Znanstvenici otkrivaju misterij vulkanskih erupcija

Erupcija vulkana
14 komentara

Znanstvenici otkrivaju kako se vulkani formiraju i eruptiraju, a ruski i talijanski znanstvenici približili su se razumijevanju vulkanskih erupcija, proučavajući Monte Nuovo blizu Napulja kao osnovu.

Ostaci lave, stijene koja se formira i zatim otvrdne na zemljinoj površini sadrže podatke koji ne samo što mogu otkriti uzroke erupcija, već i razotkriti tajne prošlosti i budućnosti našeg planeta.

Istraživanje talijanskih vulkana napredovalo je zahvaljujući novim fizikalnim metodama laboratorija profesora Sultana Dabagova na NRNU MEPhI i INFN (Nacionalnom institutu za nuklearnu fiziku u Italiji). U istraživanju je korišten najnoviji napredak fizike, koji je omogućio znanstvenicima izvlačenje informacija “zabilježenih” u ostacima erupcije.

“Naš je rad detaljna studija aktivne faze u životu planete, koja se očituje u obliku vulkanskih erupcija. Erupcije su složene pojave i pokušaj uočavanja povezanosti između njihovih brojnih varijabli korak je prema njihovom razumijevanju i predviđanju. Koristili smo snažne izvore rendgenskog zračenja, sposobne prodirati duboko u proučavane uzorke, a da ih ne unište, “rekao je za Sultan Dabagov, direktor istraživanja, profesor na Institutu za nanotehnologiju u elektronici, spintronika i fotonika na NRNU MEPhI.

Prema znanstveniku, u prvoj su fazi vulkanski uzorci proučavani pomoću višekapilarne optike koja se temelji na rendgenskim zracima. Zatim, za potvrdu rezultata, uzorci su ispitani pomoću moćnijeg sinkrotronskog zračenja. To je omogućilo dobivanje rendgenskih zraka i tomograma uzoraka, ponovno stvaranje unutarnjih značajki različitih stijena i dobivanje trodimenzionalnih modela visoke rezolucije.

Istraživači vjeruju kako će analiza ovih modela u usporedbi s uzorcima drugih erupcija pomoći u izvlačenju zaključaka o povijesno poznatim erupcijama i erupcijama aktivnih i pasivnih vulkana.

“Podaci dobiveni korištenjem računalne tomografije i sinkrotronskog zračenja mogu se integrirati u opće okruženje metoda pronalaska značajki koje se koriste u geologiji. Mi možemo bolje razumjeti utjecaj mikro- i nanoporoznosti ispitivanih stijena na njihovu propusnost, kako bismo odgovorili na mnoga važna pitanja o formiranju i budućem razvoju našeg planeta “, rekao je sultan Dabagov.

Rad ruskih i talijanskih znanstvenika usmjeren je na stvaranje alata koji omogućavaju detaljnu tomografsku analizu u laboratoriju.

Novi će alat omogućiti kontinuirano proučavanje vulkanskih uzoraka jer je manji i jeftiniji od izvora sinkrotrona (ovo će pomoći opremanju gotovo bilo kojeg geološkog istraživačkog centra). Prema riječima stručnjaka, upotreba višekapilarne optike s izvorima male veličine i detektorima zračenja može predstavljati osnovu za stvaranje kompaktnih prijenosnih uređaja za analizu različitih stijena na zemlji, bez pomicanja uzoraka.

Vulkan
Pretplatiti se
Obavijesti o
14 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
onaj najgl.....veći Dalton
4 godine prije

Talijanski znanstvenici, ajd još nekako…. i Musolini je po zanimanju bio učitelj.
Ruski znanstvenici…… a di se oni guraju…… šta se oni pačaju….
Sad Kongresu valja i vulkanima lupit sankcije…..
Bogati, šta oni misle, eruptirat kako im se ćefne… nepoštivat naše vrijednosti……
P.S.
A i ova ekološka mafija, još se nije sjetila tražit da se na vulkane stave filteri…… uvedu eko erupcijske norme, neki porezić….. Onima koji vulkane imaju. A i onima što ih nemaju. Zato što ih nemaju……
Nu mene, jezik pregrizao….., još im i ideje davat…..

Lucija
4 godine prije

Ništa ti znanstvenici neznaju…😁 ja i samo ja sve znam. To što neznam temperaturu i sastav lave nema veze…
Ali zsto znam sve o erupcijama. Stvori se tlak , naravno. E sad. Zašto se stvori tlak? To pitanje mi nije palo na pamet…

Emiliano Zapata
4 godine prije

Ucili smo u skoli, da je zemlja kugla puna tecne, vrele magme, koja ponekad izbija na povrsinu, sad stalno ispada da nesto novo otkrivaju…Pitam se sto je sljedece? Zapravo nas mozda pripremaju na nesto veliko!?

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI