Globalna tržišta akcija opadaju kako se kineski džin Evergrande suočava sa planinom duga

Pad akcija
16 komentara

Postoji, međutim, ključna razlika na kineskom tržištu nekretnina zbog koje je malo vjerovatno da će to globalnu ekonomiju baciti u recesiju.

U ponedjeljak je Dow Jones Industrial Average opao 701 poen, 2,04 %, zbog zabrinutosti zbog sposobnosti kineskog giganta za nekretnine Evergrande Properties da otplaćuje dug. S&P 500 i NASDAQ su takođe zabilježili pad veći od 2 %.

Opadajuća berza nije bila ograničena samo na Sjedinjene Države.

Hongkongški indeks Hang Seng pao je za 3,3 %, njemački DAX 30 pao je za 2,31 %, francuski CAC 40 pao je za 1,74 %, a britanski FTSE 100 za 0,86 %. 2021. godine berza je doživjela stabilan rast, ali kolaps Evergrandea i posljedice koje su uslijedile mogle su da dovedu do poništavanja nekih od tih dobitaka.

Akcije Evergrande Properties potonule su u ponedjeljak za čak 19 %, a to su doživjele i druge kineske kompanije, dok su neki upoređivali efekat talasa sa finansijskom krizom 2009. godine.

Međutim, postoji značajna kulturna razlika između američkih i kineskih kupaca kuća. U Kini je daleko češće da kupci kuća kupuju svoje kuće direktno. Iako bi kolaps Evergrandea mogao ovim kupcima kuća stvoriti veliki gubitak, njihov kolaps sprečava da sa sobom povuče banke i čitavu ekonomiju. I dalje ostaje pitanje, kako je kompanija koja se još 2018. godine smatrala najvrjednijom kompanijom za nekretnine na svijetu došla do ruba finansijske propasti?

Evergrande Properties je 122 na Fortune listi 500 najboljih kompanija. Kao jedna od najvećih kineskih kompanija, doživjela je eksplozivan rast od svog osnivanja 1996. godine. Počevši od 2010. godine, kompanija je postala jedan od najdinamičnijih kineskih agenata nekretnina. Da bi to učinila, kompanija se uveliko zadužila za finansiranje svojih projekata i stalno se suočavala sa gomilom dugova.

S obzirom na to da je kineska ekonomija nastavila da raste rapidnim tempom, uvijek su bili u mogućnosti da ostanu korak ispred svojih kreditora sve dok se dvije stvari nisu desile kad su 2010-te ustupile mjesto 2020-im. Prva je bila pandemija koronavirusa koja je pogodila globalnu ekonomiju, a druga je bila želja Pekinga da vlada u kreditiranju razvoja. Smanjenje potražnje isprekidano gubitkom lakog kreditiranja značilo je da se kompanija suočila sa realnošću potrebe da prikupi više sredstava upravo u trenutku kada je potražnja za kupovinom opala.

Kolaps Evergrande već dugo je u najavi. Dionice kompanije pale su 81 % od početka 2021. Međutim, Evergrande nije jedina kompanija u kineskom sektoru imovine koja je pretrpjela štetu. U prvoj polovini 2020. godine u Kini je propalo 228 kompanija za nekretnine. Iako su se one prvenstveno nalazile u manjim kineskim gradovima, činjenica da se gigant nekretnina poput Evergrande savija mogao bi značiti propast za ovaj sektor sa približavanjem 2022. godine.

Ako Evergrande ne bude u mogućnosti isplatiti svoje povjerioce i bankrotira, način na koji se kineska vlada nosi sa situacijom mogao bi postati najvažniji. Procjenjuje se da je 78 % gradskog kineskog bogatstva vezano za stambenu imovinu.

Ako Peking spasi firmu, to bi moglo ublažiti strahove da će kineski ekonomski pad naštetiti globalnom tržištu. Međutim, ako Evergrande puste da potone, to bi moglo ostaviti 1,5 miliona ljudi koji su već kupili nekretnine koje su trenutno u razvoju, u neprilici, kao i poslati kinesko tržište nekretnina i njenu ekonomiju u silaznu putanju.

Evergrande PropertiesGlobalno tržištekina
Pretplatiti se
Obavijesti o
16 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Stipe
2 godine prije

Da, sve je počelo padati prema dolje. Globalisti idu u sljedeću fazu. Inflacije i gubitak vrijednosti novca. Nedostatak hrane na policama i naravno skok u cijeni iste.

Stipe
2 godine prije

Namjerno izazvane situacije bankrota, inflacija i naravno skok cijena. Nestašice hrane na globalnom nivou. Sve je to organizirano.

Emiliano Zapata
2 godine prije

Za desetak dana pocinje konacan pad dolara i rusenje ekononije diljem svijeta.
Tome se pridruzuje CO2teror a nastavlja se s kovidTerorom…

Mahatma
2 godine prije

Problem za Wall Street je što dosta velikih igrača drži Evergrande obveznice. Partija će pokušati printanjem juana spasit stvari. Zanimljiv je tajming svega toga. Potpisan pakt AUKUS, obje Koreje testiraju rakete, Japan najavio prvu vojnu vježbu nakon 1991., Francuska nudi podmornice Indiji…

iurntgiunweitngwuerg
2 godine prije

Fredi mec čajna…………..

Jery
2 godine prije

Nekretninski trg je praonica novca! Usrali se zapadni ulagači a moguce je i da jim je senilni majmun rekao da ne ulazu ali zato Kinu zaboli k….! Oni ce opet rijesiti sve te probleme jer jim zapad vise ne treba!

Max
2 godine prije

Da nije to Reset počeo?

Krunoslav
2 godine prije

300 mlrd dollara?! Pa tolika frka?
Dubioze nekih su toliko tjedno,pa im burze rastu čim netko od velikih izjavi nešto “naručeno”. Burze su shit,kao i današnje države,vlade….sve je odavno otišlo u 3pi…samo se sada malo bolje vidi nered. Toluki je da ga više nitko ne može skrivati, a još teže pospremiti.
Vrijeme je za “potop”.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI