Kina radi što i SAD nakon Drugog svjetskog rata, ali je Peking „globalna prijetnja“

Kina
46 komentara

U pokušaju stjecanja konkurentske prednosti Sjedinjene Države i dalje dižu uzbunu zbog kineske tehnologije kompanija Huawei i ZTE, koje se optužuje da su „stvarna prijetnja nacionalnoj sigurnosti Sjedinjenim Državama i svima u svijetu“. Novo izvješće istražnog tima američke obavještajne komisije navodno je „otkrilo uznemirujuće detalje o ciljevima koji se skrivaju iza 5G tehnologije i poslovanja telefonskih kompanija“.

Američki obavještajni istražitelji tvrde da kineske obavještajne agencije i Komunistička partija već duže vrijeme surađuju s tehnološkim divovima. Ovako uopćeno tumačenje bi se moglo i prihvatiti, obzirom da sve zemlje koje imaju visokorazvijeni IT sektor surađuju s vlastitim kompanijama, ali u različitom opsegu i područjima. Međutim, ova optužba traži pojašnjenje.

Istražni rad nazvan “Istražno izvješće – Pitanja američke nacionalne sigurnosti koja su otvorile kineske telekomunikacijske tvrtke Huawei i ZTE” započeo je još 2012. i proizveo oko 50 stranica dosjea koji sadrže sve strahove američkih službi. Objava ovog izvješća je pokrenula i bezbroj pravnih postupaka usredotočenih na, također navodnu, „vjerojatnu krađu intelektualnog vlasništva, patenata i tehnološke robe proizvedene u Kini“.

Na temelju tih podataka je bivši načelnik Obavještajne komisije rekao kako je cilj Pekinga „tehnološka dominacija unutar dvadeset prvog stoljeća“. No, to kažu i vlasti u Pekingu i nije jasno što se tu trebalo istraživati više od sedam godina.

Kina radi ono što su SAD radile nakon Drugog svjetskog rata, ali je Peking opasniji

Analiza Mikea Rogera kaže kako kineski čelnici pokušavaju oponašati ono što su Sjedinjene Države učinile nakon Drugog svjetskog rata.

Naime, za SAD je problem što su danas strategije Kine usmjerene na ulaganja u razvoj informatike i grananje preko perifernih tvrtki koje služe za upravljanje i kontrolu resursima. U prošlosti je prevlast Sjedinjenih Država u ovom sektoru raznim američkim upravama donijela ne samo vojnu i političku prednost, već i globalno vodstvo, te moć da vrše diplomatsku i ekonomsku prisilu.

Za sada nema naznaka da Kina namjerava vršiti diplomatsku i političku prisilu, dok u ostalom dijelu Rogersove riječi otkrivaju stvarnost kineskih IT divova.

Međutim, proboj Kine u poslovanju za američke obavještajne službe koje su sastavile ovo izvješće znači da “Kina predstavlja značajan diplomatski, politički i vojni izazov”, te da je “do prije nekoliko godina bilo teško gledati na Peking kao konkurenciju Sjedinjenim Državama, jer Kina nije imala globalni ekonomski utjecaj ni kapacitet Amerikanaca”.

“Danas se, kako se čini, scenarij promijenio, a razlog za ovu metamorfozu uglavnom je posljedica kineskog eksponencijalnog gospodarskog rasta koji se ne smije podcijeniti”, stoji u izvješću.

Tijekom intervjua sa Studijskim centrom Belfer na Sveučilištu Harvard, Mike Roger otkriva pozadinu kontrole Komunističke partije nad stanovništvom.

„Poticanje kupnje karata za zrakoplove i vlakove pomoću tehnoloških aplikacija na mobilnim telefonima i računalima korisno je za praćenje kretanja mase, pojedinaca i njihovih obitelji“, tvrdi Mike Roger.

Tijekom intervjua sa Studijskim centrom Belfer Roger je govorio o zabranama koje se izriču nekim građanima Kine da napuste zemlju, posebno studentima, te o tome „kako država upravlja osobnim odnosima svojih građana kako bi ih držala pod utjecajem komunističke ideologije“.

Još 2016. godine je London, koji je bio prva prijestolnica u svijet u kojoj je svaki kvadratni metar pod nadzorom kamera, upozorio kako je samo u Šangaju oko 140 milijuna kamera, a 2020. godine će ih biti gotovo 500 milijuna, što je u postotku 2 do 3 po stanovniku.

Izvješće na kraju upozorava na „interne strategije za nadzor lica u gradu i prikupljanje podataka o dnevnim navikama, kao i nemogućnost pristupa međunarodnim serverima i platformama kao što su Google i nekim stranim medijima.

„Tako organizirana opsesivna i tehnološka kontrola u stvarnosti izgleda stvarno kršenje privatnosti i dostojanstva. Koncept koji, međutim, ne bi trebao prenijeti pogrešne poruke“, kaže se u izvješću koje sve ovo povezuje s kompanijama Huawei i ZTE.

Filozof Peng-Chun Chang i ljudska prava

Ali Kini koncept ljudskih prava uopće nije stran. Zapravo, trebalo bi uzeti u obzir da je Peking bio jedan od glavnih aktera u izradi Opće deklaracije o ljudskim pravima, a čini se da je jedini privremeni jaz u usporedbi dviju supersila, koje se trenutno nadmeću na vojno i ekonomski, usmjeren na poštivanje nekih temeljnih međunarodnih pravila.

Kineski filozof Peng-Chun Chang je jedna od najutjecajnijih osoba u izradi postojeće Deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih naroda. Njegovo je djelovanje bilo presudno u odnosu na članak 2. koji se temelji na osnovnim konceptima “jednakosti i slobode”. Veliki kineski filozof i diplomat snažno je urezao svoju viziju u smislu kako treba djelovati na probleme unutar univerzalizma i kulturnog relativizma.

Misao vodilja mu je bila zaštititi “univerzalni” pogled na ljudska prava, budući da su dominantne i kolonijalne sile tada tvrdile da de facto okupirane  zemlje „nisu dovoljno civilizirane da bi mogle brinuti o zaštiti ljudskih prava“.

Vizionar i vrlo prosvjetljenja osoba Peng-Chun Chang nije imao takve predrasude i u posve drugačijem povijesnom trenutku od danas je uspio dobiti univerzalno proširenje članaka, čime je Kinu svrstao među velike protagoniste u brizi i zaštiti ljudskog života i dostojanstva. Konačno, važno je podsjetiti da je u to vrijeme Kina bila dio od 48 zemalja potpisnica od ukupno 58.

U konkurenciji među civilizacijama izvješće poput onoga kojeg je o kompanijama Huawei i ZTE objavio istražnog tima američke obavještajne komisije ne vrijedi ništa, dok su ono što vrijedi vrlo osjetljive međunarodne diplomatske niti, jer ona daju vjerodostojnost nekoj naciji ili vladi.

U povijesnom i širem aktualnom kontekstu, azijski div apsolutno ne krši temeljne koncepte ljudskih prava. Stoga će se neobjavljeni rat između Sjedinjenih Država i Kine voditi i u području propagande, odnosno nametnutog narativa da su samo SAD sposobne jamčiti svojim građanima i svijetu „zaštitu njihovih temeljnih ljudskih prava“, dok je očito da je ovo izvješće, ali i druga slična, vođeno ekonomskim interesima i novim taktikama nekonvencionalnog strateškog ratovanja.

Intelligence/House.gov

Huawei
Pretplatiti se
Obavijesti o
46 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Milancz
4 godine prije

Věc sam sto puta pisao,Kina je noví globální centar upravljanja u svijetu, svidjelo se to někomu ili ne..

shumadinac
4 godine prije

Da li postoji mogućnost zloupotrebe ove tehnologije – apsolutno.
Da li će je Kina zloupotrebiti – to ne možemo znati.

Ali u jedno možemo biti sigurni – SAD koja dokazano špijunira sve komunikacije na planeti nema nikakvog prava da druge kritikuje zbog toga (pod pretpostavkom da taj neko to zaista radi). Mogla bi da podrži Kineze koji se bune protiv mogućnosti takve zloupotrebe – da ih ima koji se bune. Izgleda da je najveći problem SAD-a da ubedi Kineze i Ruse da se bune.

MrzlaKita
4 godine prije

Dok se hurčili Amerikanci prepričavaju doživljaje iz 2sv.rata zadnjih 70tak godina🔊,…

Kina je zadnjih 20tak godina šutila, 😠trpila i gradila strategiju osvajanja Istoka i za novih 20tak godina tamo amerikanci neće moći niti prismditi i prići jer pola Pacifika je njihovo tamo već danas.

Sad Amerikancima nije jasno “pa kako, pa šta je bilo,.😭..itd” i neće im bit nikad jasno jer uče u školama o svojoj lažnoj i kratkoj povijesti nepobjedivosti i izuzetnosti zadnjih 70tak godina od atomske bombe i projekta Manhatan.

Kineze 🖕to ne zanima jer njihovi hvalospjevi i civilizacija traju bar 2.000 godina i Zapad je preglup da to shvati ikada. 👎

E 😄😄 sad mi u Centru u Europi ćemo balansirat a Amerikanci za 20tak godina gube sve, čak i ove jadne trgovačke ugovore i sporazume jer američki $olar ide k vragu 😱kad ovi potope valutu i silne obaveznice.

Laki Topalović
4 godine prije

I čak priznaju, ali “Oni su bili dobri”, ali eto , Kinezi će nas strpati u (nepostojeće) koncentracijske logore.

Alex
4 godine prije

Ono što je prijetnja nacionalnoj sigurnostiUSA, blagodat je za nacionalnu sigurnost ostatka svijeta.

Janko
4 godine prije

Zar Snouden i Asanaz nisu svijetu mpruzilidovoljno informacija kako americka tehnologija i CIA vec deseteljecima spijuniraju I prikupljaju informacije po svetu,pocev od Merkelovce.I dok suoni to mogli raditi sami u svetu bilo je ok,a sad kad se pojavila konkurencija Kina, ,nastaje opca uzbuna ,panika i zahtevi da se ta tehnologija Hauwei zanrani.

Red Dog
4 godine prije

Kina je uradila vise od toga.
Dala je Marshallov Plan Murici.
Sta je bio Marshallov Plan?
Jevropa u rusevinama. Treba, ne pita koliko kosta. Ali nema love. Nema problema, kreditiraju braca murikanci. Sta su dobili braca murikanci time? Izdavanje novca bez inflacije. Jevropa je kupovala od Murike. Da su samo delili taj novac murickoj radnickoj klasi bi nastala inflacija. Ovako je sve bilo poslovno. Kupovalo se od Murike i Murika se je uzdigla. Novcem kojem je izdala sama bez inflacije preko posrednika.
A Jevopi je ostao dug.
Isto je uradila Kina Murici. Pozajmila je novac Murici da bi muricki konzumenti mogli kupiti kinesku robu. Murika nece nikada vratiti dug, ali cilj je postignut; Kina se je uzdigla izdavajuci novac sebi bez inflacije preko posrednika.

Njonjobobo
4 godine prije

Planeta se kotrlja na ivici zivota
Jos malo ljudska rasa ce postati velika stonoga
Drugpg izbora ne bu bilo.

Jack
4 godine prije

Dakako, ali još nije kasno da ih se spriječi!

Darko
4 godine prije

Mi bi mogli kupit licencu za J7 (njihov MiG21) od Kineza i to kod nas doma proizvodit taj avion je nepoderiv! OK nije moderan i pametan ali je pouzdan i leti preko 60 godina!!!

DrLove73
4 godine prije

2-3 kamere po stavnovniku, ne obrnuto, Kineza ima 1200 miliona a kamera ce biti 500 miliona…

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI