NASA se trudi da vrati pretrpani sakupljač asteroidnih uzoraka na Zemlju dok kamena prašina ispada iz pretrpanog “stomaka” broda

NASA
19 komentara

NASA žuri da pređe 200 miliona milja natrag na Zemlju nakon što je svemirska letjelica za uzorkovanje asteroida odgrizla više nego što je mogla da sažvače, nesposobna da obuhvati prevelik odvojak vanzemaljskog kamena dok njen neprocjenjivi teret bježi u svemir.

Tri dana nakon što je dotaknula asteroid Bennu stotinama miliona milja daleko od kuće, NASA je rekla da se njihova svemirska letjelica Osiris-Rex toliko napunila fragmentima asteroida da iz njenog magacina sada ispada ostatak.

„Ovdje smo gotovo žrtva sopstvenog uspjeha“, rekao je Dante Lauretta, vodeći naučnik u misiji prvog NASA pokušaja miniranja uzorka sa površine asteroida.

Brod Osiris-Rex – skraćenica od „Porijeklo, Spektralna interpretacija, Identifikacija resursa, Istraživač – Regolith Explorer“ – uspostavio je kontakt sa malim vanzemaljskim svijetom u utorak, sletivši na Bennu samo nekoliko sekundi kad je eksplodirao naboj azota pod pritiskom, uznemirujući površinske stijene koje su zatim sakupljene kao uzorak. Ali oči broda su očigledno bile prevelike za njegov stomak, uzimajući više materijala nego što je mogao da podnese i potencijalno ugrožavajući misiju od 800 miliona dolara.

Kad asteroidna prašina leti sa broda i još je veliko putovanje pred njim, šef NASA naučnih misija Thomas Zurbuchen rekao je da je „vrijeme najvažnije“, ali primijetio je da preobilan uzorak „nije problem, “pod uslovom da materijal ne počne da bježi bržim tempom kako se letjelica približava kući.

Iako je NASA upozorila da svako kretanje Osiris-Rexa može dovesti do „daljeg gubitka uzorka“, agencija je rekla da će se njen tim sada usredsrediti na skladištenje preostalog sadržaja u „Kapsuli za povratak uzoraka“, gdje će „bilo koji rasuti materijal biti zaštićen tokom putovanje letjelice natrag na Zemlju“.

„Mislim da ćemo morati da sačekamo dok se ne vratimo kući da bismo tačno znali koliko imamo“, rekao je Lauretta na konferenciji za novinare. „Kao što možete da zamislite, to je teško… Ali dobra vijest je što vidimo puno materijala.“

Iako nesreća nosi rizik da skupo košta misiju, korisnici mreže nisu mogli da ne suosjećaju sa proždrljivim gutačem asteroida, upoređujući njegov nagon za svemirskim stjenama sa napadom na bife.

Drugi su imali kažnjavajući ton, napadajući svemirsku letjelicu zbog njene „pohlepe“ i proždrljivosti, što je jedan korisnik smatrao „metaforom ljudske rase“.

Osiris-Rex će krenuti iz regiona oko Bennua u martu, a očekuje se da se vrati na Zemlju negdje 2023. godine, sedam godina nakon što je krenuo sa svog lansirnog mjesta u Cape Canaveralu, Florida.

asteroidiNASA
Pretplatiti se
Obavijesti o
19 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nepoželjni
3 godine prije

Kako je sa asteroida uzet uzorak, tako se na isti moglo “usidriti” raketu koja bi mogla asteroid usmjeriti u zemljinu orbitu pa ga kasnije po potrebi “drobiti”… ili upotrijebiti kao “ekološki prihvatljivu” bombu (u cilju smanjivanja broja “izjelica” na Zemlji;)

Ante
3 godine prije

😂😂😂😂😂😂😂😂🖕

Zsphere
3 godine prije

Ako mu ispada teret sada kako misle sa otvorenim gepekom uci u zemljinu atmosferu?

Zagor
3 godine prije

Molim poštovanog kolegu da se suzdrži od komentiranja lošeg prevođenja ili gramatičkih grešaka, jer će biti proglašen “elementom”.

Istrazuj
3 godine prije

“…stotinama miliona milja daleko od kuće…”

Pa mislim – strasno…
Sad nas ovdje ove protuve iz tzv NASA ubjedjuju da kontrolisu letjelicu “stotinama miliona milja daleko od kuće” – medjutim ZNAMO (jer su nam SAMI i rekli) – da niti jednu jedinu letjelicu koja leti iznad Indijskog okeana – ne mogu kontrolisati!
Pa mislim….dokle vise sa ovim smecem…

Ante
3 godine prije

Kolio je meni poznato za istraživanje znanstvenicima potrebno tek nekoliko grama prašine da proveli istraživanje. Naravno bilo bi dobro da su mogli dovesti pun kontejner kući. Ali u ovim uvjetima morat će se zadovoljiti sa ovim.

Emiliano Zapata
3 godine prije

Manipulatore dokle ces zavoditi na ovome portalu?

Emiliano Zapata
3 godine prije

Zato sto je izmisljen

Emiliano Zapata
3 godine prije

Pokusavas ti komentatore navesti da ce netko drugi odradit posao umjeato njih, nista vise. Opasan si manipulator

Stara kuka
3 godine prije

Jako dobro. Sedam godina, angažiranih stotinjak inženjera i jebivjet… pardon znanstvenika i sve za crkavicu od 800 milijuna zelenih novčanica. Ali cilj misije je veličanstven. Skupiti 60 grama prašine sa kamenčine koja milijardama godina besciljno klipše sunčevim sustavom da bi isti ti “znanstvenici” onda to malo svemirske prljavštine mogli “proučavati” još sedam godina bez ikakve svrhe. Nema veze. Plaća i staž idu.

Podsjeća me na još jedan nedavni “revolucionarni znanstveni pothvat” kad je dvjestotinjak “znanstvenika” potrošilo nekoliko godina i 40 milijuna dolara na mutnu kompjuterski generiranu “sliku crne rupe” na dugom kraju svemira na što su mediji i “akademska zajednica” danima onanirali.

Inače Japanci su istu stvar sa slijetanjem na asteroid napravili bez velike pompe još prije deset godina samo što, za razliku od NASA-e nisu usput pogubili usisanu svemirsku prljavštinu.

bauštelac
3 godine prije

ej pokušali su haarpom probiti ionosveru nisu uspjeli in+ma efekt kao balon od sapunica a ako je išta prošlo alanov pojas neka mi kaže netko da sam glup a znam da jesam e zamisli da te folija čuva od radijacije u černobilu su tek sad zaustavili zračenje ssa nemam pojma koliko betona ito morala je biti kupola pod uglom

bauštelac
3 godine prije

i pazi skupljač molim te dođe na asteroid koji piči i onak sleti uzme više i sad nemre mora se izrigat i onda ići većom brznom od njega onak da bude u stilu onako odjebe se od njega jer hvata zalet a njega će maknuti sa putanje prema zemlji i nama će biti žao što se izrigao ne ćemo pola toga skužit

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI