Kina je objavila totalni tehnološki rat Sjedinjenim Državama

Xi Jinping Donald Trump
46 komentara

Obrazac napada “3-5-2” s kojim Kina Xi Jinpinga reagira na američku tehnološku ofenzivu podsjeća na formaciju u  nogometu. U stvarnosti je to mnogo više i početak je pravog napada kliještima protiv prisutnosti američke tehnologije u aparatima, institucijama i nacionalnom proizvodnom sustavu Kine.

Washington je napao zabranom na Huawei i ZTE korporaciju, koji ne mogu poslovati s američkim saveznim agencijama, čime je učinkovito udario na glavne kineske tehnološke industrije i prisilio Huawei da se skloni u Kanadi. Kina zasigurno nije defanzivna i metodično vodi protunapad. Sada će se sva američka tehnologija prisutna u kritičnim sustavima zemlje morati ukloniti u roku od tri godine. I ovdje dolazimo do gore spomenute sheme “3-5-2”.

“30 posto nenacionalnog hardvera i softvera mora nestati u prvoj godini, dodatnih 50 u sljedećih dvanaest mjeseci, a preostalih 20 posto u posljednjem raspoloživom razdoblju”, primjećuje StartMag, otkrivajući opseg tekuće akcije za koju se vodstvo Pekinga odlučilo početkom 2019. godine.

Kako bi otkrio postojanje ovog programa, Financial Times je, savjetujući analitičare i stručnjake u tom sektoru, došao do zaključka da taj potez može biti funkcionalan za ostvarenje tri cilja. Praznine na velikom unutarnjem tržištu će popuniti kineske kompanije, a kineski tehnološki divovi koji su vezani za američke odluke će smanjiti međuovisnost komponenti dvaju sustava i usvojiti “carsku” strategiju. Od nacionalnog privatnog sektora se također zahtijeva da provodi unutarnje političke direktive.

“Ovo nije običan odgovor na blokiranje kompanija ZTE, Huawei, Megvii, Sugon i drugih manje poznatih, već pokazuje produktivnu stvarnost koju se sumnjiči za pretjeranu bliskost s vlastima Pekinga i na zajedničke političke, vojne, poslovne i obavještajne ciljeve. Mi smo suočeni s frontalnim sudarom koji je predodređen za promjenu svakog do sad predviđenog scenarija”, piše Financial Times.

Potez Pekinga prijeti ogromnim utjecajem na velike tehnološke tvrtke iz Sjedinjenih Država. Analitičari tvrtke „Jefferies“ procijenili su promet američkih tvrtki u Kini na 150 milijardi dolara, koji bi potencijalno mogao biti ugrožen manevrom zbog kojeg će Peking zamijeniti između 20 i 30 milijuna uređaja. Koje su tvrtke koje su najviše pogođene? HP, Dell, Microsoft i IBM će zasigurno platiti najveću cijenu.

Peking želi preuzeli liderstvo od Amerike u svom unutarnjem tehnološkom sustavu. Aktiviranje velike strategije nacionalnog projekta znači osvajanje tehnološke hegemonije u XXI stoljeću promicanjem unutarnjeg sustava i njegovu projekciju u području industrije, izgradnje infrastrukture i temeljnog sektora – upravljanja sigurnošću i obavještajnim podacima. Peking ovdje ima očitu prednost zbog većeg proboja u području umjetne inteligencije i 5G mreže, uključujući i kvantno računarstvo, područja u kojima mu nitko ne može konkurirati.

Sada je Kina Xi Jinpinga učinila korak naprijed i podiže barijeru svom prekomorskom suparniku. Klinč je sve teži i bolniji, ali se u ovoj beskrajnoj šahovskoj igri postavlja logično pitanje: do koje se mjere mogu razdvojiti kineski i američki tehnološki sektor. Kakav god odgovor bio, udarac Pekinga je snažan i dijelom neočekivan, jer su kineski „asimetrični odgovori“ na udarce primljene u trgovinskom ratu sa Sjedinjenim Državama do sada uvijek ostavljali odškrinuta vrata suradnji i zaključivanju sveobuhvatnog trgovinskog sporazuma. Usvojenim planom, koji se na nacionalnoj razini mora provoditi u javnom i privatnom sektoru, Peking poručuje da je moguć samo „win-win“ sporazum, ako ne, svaki novi korak Washingtona će dobiti adekvatan odgovor.

I ne zaboravimo da Kina nije ni nagovijestila da će koristiti „financijsku nuklearnu bombu“, koju predstavlja preko 1100 milijardi američkih državnih obveznica u kineskim trezorima. Prije toga postoji opcija pune zabrana izvoza rijetkih metala u SAD, što bi na koljena bacilo IT sektor i vojno-industrijski kompleks. Očito je da Xi Jinping američkom predsjedniku Trumpu nudi mogućnost postizanja džentlmenskog sporazuma, a ako ga ne bude, sve su opcije na stolu.

Start Mag

Trgovinski rat
Pretplatiti se
Obavijesti o
46 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Tbilisi
4 godine prije

Trump je rekao: Mi ćemo pobijediti.

Ivo
4 godine prije

suludi koruptivno-otimački sustav nazvan eufemistički ‘liberalni kapitalizam’ nema nikakve šanse protiv centralizirane državno planirane privrede, poduprte nuklearnim oružjem.
Svi dosadašnji socijalistički sustavi srušeni su vojnom intervencijom sa strane, a ne stoga što bi bili manje efikasni od liberalnog smeća.

bbb
4 godine prije

Prave novi zid od dva puta pečene cigle.

RoPe
4 godine prije

Zdjelano v SSSR

čitalac
4 godine prije

“Ovo nije običan odgovor na blokiranje kompanija ZTE, Huawei, Megvii, Sugon i drugih manje poznatih, već pokazuje produktivnu stvarnost koju se sumnjiči za pretjeranu bliskost s vlastima Pekinga i na zajedničke političke, vojne, poslovne i obavještajne ciljeve. Mi smo suočeni s frontalnim sudarom koji je predodređen za promjenu svakog do sad predviđenog scenarija”, piše Financial Times.

Da, tako ste i vi i vaše korporacije radili Kinezima (i drugima).
I, jel’ boli?

eu kolonija
4 godine prije

amerika ima jedinu moguću strategiju koja se zove ukratko “KK”. ona suštinski znači “Kapitulacija Konjokradica”:)

Rolling Bluesman
4 godine prije

Amerika je bila zainteresirana za kinesko tržište izvoza, ali oni nisu predviđali kinesku samodovoljnost u novim tehnologijama. Trump je shvatio da Amerika više ne može praviti svjetskog policajca i tu je bio u pravu i provocirao je ono što se sada dogodilo. Quad sam rekao da je Trump pametan, dobio sam dosta minusa.
Amerika može krenuti naprijed kada postane država poput ostalih država i prestane biti policajac svijeta.

tuf
4 godine prije

Ako Kinezi tek sada i to u periodu od 3 godine planiraju ispljeviti američki softver u kritičnim sustavima – onda ili nisu previše pametni ili su previše ležerni.
A što se tiče rijetkih metala, također su previše spori i neučinkoviti – Ameri su se bacili na agresivno traženje alternativnih dobavljača. Dok KP-u dođe tema rijetkih metala opet na red, ovi će već biti osigurani (barem za ključne vojne primjene). Željezo se kuje dok je vruće. Bilo koja strateška prednost koristi se danas, ne ostavlja se neprijatelju dugo razdoblje kako bi se snašao.

Mario
4 godine prije

Bitka koju USA gube.

askfvawdvawbfiAWEBFBWEZFCWE
4 godine prije

Ovo:“30 posto nenacionalnog hardvera i softvera mora nestati u prvoj godini, dodatnih 50 u sljedećih dvanaest mjeseci, a preostalih 20 posto u posljednjem raspoloživom razdoblju”, će im pomoći da sprijeće programiranje mozgova domicilnog pučanstva, špijunažu na svim razinama društva. Kad se otarase softvera i hardvera ciokaubojskog neće im više moći podmetati bagove u mozgove mladeži da se bune protiv države koja brine za svoj narod. To bi trebale uraditi sve države koje drže do sebe ako se ne žele probuditi u borgu.

U prolazu
4 godine prije

Da se nisu Amerikanci zaigrali u svojoj nadmoći pa da mogu samo oni zavoditi sankcije ? Vidjeti će se čiji kompjutor bolje predviđa.

askfvawdvawbfiAWEBFBWEZFCWE
4 godine prije

Ovo sa tri godine je najbolja vijest iz Kine za oslobađanje od okova tuđeg binarnog koda, još da u te tri godine utrostruće nuks rakete na kopnu i ispod mora onda bi bili na konju!

nikola
4 godine prije

oplakah pa sva tehnologija sto kina ima je zapadna da nekazem americka

Alex
4 godine prije

A gdje im je golman? U 00?

Alex
4 godine prije

Ameri će na koncu biti prisiljeni na vojnu opciju… i nestati sa lica Zemlje…

TerraMarique
4 godine prije

Amerika je stvorila Kinu, zajedno sa Zapanim capitalom pre svega na bazi neokolonijalnog investiranja, ne shvatajuci da sece granu na kojoj sedi. U svakom slucaju pohlepa za jeftinim novcem i profitom je zaslepila Ameriku da nije videla opasnost dominacije koja ce neminovno doci kroz vreme. A danas je to vreme.

Ivi.tz
4 godine prije

KINA se više nikada neće povući pred psihopata ma preko bare…to je istina i svakim danom se to vidi sve više.na duže staze amerika gubi polako ali sigurno.

miki iz USA
4 godine prije

izvrsno, nadam se da kinesko rukovodstvo zna kako ce objasniti svojoj populaciji da se moraju ponovno prebaciti na biciklete
i druga nozna gurala. USA ih je sjahala s istih alice ih opet natjerati da te iste uzjase ponovno,
slicno i za sovjetski savez vrijedi toliko pozdrav iz Sj.Amerike

Plavi
4 godine prije

Kinezi…. NAJVEĆI tehnološki lopovi i kriminalci.
Od baruta (iako je i to upitno) nisu NIŠTA bitno izmislili…. SVE su pokrali iz Amerike i Europe.

Plavi
4 godine prije

Neka Amerikanci iz Kine povuku samo 10% proizvodnje sto proizvode njihove konpanije….Kinezi će biti KRUHA GLADNI.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI