Turska vojska je jučer počela provoditi velike vojne vježbe uz samo granicu s Irakom, samo tjedan dana prije nego što će iračka kurdska regionalna vlada održati referendum o neovisnosti.
Vježba je započela u pokrajini Silopi, blizu pograničnog prolaza Habur, koji se nalazi sjeverno od sirijske i iračke granice. Turska vojska je službeno priopćila kako su vježbe “dio turskih protuterorističkih operacija u pograničnom području”.
Prema izvješćima agencije Doğan, poslano je oko 100 vojnih vozila, uključujući tenkove i haubice.
Ovaj korak je uslijedio nakon što je Turska pojačala svoje protivljenje zahtjevu za referendumom od strane iračkih Kurda, rekavši ”kako je odluka njihovog Massouda Barzanija za održavanjem referenduma za Ankaru pitanje nacionalne sigurnosti i Turska će u tom smislu poduzeti sve potrebne mjere”.
Turski premijer Binali Yıldırım se dotaknuo tog pitanja tijekom govora u jugoistočnoj provinciji Şanlıurfa 18. rujna, rekavši ”kako će se bilo kakva inicijativa koja ugrožava nacionalnu sigurnost Turske odmah suočiti s potrebnim odgovorom”.
Yıldırım je rekao “kako oni koji ustrajavaju na svojim snovima u Siriji i Iraku pokušavaju utemeljiti umjetnu državu”, prenosi Hürriyet.
Obećao je da Ankara neće dopustiti nikakav “svršen čin” na svojim južnim granicama s Irakom i Sirijom, dodavši “kako neće odustati od poduzimanja potrebnih mjera opreza”.
Istog dana s početkom vojnih vježbi iz granicu s iračkim Kurdima, 18. rujna, na granici sa Sirijom, u Reyhanli u južnoj pokrajini Hatay, iz drugih dijelova zemlje su poslane su dodatne vojne snage, vojna građevinska i oklopna vozila.
Tijekom transfera vojne opreme su poduzete stroge sigurnosne mjere, koje uključuju slanje 80 oklopnih vozila poslanih iz Kirklarelija na sjeverozapadu zemlje.
Turska nastavlja s diplomatskim naporima da uvjeri Erbil da odustane od referenduma.
Predsjednik Erdoğan je ranije rekao kako će “konačni stav” Turske biti priopćen 22. rujna, nakon sastanka Vijeća za nacionalnu sigurnost, koji će se održati pod njegovim vodstvom i uz sudjelovanje visokih vojnih i civilnih dužnosnika.
Ovo će gadno završiti
Iako nisam pobornik kurdske autonomije (kao većina nas komentatora), smatram kako turske vlasti koriste postojanje sirijskog i iračkog Kurdistana kao razlog postojanja njihove vojne prisutnosti na BI. Hajde da je Turska jedina zemlja, koja se protivi nezavisnosti Kurdistana..to bi nekako i razumio.
Međutim, Turska zna da prvo Iran neće dozvoliti da dođe do takvog scenarija… i ne čini li to tursku vojnu prisutnost pomalo suvišnom?
Ako oni intervenišu, hoće li krenuti s ciljem da spriječe nezavisnost Kurdistana i odmah se povuku… ili će krenuti s ciljem da spriječe nezavisnost Kurdistana i otmu iračku teritoriju?
Hoće li to biti samo prevencija ili pak ispunjenje neoosmanskog sna o širenju turske zemlje?
Turske vlasti su jedna velika zagonetka.
Ja sam recimo pobornik Kurdske samostalnosti i smatram da svaki narod ima pravo na svoju državu pa tako i Kurdi!…samo je pitanje vremena kada će se to dogoditi, sa ratom ili za ‘zelenim stolom’ ali prije ono prvo, nažalost!
Svaki narod ima pravo na svoju drzavu , koliko drzava po tebi treba da postoji u svetu ?
A koja je razlika postojalo ih 200 ili e400!?…šta si u osnovnoj školi pa se bojiš da ih nećeš na učiti kada te učiteljica geografije priupita za koju!?…Ku-rdi-stan!…eto jedna manje u budućnosti za naučiti ti!
pa razlika je. svijet će teže funkcionirati kad bi imali par stotina država više. pa to bi bio užas
Kojih par stotina postoji hiljade etnickih grupa u svetu , dnevno izumre po nekoliko jezika , to nije normalno da svaki narod ima svoju drzavu .
Vratilo bi nas u plemenski status
Da, postoje tisuće etničkih skupina u svijetu, ali Kurdi nisu jedna mala etnička skupina. U Iraku ih živi više od 5 milijuna, a skoro 30 milijuna na cijelom Bliskom istoku. Ne znam kako si netko može uzimati za pravo da tolikom broju ljudi brani vlastitu državu.
To bi dovelo do destabilizacije celog regiona I imalo bi nesagledive posledice, Kurdistan bi se protezao od zapadnih delova Irana preko jugoistocne Turske ,severa Iraka , severa Sirije, to je krsenje autonomije 4 drzave, to bi moglo da postane opasan presedan u multietnickom I multikonfesionalnom Bliskom Istoku, kurdi su manjina u svakoj of drzava u Turskoj cine 15 procenata stanovnistva u svim okolnim drzavama manje , treba I’m dati visok stepen autonomije I samouprave , Ali traziti u ovakvom bliskom istoku nezavisnost u ovom trenutku ,to sigurno nece dobiti , niti su amerikanci spremni za tako nesto , traziti da se 4 drzave razbiju da bi on I imali svoju jednu .
Mijenjanje granica postojećih država nije nikakva novina, niti bi to bio neki presedan u povijesti. E sada koliko ovdje ima mjesta govoriti o kršenju autonomije četiri države, ako uzmemo u obzir pravo svakog naroda na samoopredijeljenje ili samoodređenje kao općeprihvaćeno načelo međunarodnog prava (sadržano i u povelji Ujedinjenih naroda). Nijedna država nije neki vječni i nepromjenjivi subjekt koji kao takav mora trajati vječno, niti ima opravdanje da nepromijenjen traje zauvijek. Međutim, unatoč činjenici da podržavam kurdsku neovisnost, slažem se vama da u trenutnim okolnostima u regiji nije pravi trenutak za ono što oni traže.
Priznajem da sam pogresio ,treba ju da imaju svoju drzavu , nacin na koji sprovode svoje planove I u saradnju sa kim mi se ne svidja , ali , to je bliski istok ni drugi nisu bolji ,politika je prljav posao ne treba da sopstvene arsine primenjujemo na druge ponekada.
Kurdi su napokon uvidjeli priliku da konačno ostvare ono o čemu odavno sanjaju, pa je na sve načine pokušavaju i iskoristiti. Pametnije i strpljivije to treba raditi, a ne ovako na ho-ruk. Dobro ste rekli kolega, sve je to politika a to je prljava rabota, koja se nažalost uvijek o glavu obije onima koji su to najmanje zaslužili.
Kurda ima oko 25 milijuna i ne bi trebali imati državu po tebi a vjerovatno Srbi u BiH bi trebali proglasit republiku Srpsku državom.Logično stvarno. I nepristano
Kurdi su za sponzore svoje nezavisnosti nasli Israel I Ameriku , pokazali su kakvi su prema manjinama u siriji I severnom iraku , oni CE u slucaju nezavisnosti sluziti samo kao destabilisuci faktor , ,drugim recima problem je to sto to nece biti drzava koja saradjuje za susedima I gleda svoje interes vec nesto drugo
Ne leži problem u njihovoj neovisnosti, koliko u tome što SAD želi zloupotrijebiti taj cjelokupni proces za svoje interese. Gdje je taj isti SAD (navodni borac za kurdska prava) bio u vrijeme nastajanja dogovora Sykes-Picot, na osnovu kojeg su Britanci i Francuzi crtali granice današnjeg BI-a?
Cijeli taj dogovor je potpuno zanemario postojanje kurdskog naroda, što je glavni razlog zašto kurdski teritorij dijele 4 različite zemlje.
Poprilično je licemjerno od Zapada da sada potiče nastanak Kurdistana kao takvog, a upravo je taj isti Zapad najviše kriv zbog političke situacije u kojoj se oni nalaze.
Kada se tu pridoda i lakovjernost kurdskog rukovodstva i nisam baš siguran da zaslužuju neovisnost…
Bit će krvi, Cipar ’74-e će biti mila majka prema ovome. To se događa kad se slijede upute wašingtonskih i telavivskih ratnih instituta.
Nece , povucice se ,odustace od nezavisnosti .
Kurdi su se raspistoljili traze sranje u Siriji i Iraku a kad dode vrag po svoje onda ce biti placa i kuknjave. Americki mongoloidi su iza ovog problema