IRAN: Kina se povlači iz eksploatacije najvećeg plinskog polja na svijetu. Iranski ministar: “Da, oni su otišli”

Pustinja u Iranu
15 komentara

Kineska tvrtka CNPC povukla se iz iranskog plinskog projekta South Pars, objavio je u nedjelju 6. listopada iranski ministar za naftu Bijan Namdar Zangeneh.

Iranski ministar za naftu komentirao je novinarima povlačenje China National Petroleum Corporation (CNPC) iz iranskog projekta South Pars:

“Da, oni su otišli”

Ministar je dodao da će se iranska tvrtka Petropars sada brinuti sama i da je Iran u početku nastojao uključiti strane ulagače u projekt.

South Pars je najveće plinsko polje na svijetu. Početkom srpnja 2018., iranska naftna kompanija NIOC potpisala je ugovor vrijedan milijardu dolara s francuskim Totalom za razvoj faze 11 South Pars-a. U studenom 2018. objavljeno je da je kineski CNPC službeno zamijenio Total u projektu. Francuski energetski div objavio je namjeru da se povuče kako ne bi pretrpio američke sankcije.

Antiiranske sankcije

8. svibnja 2018. američki predsjednik Donald Trump objavio je da se njegova zemlja povlači iz Sporazuma potpisanog 2015. godine između velikih sila i Irana, koji su se tada složio zaustaviti svoj nuklearni program u zamjenu za ukidanje dio međunarodnih sankcija.

Tada su SAD odlučile ponovno nametnuti sankcije Iranu, kao i tvrtkama koje imaju veze s Teheranom. Svi su se morali do 4. studenog 2018. povući iz Islamske Republike, kako ne bi podlegli američkim sankcijama.

Što se dogodilo s kineskom tvrtkom, koja napušta najbogatije svjetsko plinsko polje, nitko ne zna reći?

odustajanjePlin
Pretplatiti se
Obavijesti o
15 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mali Perica
4 godine prije

Povukli se, jer sledi rat (napad S.A.D.sa svojim vazalima).

qeirgnowepgrpewirgniuewrgwer
4 godine prije

Eto nosferatuu šansa da uleti i dokaže da ne radi za braću i obrani Iran od uništenja………………..

Lucija
4 godine prije

Polako sa zaključcima.
Možda se Total vraća?
Nemamo informacije.
U slučaju rata, Rusija i Usa teško da će imati probleme. Eu i Japan su – gotovi zbog cijena energenata.
E, sad. Kina? Koju strukturu uvoza nafte ima Kina?

Mate
4 godine prije

Ovo je jako čudno.

Janoš
4 godine prije

Možda su zaključili da im se više isplati razvijati tehnologije na bazi vodika.

Budi human
4 godine prije

Ljudi, dali taj rat koji spominjete potencijalno moze prerasti u 3. svjetski? Bolje ste upuceni u situaciju, molim Vas da obavjestite nas koji ne mozemo redovito i istim pogledom pratiti situaciju. Mislim da je bitno da se ljudi barem nekako osiguraju u slucaju da ce nas ta nedaca dostici, da ce pravovremeno upozorenje od nekoga doci da se pripremimo i spasimo u cim vecemu broju. Mladi sam roditelj prekrasnoga djeteta i ne pada mi na pamet da bude jedan dan necija kolateralna zrtva. Mislim da je pametno u kakvim smo vremenima da netko potegne i to pitanje emergency warninga jer vise stvarno neznam kome ili cemu vjerovat.

Laki Topalović
4 godine prije

Ma dobro, ima objašnjenja, ali na drugim izvorima, ne Financial Times, The Wall Street Journal,
South China Morning Post i China Daily iz Hong Konga ili Bloomberg , koji su prvi prenijeli vijest izvan Irana.

Grom
4 godine prije

Kad naredi veliki brat, Kinez mora da sluša kakva Kina i njena ekonomija. Pa ona je ovisna o izvozu u Ameriku kada bi Amerikanci povukli sve svoje kompanije iz Kine. Kina bi propala za par mjeseci bolje reći vratili bi ih 40 godina unazad.

Mishko
4 godine prije

Mozda se povlace sa tog polja, mozda imaju informacije koje mi nemamo o barelima ali se sigurno nece politicki povuci jer iran ima geostratesku tezinu i za njihov put svile jer tko vidi iran je u trbuhu azije… Pametnom dosta.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI