Kraljevi jedanaesteraca, Hrvatska, kvalificirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva

Hrvatska reprezentacija
73 komentara

Vratar Dominik Livaković obranio je tri udarca u raspucavanju, nakon čega je Hrvatska savladala Japan

Japanske nade da će doći do prvog četvrtfinala Svjetskog prvenstva u povijesti su završene, nakon što je Hrvatska pobijedila na jedanaesterce u posljednjem susretu od 16 utakmica, nakon čega će se susresti s Brazilom u sljedećem kolu u Kataru. Nakon što je rezultat završio 1-1 nakon produžetaka zanimljivog natjecanja na stadionu Al Janoub, Hrvatska je bila ta koja je zadržala hladnokrvnost.

Vratar Dominik Livaković tri je puta obranio japanske pokušaje, prije nego što je Mario Pašalić pogodio pobjednički jedanaesterac za Hrvatsku i za rezultat od 3-1. Momčad Zlatka Dalića u petak će se u četvrtfinalu susresti s Brazilom.

Japan je bio među senzacijama dosadašnjeg turnira u Kataru, zauzevši vrh skupine E, nakon zapanjujućih povratničkih pobjeda protiv bivših pobjednika Svjetskog prvenstva Njemačke i Španjolske.

Odigrali su svoju ulogu u uzbudljivom natjecanju s finalistom Svjetskog prvenstva iz  2018. Hrvatskom, zabivši pogodak u 43. minuti utakmice preko Daizena Maede.

Hrvatska je uzvratila u drugom poluvremenu briljantnim udarcem glavom Ivana Perišića. Utakmica je izgubila nešto od svojeg žara dok su se igrali produžeci, prije nego što je Hrvatska ponovno dokazala da će se dokazati u raspucavanju, baš kao što je to učinila dva puta tijekom nokaut faze u svojoj utrci do finala u Rusiji prije četiri godine.

Vratar Livaković obranio je slabi početni udarac Takumija Minamina iz Monaca.

Bivši playmaker moskovskog CSKA Nikola Vlašić opalio je prvi udarac za Hrvatsku, prije nego što je Livaković pročitao udarac Kaorua Mitomua.

Marcelo Brozović opalio je po sredini, prije nego što je Takuma Asano zadržao nade Japana svojim golom. Marko Livaja opuštenim je udarcem za Hrvatsku pogodio vratnicu, no udarac japanskog kapetana Maye Yoshide potom je obranio nadahnuti Livaković. Pašalić, koji je u prošlosti bio posuđen moskovskom Spartaku, pogodio je pobjednički jedanaesterac. Nakon toga, Hrvatska je burno slavila svoju pobjedu, dok su japanski igrači u tuzi gledali.

Bio je to težak način na koji su Japanci ispali s turnira, u koji su unijeli toliko uzbuđenja i energije. Doista, Japan je bio taj koji je krenuo mnogo sjajnije na stadionu Al Janoub i mogli su povesti u prve dvije minute da je Shogo Taniguchi bolje prošao glavom iz blizine.

Japan je nastavio pokazivati daleko više prijetnji iz napada, a na završnici su napravili preokret neposredno prije poluvremena. Nakon dobro izvedenog kratkog kornera, Ritsu Doan je ubacio u peterac, gdje je kapetan Yoshida gurnuo loptu postrance, da bi je Maeda pospremio u mrežu.

Bio je to prvi put da je Japan otvorio gol u svoje četiri utakmice u Kataru, ali to nije bilo ništa više od njihove živahne igre.

Hrvatska je krenula na prekid, znajući da je daleko od standarda na koje je navikla postavljati. No, nakon deset minuta u drugom poluvremenu Hrvatska je izjednačila.

Branič Zenita iz Sankt Peterburga Dejan Lovren poslao je dugu loptu u kazneni prostor, odakle je Perišić udario loptu glavom i uputio dobar udarac preko vratara Shuichija Gonde u donji kut. Bio je to 33. pogodak u reprezentacijskim bojama za Perišića, igrača koji je bio neizostavan u njihovom ulasku u finale u Rusiji prije četiri godine. To je također značilo da je Perišić postigao svoj 10. gol na velikom turniru, nadmašivši hrvatski rekord velikog Davora Šukera.

Pogodak je probudio Hrvatsku. Luka Modrić, koji je debitirao na Svjetskom prvenstvu protiv Japanaca u Njemačkoj 2006.,  testirao je Gondu opakim udarcem iz voleja izvan šesnaesterca, kojeg je vratar izbacio u udarac iz kuta.

Ubrzo nakon toga, hrvatska zamjena Ante Budimir glavom je uputio udarac pokraj vratnice. Hrvatska je prijetila dok je Japan nastavio igrati svoju ulogu u uzbudljivom natjecanju, ali je rezultat ostao na 1-1 i tako je ovo postala prva utakmica u Kataru koja je otišla u produžetke. Japan se povukao u svoj prostor, budući da se intenzitet igre smanjio, a 37-godišnjeg Modrića zamijenio je Lovro Majer u 99. minuti. Time je Hrvatska željela ubrizgati više energije u vezni red. Zamjena Mitoma, koji je bio junak sa svojom dramatičnom asistencijom protiv Španjolske, probio se naprijed u rijetkom japanskom prodoru na opasno područje, izmamivši obranu Livakovića snažnim udarcem po sredini gola.

Majer je s ruba šesnaesterca pogodio pored vratnice u posljednjim sekundama, dok je Hrvatska propuštala svoju posljednju priliku za pobjedu, prije nego što je igra otišla u jedanaesterce. Ali baš kao što je to učinila s pobjedama na jedanaesterce protiv Danske i Rusije na Svjetskom prvenstvu prije četiri godine, Hrvatska je opet bila pobjednica raspucavanja, zahvaljujući tri obrane vratara Livakovića.