Konačni obračun – 4 kineska diva: Huaweia, Xiaomia, Oppo i Vivo – pokrenuli rat protiv Googlea

HarmonyOS - Huawei
22 komentara

Trgovinu aplikacija sličnim Google Play Storeu uskoro će testirati Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju, Reuters. Prema izvorima novinske agencije, kompanije se tako namjeravaju natjecati s američkim gigantom kojem je Trump zabranio rad s kineskim tvrtkama.

Četiri kineska velikana telekomunikacija – Xiaomi, Huawei, Oppo i Vivo – planiraju pokrenuti platformu za korisnike izvan Kine za preuzimanje aplikacija na svoje uređaje. Prototip platforme testirat će se u Rusiji, Indiji i Indoneziji, izvještava Reuters o svojim izvorima.

Prvobitno je planirani pilot program u ožujku, ali zbog virus-euforije će vjerojatno datum biti pomaknut.

Isti su izvori javljaju da tvrtke udružuju snage kako bi se nadmetale s Google Play-om u projektu Global Developer Service Alliance (GDSA). Cilj mu je pružiti podršku programerima izvan Kine u realizaciji aplikacija za pametne telefone dotičnih proizvođača.

Prema službenom opisu, GDSA nastoji olakšati preuzimanje aplikacija na Android uređajima. Slično kao na Google Play, platforma će biti podijeljena u nekoliko kategorija za programere igara i uslužnih programa, te za glazbene i video pružatelje.

Međutim, glasnogovornik Xiaomija, kojeg je citirao Reuters, negirao je Huaweijevu umiješanost i rekao da se GDSA “koristi samo za olakšavanje preuzimanja aplikacija od strane programera. Ne postoji konkurentski interes između ove usluge i Google Play Store”.

Ostali poslovni predstavnici, članovi saveza, odbili su komentirati pokretanje platforme, uključujući i Google koji nikad nije bio za uvođenje sankcije protiv Kine.

Nakon što je američka vlada optužila Huawei za špijuniranje i ilegalno prikupljanje podataka, Google je zabranio kineskom gigantu da instalira njegove usluge na pametne telefone. S obzirom na situaciju, Huawei je pokrenuo vlastiti operativni sustav HarmonyOS, alternativu Googleu.

I Huaweija su već izjavili da nikakvo ukidanje sankcija više ne može spriječiti pokretanje ove platforme. Kineska tvrtka više ne želi ovisiti o SAD-a. Kako stvari stoje, Europa će tolerirati kineske tvrtke na svom tržištu. Ne zbog ljubavi prema Huaweiju, nego da oslabi dominaciju Googlea na svom teritoriju.

Huawei
Pretplatiti se
Obavijesti o
22 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Rolling Bluesman
4 godine prije

Vec je vrijeme da razbiu ovaj monopol, ne da je los ali trba novih ideja.

Svemir
4 godine prije

Ako, pametni ljudi. Celi taj lov na veštice protiv kineskih telekomunikacijskih kompanija je iz besa i nemoći, jer dok NSA, FBI, CIA redovno dobija od Apple, Google, Samsung “the backdoor access” u uredjaje da bi mogli imati pristup za praćenje bilo koje osobe koju požele, Kinezi su im rekli NE. To ne znači da Kinezi to isto ne rade korisnicima svojih uredjaja, ali ih ne dele sa američkim obaveštajnim službama. I tu je zapravo ceo konflikt.

Dečko sa ulice
4 godine prije

Napokon. To smo čekali. Google funkcionira, kao sve zapadne kompanije, dobro je dok konstantno raste. Puno ljudi će biti sretni da napuste zapadnog špujuna.
Investitori nemaju sažaljenja, nakon što Google počne masovno gubiti korisnike, moguće da će se urušiti kao kula od karata. Na zapadu nema milosti.
Idemo u novo doba, puno novog posla za male programerske kompanije, treba razbit to Google čudo, dosta je bilo.

Alex
4 godine prije

Testiranja idu i u Indiji i Indoneziji, što je gotovo pola svijeta… Trumpi će morati uvoditi sankcije…

Davor drugi
4 godine prije

Super vijest za nas korisnike! Jedino i samo tako u takvom srazu odnosno sukobu se rađa kvaliteta i financijska prihvatljivost ponude za nas krajnje korisnike. Iskreno se nadam što žešćoj i bespoštednoj njihovoj borbi za svakog korisnika.

Mojsije
4 godine prije

Sada bi bilo pametno staviti nešto love u te dionice.

RENEW
4 godine prije

Apkpure.com je boljši od Google Play in Apstore
In danes nisem pila.

RENEW
4 godine prije

Če aplikacijo vzameš z Apkpure se ti recimo ni treba podpisati v svoj mobitel. Jaz uporabljam Google račun samo v računalniku, ki pa ne hodi z mano po svetu in posledično Google ne ve, kot hodim jaz. Google seznam prijavljenih naprav ima pri meni napisan samo Windows in to samo eno napravo. Moj namizni računalnik. Seveda se po uporabi vedno odjavim in odstranim račun. Kako pa delate vi?

Ukrali su
4 godine prije

Kinezi su ukrali tehnologiju SADu

Jozo
4 godine prije

Goovno smrdi

FATIH
4 godine prije

UNISTITI OCI I USI AMEROKENJSKIM OBAV.SLUZBAMA……..

imalijosnade
4 godine prije

i u ponor se vec obara ‘globalna kupola’ od staklenih kristala….

vutra
4 godine prije

prije mnogo godina se pojavio program pgp od stanovitog philipa zimmermana kojeg je nsa odmah uhvatila na zub pod objašnjenjem da osjetljivu tehnologiju neovlašteno daje neprijatelj što mu je prijetilo desetke godina robije,
pgp je kasnije postao standard za potvrđivanje autentičnosti i slično ali tek od verzije mislim 4. sad se ne sjećam jer je omogućio back door za nsa.

ono što mi olako prozivamo teorijama urota je realnost, ameri ne dopuštaju iznošenje nikakve tehnologije iz zemlje koju nemogu kontrolirati, pa svaki intelov a i ostali procesori imaju stražnja vrata za neometani upad.

zanimljiva je zadnja afera gdje je otkriveno da je švicarska firma crypto ag ustvari bila podružnica cia_e e sad malo samo mašte, svjetske vlade kupuju uređaje za kriptiranje od švicaraca da bi kao zaštitili osjetljive informacije, npr veleposlanstvo sa ministarstvom… medju ostalim i sfrj, tj tito se služio tim strojevima

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI