Jedna od glavnih zabrinutosti za opstanak potencijalne ljudske kolonije na Marsu je kako će se proizvoditi hrana i gorivo bez potrebe da se oslanjaju na Zemlju.
Naučnici iz Nacionalne laboratorije Berkeley i Lawrence Berkeley razvili su hibridni sistem koji bi mogao da proizvede vitalne zalihe za koloniste na Marsu.
Sistem kombinuje bakterije u obliku banane Sporomusa ovata i „šumu“ nanožica – silicijumske cijevi oko sto puta uže od pramena ljudske dlake, pokazala je studija objavljena u utorak.
Ove žice, prekrivene bakterijama, apsorbuju svjetlost i stvaraju elektrone. Zatim elektrone dovode u bakterije, koje u dvije odvojene komore pretvaraju molekule ugljen-dioksida u kiseonik i acetat. Acetat, čiji molekuli sadrže dva atoma ugljenika, mogu poslužiti kao gradivni blokovi za različita organska jedinjenja kao što su goriva, plastika i lijekovi.
Uređaju su potrebni samo sunčeva svjetlost i voda: prvim obiluje Marsu, a smatra se da je drugo zamrznuto u polarnim kapama planete i duboko ispod površine. Cijeli proces donekle podsjeća na fotosintezu, pri kojoj biljke proizvode kiseonik zajedno sa ugljenim hidratima.
“Na Marsu oko 96% atmosfere predstavlja CO2”, rekao je vođa projekta, profesor Peidong Yang, u saopštenju za štampu. “U osnovi, sve što vam je potrebno su ove silicijumske poluprovodničke nanožice da uzmu solarnu energiju i proslijede je bakterijama da bi napravile hemiju za vas.”
Naučnici tvrde da njihov biohidrid pretvara u organska jedinjenja 3,6 procenata ulazeće sunčeve svjetlosti – što je mnogo bolje od 0,4 procenta koje su imali prije pet godina, ali i dalje ispod tipične efikasnosti od 20 procenata ili više za solarne panele.
To poboljšanje nastalo je zahvaljujući otkriću da su bakterije smanjile kiselost okolne vode stvarajući acetat – nešto zbog čega su se odvojile od nanožica. Održavajući vodu kiselijom, istraživači su uspjeli da nadoknade taj efekat i okače više bakterija na nanovode. Sada rade na tome da hibridni reaktor bude još efikasniji.
Uređaj se može koristiti i na Zemlji, za uzimanje viška ugljen-dioksida iz atmosfere i pretvaranje u organska jedinjenja, rekao je Yang. Njegov tim razvija slične sisteme koji bi koristili sunčevu svjetlost i ugljen dioksid za proizvodnju šećera i ugljenih hidrata, potencijalnog izvora hrane za koloniste na Marsu.
Kolonisti na Marsu ?????….. Koliko vi imate godina ???……4 i pol ????
Već propalo – Greta saznala za CO2 na Marsu.
Polako, treba prvo doći do Marsa
Ameri se trude a Mujo već gore ima čevapdžinicu.
Mission impossible !!!!!!!
Trebat će malo više drvene građe jer su ljestve do Marsa duuuuačke….
Zar ne bi bilo korisnije i jeftinije istraživati i raditi uređaje takvog tipa na zemlji koji bi smanjili CO2 u atmosferi?
Dosadno
Nemoj smanjivati količinu CO2 u Zemljinoj atmosferi, neće nam rasti blitva, krompir, pšenica… a bome ni drveće…
@ netman
A to bi radili iz kojeg razloga?
Eto! Možemo poslati zaražene coronom i nešto respiratora…Marsovci će bit presretni😂
mogli bi poslat Billa i njegovu ekipu na mars. tamo nije prenaseljeno.
Sta cu ic na Mars…dovoljno mi je da prosetam gradom ovih dana pa da se osjecam kao Marsovac
Prvo do Mjeseca, pa onda mogu razmišljati o Marsu, ovako nema šanse
“Mujo kuje konja po mjesecu…” 🎼🎶