Povećanjem carina Zagreb vješto minira “Berlinski proces” Angele Merkel

trst
47 komentara

Summit “Berlinski proces” je pokrenut na inicijativu njemačke kancelarke Angele Merkel i predviđeno je da se tijekom četiri godine, od 2014. do 2018. poboljša suradnja među zemljama zapadnog Balkana.

Treći summit “Berlinskog procesa” se ove godine održao u Trstu 12. i 13. srpnja i na  njemu su sudjelovali  tema šefove država ili vlada Njemačke, Francuske, Hrvatske, Italije, Slovenije, Austrije i Velike Britanije, te zemalja jugoistočne Europe koje nisu dio EU, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije Albanije, i samoproglašenog Kosova.

Međutim, ne zaboravimo da je njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel  u svibnju ove godine predložio projekt  ”zajedničkog tržišta na Balkanu”, te dodao kako će se u srpnju o tome raspravljati summitu ”Berlinskog procesa” u Trstu, na kojem će članice EU i šest balkanskih zemalja moći podnijeti zahtjev za ulazak u ovu strukturu.

Nakon summita u Trstu je šest zemalja Balkana kandidata za pristup EU priopćilo kako čekaju ”zeleno svjetlo” iz Bruxellesa, kako bi razgovarali o nacrtu uspostave carinske i granične unije. Srbija, Crna Gora, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Albanija i Kosovo bi tako trebali postati neslužbeni okidač procesa regionalne integracije, što bi moglo rezultirati stvaranjem utjecajnog regionalnog bloka.

Bez obzira na želje Njemačke da i Hrvatska bude dio ove inicijative, predsjednik vanjskopolitičkog odbora Hrvatskog sabora i bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač je u srpnju izjavio kako to apsolutno ne dolazi u obzir.

“Projekt je pokrenut prije četiri godine kako bi se konkretno poslala poruka da Makedonija, BiH, Srbija, Crna Gora i Kosovo imaju pravo i perspektivu za članstvo u Europskoj uniji, što je svojevrsno ohrabrenje da im EU drži otvorena vrata”, rekao je Kovač.

”Međutim, zajedničko balkansko gospodarsko područje je fama, jer već postoji takozvana CEFTA koja vrijedi za te zemlje. Ako će se ići na pojednostavljenje pravila koja vrijede na tom području, onda je pozitivno, no to je fama jer nije cilj da se stvoriti malu ”Balkansku uniju”, već da te zemlje budu članice EU”, dodao je Kovač.

Od travnja, kada su se iz Srbije izjasnili da se slažu s idejom stvaranja carinske unije, do srpnja i summita u Trstu, vodile su se brojne polemike o ovom pitanju.

Njemačka ima brojne razloge da promovira ovaj projekt, ali nikako iz nekakve ”ljubavi” prema Beogradu ili  kako bi pokazala Hrvatskoj da mora ispuniti sve želje Berlina, nego iz čiste računice.

Čak su se u druge zemlje osvrnule na ovu inicijativu i prema analitičarima su zemlje bivše Jugoslavije i Albanija zajedno razočarane u Europsku uniju, koja se ne žuri pretjerano da ih primi kao punopravne članice.

Le Monde je procijenio da bi 2030. ove zemlje postigle prosjek EU, trebao bi im gospodarski rast do 6% godišnje. Francuski list je podsjetio kako je to malo vjerojatno, pa će šest balkanskih zemalja dugo vremena ostati ”zaključane u svlačionici Europske unije”.

Dakle, za Berlin i EU je korisno da se stvori nekakav oblik zajednice kroz koju će se pokušavati smiriti napetosti i ojačati gospodarska suradnja među navedenim zemljama, a pitanje njihovog ulaska u EU će se odgoditi na neodređeno vrijeme.

”To je razlog zašto možemo razumjeti da je njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel u svibnju ove godine predložio projekt zajedničkog tržišta na Balkanu, a o svemu će se razgovarati na summitu u članica EU i šest balkanskih zemalja, koje bi na jedan ili drugi način mogle podnijeti zahtjeva ulazak u ovu strukturu”, stoji u članku koji  je Le Monde komentirao ovu inicijativu.

Njemačka je zainteresirana za ulaganja u regiju, jer time može zaustaviti komercijalne aktivnosti Kine, koja je sve više zainteresirana da ovo područje uključi u veliki projekt ”Novog puta svile”. U zemljama bivše Jugoslavije su veća kineska ulaganja primijećena samo u Srbiji, gdje posluju tvrtke za proizvodnju čelika, što posebno iritira EU. Budući da Kina jača na Balkanu, Berlin i Pariz moraju odgovoriti na taj izazov.

Sada, ako pogledamo unatrag, vidimo da je Njemačka zainteresirana za ekonomsku integraciju cijele regije, čak i Hrvatske, kako bi branila vlastite interese. Hrvatska na to nikako ne želi pristati i možda se tu krije objašnjenje za ”trgovinski rat” koji je u tijeku. Naime, povećanjem uvoznih carina, odnosno, fitosanitarnih naknada u Hrvatskoj na uvoz voća i povrća iz trećih zemalja za 22 puta, s 12 na 270 eura, možda i nije pitanje novca, koliko potrebe da se minira ”Berlinski proces”.

Ako je to pravi razlog, onda je izvedeno vrlo lukavo, ali je upitno tko će na kraju platiti veću cijenu?

Kome treba trgovinski rat na Balkanu? –Regija priprema zajednički odgovor Zagrebu

balkanregionZapadni Balkan
Pretplatiti se
Obavijesti o
47 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
igi
6 godine prije

Znači hrvatska grize ruku koja je hrani;,,,,,

EU dismr
6 godine prije

Povećanjem carina Zagreb si je vješto pucao u nogu. Uskoro ćemo znati “preciznost” a i stanje noge ..

Vlastimir
6 godine prije

Nije ovo ništa novo.Hrvatska politika je oduvek bila protiv Srbije.Samo ovaj put nije računala da će sve ostale susedne zemlje “da udare” na nju..Srbski izvoz u Hrvatsku je značajno porastao i to se današnjoj vladi Hrvatske ne dopada.Zatim tu je sve jači politički uticaj Srbije u regionu.Srbija postaje važan faktor na Balkanu ili Helmu – kako se nekada zvao. Kada je bilo obrnuto Srbija nije uvodila sankcije Hrvatskoj.Ovo će se nastaviti dok god ovakva vlast ne smeni.Kada je bio Josipović na vlasti bili su najbolji odnosi između Srbije i Hrvatske.

Imenjak
6 godine prije

tesko da je ovo istina, jer je rvacka u vazalskom odnosu, medjutim ako su stvarno smigli snage reci Merkelici – njet! – tada +1 za Plenkijevu vladu.
Mozda je to i revans za Merkelicino istrcavanje pred rudo kod presude samoproglasenog arbitraznog suda.

Osoba C
6 godine prije

A da se zapitate da možda nemate previsoko mišljenje o hrvatskoj politici?
Zašto u svemu tražiti razne duboke konstrukcije. U životu se rade i bedastoće!

Filip
6 godine prije

Tko je ovom Kovaču dao da sto odlučuje??

Laki Topalović
6 godine prije

Hrvatska se politika glupo našla između njemačkog čekića i američkog nakovnja, e sad da vidimo ko je ovdje mudrac da raspetlja situaciju. Ja se sjeća samo jednog u povijesti koji bi nešto izmudrovao, a ovi na slici, nijedan

čitatelj
6 godine prije

u kakvim vremenima trenutno živimo, mi u hrvatskoj bi trebali opet početi pjevati Ustani bane. jer ovi na vlasti pojma nemaju niti o čemu sami odlučuju.

posmatrac
6 godine prije

Nije mi jasno, kako komentari stignu do toga, da se mlati o nekim udbama, velikim srbijama i Malim hrvatskama i ostalih glupostima.
Nekako mi je najbliza opcija da je nekom u interesu da blokira na odredjeno vreme uvoz robe u Hrvatsku iz okolnih zemalja kako bi progurao svoje zalihe.Cak ne mora da bude rec niti o nekom “teskasu” politickom i ekonomskom, iz prostog razloga sto se nasim “velicinama” uglavno bave trecerazredni sluzbenici po raznoraznim eu kancelarijama.
Da li je neko pomislio da je dobar deo robe iz Srbiije koji ide u Hrvatsku vrlo verovatno iz Agrokorovih, proizvodnoh pogona.A ima ih podosta s ove strane Dunava.
Mozda i nisam u pravu, ali eto teme za razmisljanje, i molim vas ostavite se lova na vestice.

Grdi
6 godine prije

Mislim da se radi o borbi amera protiv svaba u konacnici …………. naime poljski projekt 3 mora je ima veliku potporu amera, i ova svabska ideja balkanske unije je otvoreno protiv projekt 3 mora. Valja ne zaboraviti projekt 3 mora bi svabsku odfrknuo i zemlje 3M bile bi samostalnije a u balkanskoj uniji klecali bi na koljenima pred vjecitim neprijateljem svabima, iako projekt 3M ima svoje probleme manje su stetne za narod tih zemalja nego biti svabsko roblje …………….

Zare
6 godine prije

Upravo gledamo “rat” između SAD i Njemacke ko ce biti gazda manjim drzavama vazalima u Evropi. Hrvatska definitivno polako naginje se ka Ameriki. Mogla bi i jedna analiza na to temu

jale
6 godine prije

Odkad Katolička crkva i HDZ vode ovu državu sve nas je manje i sve se teže preživljava, a pune mirovine će imati tek 20, 30 posto radnog stanovništva i to samo oni koji su i dalje radili u institucijama države i lokalne uprave. To su činjenice i statistika. Je li to cilj? Depopulacija. Pa da. Što nas je manje to će lakše vladati. A tko odlazi? Ne odlaze više dvozube proustaše iz Hercegovine, sada nam masovno odlaze cijele obitelji visokoobrazovanih stručnjaka u čije obrazovanje su investirani milioni. I svi samo konstatiraju, a nitko ništa ne poduzima. Ne poduzima zato što se više nema šta poduzeti. Zanimljivo, nitko više ni ne spominje ni dug od 55 milijardi dolara i ne broji kamate. Znate zašto? Zato što je gotovo. Naša država više nije naša nego u vlasništvu inozemnih parajlija. Za to vrijeme HRT trolovi trabunjaju kako je divno i bajno i sve… Čitaj više »

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI