Turska Erdogana bas briga za EU i prava ako neudari TurskaAzerbejdzan hoce sigurno.

tuf
6 godine prije

Upravo je dao ostavku. To bi moglo dati vjetar u ledja placenicima.

Ive
6 godine prije

Pobacati u more pa neka plivaju do te EU “denokracije” pod diktaturom krupnog kapitala.

Zagor
6 godine prije

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Serzh Sargsyan has released a statement, the PM’s office said. “Dear countrymen, I am addressing all citizens of the Republic of Armenia The elderly and my dearest youth, Men and women, I am addressing those who stood on the streets day and night with “Reject Serzh” calls and those who were reaching their offices with difficulty and carrying out their duty without complaining, I am addressing those who were following live broadcast for days and those who were ensuring public order for day and night manly, I am addressing our courageous soldiers and officers who are standing at the border, I am addressing my brothers in arms, I am addressing my fellow party-men, all political forces and politicians, I am addressing you for the last time as leader of the country. Nikol Pashinyan was right. I was wrong. The situation has several solutions,… Čitaj više »

Laki Topalović
6 godine prije

Zar netko stvarno misli da ostavka nije dogovor s Moskvom? Još jutros je htio uvest izvanredno stanje, a sada? Oporba je tražila ostavku. Ok dao je ostavku i ima većinu i to uvjerljivu u parlamentu. Što sad. Tražit će da premjesti Ararat ili Karabah . Sad su dobili što su tražili, a onda bi stvarno mogli popit kavu.

Rustam
6 godine prije

Za drzavni udar kao u Ukrajini i milosevicevoj Jugi kljucno je bilo pridobiti visoko rangirane ljude u vojsci i MUP-u ili barem u jednom od to dvoje. Bez toga uzalud vam trud sviraci.

Laki Topalović
6 godine prije

Neće biti ukrajinskog scenarija,a došli su i iz Gornjeg Karabaha , ako treba “pomoći” policiji i vladi.

Nik
6 godine prije

premijer dao ostavku ma koliko se pricalo ode

Globalista
6 godine prije

Své je to ok, globalisti vrse preformaciju Armenije kako bi mogla preuzeti centar novog upravljanja i to glavnog židovskog centra u svijetu,s ve ide prema plánu.

Jurišić maja
6 godine prije

Cia radi prekovremeno

Laki Topalović
6 godine prije

U skladu s ustavom, premijerove ovlasti preuzima prvi zamjenik premijera.
Karen Karapetyan. Već je bio premijer u predsjedničkom sustavu, dakle desna ruka Sargsjana. Prije toga gradonačelnik Erevana,a prije toga deset godina čelnik ArmRosGazproma u Armeniji. ovo su Rusi našli kandidata. I ne može 8% biti više od 55%, a izbore je pratila EU i šta ti ja znam ko sve ne.

Željko
6 godine prije

Pala Vlada Armenije! Nakon 14.04.2018., Zapad je “vidio jačinu” Rusije i kao što sam tada napisao idu: Armenija, Gorski Karabah se vraća Azerima, Transnistria se vraća Moldovi, Makedonija, Bosna i Hercegovina, i to je to, ostaje neriješen Krim i “ruski nosač zrakoplova” Königsberg ili Kaliningrad!

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI