Japan dodjeljuje prve diplome za nindža studije

Nindža
26 komentara

Japanski univerzitet dodijelio je prve diplome za nindža smjer. Studenti japanskog Univerziteta Mie sada mogu da odgovore na pitanje: „Da li mogu da studiram nindža smjer“, sa: „Shuriken!“

Master student Genichi Mitsuhashi, star 45 godina, proveo je dvije godine istražujući istorijske dokumente o pravoj prirodi boraca za prikrivanje i usavršavao je svoje borilačke vještine. U martu je završio master studij na Univerzitetu Mie u centralnom Japanu. Dio prefekture Mie nekada je bio poznat kao provincija Iga i smatra se da potiče od nindža ratnika.

Mitsuhashi je ranije studirao ruralni razvoj na dodiplomskoj školi Univerziteta Kyoto, u srednjoj školi počeo je učiti kung fu, shorinji kempo i druge borilačke vještine, a nastavio je u dvadesetim, kada se zainteresovao da sazna više o nindžama.

Osim što je vježbao te vještine dok je studirao na Univerzitetu Mie, on je takođe upijao i otjelovio životni stil i složene tradicije feudalnih stručnjaka borilačkih vještina, govoreći da je sve elemente nindže shvatio ozbiljno, uključujući i one koje ne prikazuju u filmovima.

„Čitao sam da su nindža ratnici ujutro radili kao farmeri, a uveče trenirali borilačke vještine“, rekao je, dodajući da „kombinujući ovo, mislio sam da mogu da naučim o pravim nindžama“.

Stoga je Mitsuhashi uzgajao povrće i bavio se tehnikama borilačkih vještina, pored detaljnih studija o nindžama u učionici.

Nindže su poznate kao ubice u crnom odijelu koji su nevjerovatno tihi i tajnoviti, što znači da su imali i „sveobuhvatne vještine preživljavanja“, dodao je. Smatra se da je koncepcija nindže nastala u ranom 15. vijeku, kada su feudalni gospodari angažovali plaćeničke špijune da bi se infiltrirali u suparničke dvorce i pribavili informacije.

Yuji Yamada, profesor na Fakultetu za humanističke nauke na Univerzitetu Mie, koji je stručnjak za temu nindža, opisao je Mitsuhashija kao “pravi uzor za diplomirane studente koji studiraju na nindža smjeru” zbog načina na koji se on uklopio sa lokalnom zajednicom.

Yamada je rekao, onima koji su možda zainteresovani, da kurs ima za cilj da pomogne studentima da nauče o nindžama, a ne da “postanu nindža”.

fakultetJapanNindžanove studije
Pretplatiti se
Obavijesti o
26 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Lucija
3 godine prije

Ah, pa tko hoće biti ninja, mora počet sa 4,5 godina…penjanje na drveće itd. U tim godinama počinju i pripreme za Kinesku operu.

Porijeklo ninji vezano je za Kinu. Tamo su se ninje koristile za ubijanje korumpiranih državnih službenika.
Kao ono kad sultan pošalje “svileni gajtan”.😊

I čini mi se da je ovo na slici samurajski mač. Predugačak za ninje.
Ninje su znale i neke trikove o funkcioniranju psihe…a to je često pripisivano njihovoj – magiji.☺

EU dismr
3 godine prije

“.. il’ si nindža il’ si mind.a .. ” 🙂 – Ken Watanabe, Last Samurai

Siniša
3 godine prije

Ko se seća Lesli Eldridža, njegove devojke Sumiko i njegovog pajde Tabasko Pita!?

Perun
3 godine prije

Samo za internu upotrebu portala Logicno Hr i gsp. Z.Milica …. .Oficijelni site MIE-University -Mie University 1577 Kurimamachiya-cho Tsu city, Mie 514-8507 JAPAN Japanese Studies Course, Department of Humanities, Faculty of Humanities, Law and Economics Professor Yuji Yamada Areas of specialization: History of religion in ancient and medieval Japan Current research themes: Research of ninja and ninjutsu Research of religion in Ise and Kumano Research of medieval mysteries Research of the Kitanosha-ke Nikki…P.S. Ako netko ima vremena neka prouci zivot ovog covjeka i njegove prevode textova sa Japanskog jezika ….Henry Plée (also named H.D. Plée, Henri Plée, Henry D. Plée, or Henry-Désiré Plée, 24 May 1923; Arras, Nord-Pas-de-Calais–19 August 2014; Paris) ….. …..P.S Prevode sa Japanskog, transkripte i zabiljeske iz arhiva u Japanu radio je zajedno sa… Seiko Fujita (藤田 西湖, Fujita Seiko, February 10, 1898 – January 4, 1966), born Isamu Fujita (藤田 勇, Fujita Isamu), was a prominent… Čitaj više »

Zsphere
3 godine prije

Mislim da je ovaj kurs cisto mlacenje para od nafuranih klinaca ili onih koji se tako osjecaju.
Ako neko zaista zeli da nauci vise o zivotu ninja mnogo je bolje trenirati, bujinkan danas postoji u skoro svim zemljama. Jeste da nije lako, mora se nauciti istrpiti mnogo “padova” ali ako se zeli shvatiti kako se zivjele ninje mislim da je prikljuciti se klubu najbolji nacin.

yidsfngvdsifndiua<cfa<udfcua<dca
3 godine prije

Dejan u Zagrebu drži ninđutsu klub, na Jarun se presleio prije neko vrijeme. Tip je demonstrirao na HRT-u kako sa zavezanim očima nekom studentu presjeće jabuku na glavu sa ninđatuom koji ima četvrtastu tsubu za razliku od katane koja ima okruglu, ninđatu je i kraći od katane a i kisaki-vrh mu je drugačiji. Ide godišnje kod senseia u Japan i drži predavanja za razne službe po cijelom svijetu. Kod njega je bio onaj iz forged in fajer Dag Marciada sa Filipina (filipinci obožavaju hladno oružje) ekspert za borbu noževima.

Lucija
3 godine prije


The ninjatō, ninjaken, or shinobigatana, are allegedly the preferred weapon that the shinobi of feudal Japan carried. It is portrayed by modern ninjutsu practitioners as the weapon of the ninja, and is prominently featured in popular culture. Wikipedia

Length: ~48 centimetres (19 in) “, wiki

Ovo na slici ima oštricu toliko veliku, otprilike.

Max
3 godine prije

Nindže su bilo tajno društvo plaćenih ubojica diverzanata poput danšnjih komandosa ali je nauk bio tajan..

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI