Zašto se Rusija otvoreno izjasnila protiv “Velikog Kurdistana”?

Sergej Lavrov
36 komentara

Onur Sinan Güzaltan za turski list Aydinlik piše kako se Rusija ranije suzdržavala od davanja oštrih izjava o Kurdima, ali proteklih tjedana redovito kritizira pokušaje stvaranja kurdske kvazidržave u Siriji. Zašto baš sada? S jedne strane želi li dati signal Sjedinjenim Državama i Izraelu, čijom je krivnjom poginulo 15 ruskih vojnika u oborenom zrakoplovu Il-20, a s druge izražava potporu Turskoj. Ne čudi da će uskoro Rusija i više kritizirati projekt “Velikog Kurdistana” u regiji, vjeruje u autor, koji ovaj projekt vidi kao projekt “Velikog Izraela” čije granice ne prelaze teritorij ovog maksimalističkog projekta  Kurdistana i obratno.

“Sjedinjene Države, zajedno s iračkim Kurdistanom, nastavljaju najopasniju igru usmjerenu na stvaranje Velikog Kurdistana”, riječi su ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, podsjeća Onur Sinan Güzaltan.

Dosad se Rusija u svojoj politici suzdržavala od davanja izjava protiv kurdskih skupina u regiji, a ova izjava Lavrova je sušta suprotnost te politike. Što govori ova izjava najistaknutije osoba ruske diplomacije? Hoće li Rusija promijeniti svoju kurdsku politiku? Ako takve promjene bude, koji su razlozi za to ili je izjava Lavrova puki diplomatski potez?

Samo vrijeme će dati jasne odgovore na sva ova pitanja, ali kako je istaknuo ugledni turski stručnjak Soner Polat u članku “Rusija i istočno od Eufrata”, “prateći slijed događaja možemo analizirati smjer u kojem se ovaj proces može razvijati”.

U tom smislu je navedeno više izjava ruskog Ministarstva vanjskih poslova o sjeveru Sirije i važnim događajima koji su se dogodili u regiji. 17. rujna je potpisan je sporazum između Turske i Rusije u Sočiju, prema kojem treba likvidirati radikalne skupine u Idlibu.

Istoga dana je ruski vojni zrakoplov, koji se nalazio u zračnom prostoru Sirije, zbog provokacije izraelskog zrakoplova pogođen projektilom sirijske protuzračne obrane.

Neposredno nakon ovog incidenta je uslijedila izjava Lavrova, koji je 22. rujna rekao “kako je glavni problem u Siriji istočno od Eufrata”. Ova je izjava bila temelj za kolumnu Sonera Polata i bila prvi signal promjene ruske politike prema Kurdima.

Situacija koju je Lavrov opisao kao “problem”, a glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova, Marija Zaharova, 10. listopada je posebno kritizirala “američku potporu kurdskim skupinama u Siriji na njihovom putu ka državnosti”.

Uz ovu izjavu, Rusija je po prvi puta priopćila kako se u regiji pokušavaju stvoriti kurdska država u interesu Sjedinjenih Država i da je Rusija protiv takvog scenarija.

Konačno, 12. listopada je Lavrov u intervjuu, kojeg je dio citiran na početku, izjavio kako jasno otkriva promjenu ruske politike o kurdskom pitanju.

Ne slažem se s tim da je Idlib posljednje problematično područje u Siriji. Tamo, istočno od Eufrata, postoje ogromni teritoriji gdje se događaju apsolutno neprihvatljive stvari. Ovaj teritorij Amerikanci pokušavaju iskoristiti da preko njihovih sirijskih saveznika, posebno Kurda, apsolutno ilegalno stvore kvazidržavu i čine sve kako bi stvorile uvjete za normalan život svojih trupa. SAD, zajedno s iračkim Kurdistanom, nastavljaju najopasniju igru, usmjerenu na stvaranje Velikog Kurdistana”, rekao je Lavrov.

Poruke Izraelu preko “Velikog Kurdistana”

Kurdistan
FOTO: Teritorija Velikog Kurdistana

Izjava Lavrova sadrži važne poruke. Prvo, postaje jasno da Rusija je promijenila politiku prema kurdskim skupinama na sjeveru Sirije, koje u suradnji sa Sjedinjenim Državama rade na ostvarenju neprihvatljivih ciljeva. Drugo, rekavši da Idlib nije posljednja problematična regija na području Sirije, Rusija ističe područje istočno od Eufrata kao sljedeći cilj djelovanja.

Izjava Lavrova je izašla izvan okvira glavne teme, jer se dotaknuo i Barzanija i Talabanija na sjeveru Iraka, stoga se može reći da je dao znak da se Rusija pozicionira protiv svih separatističkih kurdskih skupina, tvrdi turski novinar.

I ključna točka izjave je “projekt Velikog Kurdistana”, koji je u ovim terminima prvi put spomenut od strane  visokih ruskih dužnosnika.

S obzirom na odluku ruskog Ministarstva vanjskih poslova da u ovom trenutku da izjave štetne po kurdsku državu, koju se žele stvoriti u regiji, primjetno je da one dolaze neposredno nakon obaranja ruskog zrakoplova Il-20, što je bila posljedica namjerne provokacije Izraela, a retorika postupno eskalira.

Očigledno je da kritikama upućenim na račun kurdskih skupina, prije svega Talabanija i Barzanija, odanim izraelskim saveznicima u regiji, Rusi djeluju u smjeru izoliranja vodstva iz Tel Aviva.

Lavrov nije slučajno koristio termin “Velikog Kurdistana”, koji se u regiji često koristi kako bi se naglasio odnos između Izraela i kurdskih skupina, što je još jedan dokaz da je izjavom neizravno poslao poruku Izraelu.

Ako u slučaju povećanja političke napetosti između Moskve i Tel Aviva, rusko Ministarstvo vanjskih poslova sljedećih dana priopći: “Veliki Kurdistan je projekt drugog Izraela”, to neće biti nikakvo iznenađenje.

Slaba veza u odnosima Turske i Sjedinjenih Država

Turska SAD

Još jedna važna točka koja privlači pažnju je da je odmah slijedilo potpisivanje sporazuma između Rusije i Turske u Sočiju s ciljem rješavanja problema Idliba.

Može se reći kako putem izjava kojima cilja na kurdske skupine Rusija nastoji zadržati Tursku u okviru procesa iz Astane i spriječiti moguće ublažavanje napetosti u odnosima između Ankare i Washingtona.

Nije tajna da je podrška koju SAD daju kurdskim YPG snagama i drugim terorističkim skupinama koje djeluju u Siriji slaba karika tursko-američkih odnosa i da Moskva, imajući to na umu,  provodi sasvim razumnu politiku.

U svjetlu tih događaja možemo reći da Rusija, dajući takve izjave, ima tri glavna cilja. Naime, govoreći protiv kurdske države, koju SAD žele stvoriti u regiji, Rusija je najavila kako su kurdske skupine surađivale sa Sjedinjenim Državama na provedbi više ciljeva.

Pomoću koncepta “Velikog Kurdistana” i ciljanjem Talabanija i Barzanija, Rusija je “zaprijetila” Izraelu kroz njegove saveznike.

Moskva je istaknula da kurdske skupine koje ugrožavaju nacionalnu sigurnost i teritorijalni integritet Turske podržavaju Sjedinjene Države i da je Rusija protiv tih skupina. Tako Rusija istovremeno pokušava spriječiti moguće zatopljenje tursko-američkih odnosa, koji su se pogoršali upravo zbog američke podrške kurdskim skupinama.

S gledišta zemalja regije, prije svega Turske, koje odbacuju projekt “Velikog Kurdistana”, promjena retorike Rusije je pozitivan događaj, a odgovor na pitanje je li ova promjena bila taktički diplomatski potez ili strateški iskorak, kao što smo već napomenuli, dat će vrijeme.

ANALIZA: SAD gube Irak i vraćaju se podršci kurdskom separatizmu

kurdistanYPG
Pretplatiti se
Obavijesti o
36 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Siniša
5 godine prije

Izjave,izjave i samo izjave…jedite g.v.a vi u Kremlju,dok vi dajete izjave ovi nas sve okupirase. Citam jedan odlican komentar:”Ovo nema veze sa demokratijom,ovo je tiha okupacija!”.

Riddick
5 godine prije

Ko zeli da podrzava Kurde u regionu naročito u Siriji mora da se navikne da ih nosi kao teret jer imaju jako slabe pozicije vojno , ekonomski i politicki a i neizostavno ulazi u konflikt sa Turskom , Iranom , Irakom i Sirijom , prosto puno posla sa njima i upitna dugoročna perspektiva , na primer SDF teritorija , koja je njihova budućnost ?

deno
5 godine prije

Nema šanse da ikada bude uspostavljen Kurdistan pogledajmo samo mapu gore ,Kurdistan bi se protezao preko svih vodenih tokova a voda je vaznija od nafte

Zvrk
5 godine prije

Rusija ima problema s kurdskom mafijom.

Miki 041
5 godine prije

Nebrojeno puta ovdje je rečeno da je Rusija sama medu ajkulama na geopolitičkoj sceni,od Kine ima slabašnu podršku kad se treba odlučno suprotstaviti amerima i ostatku zapadnih strvinara, stoga mora veoma pažljivo vući poteze.

Weteran
5 godine prije

“Zašto se Rusija otvoreno izjasnila protiv “Velikog Kurdistana”?”
Trenutno: Da.
Dugoročno: ??
Zavisi od ponašanja Ankare?
“Kurdsko pitanje” je adut svake sile za dovođenje u red Turske.

bbbb
5 godine prije

Izjava je zato jer putem grosse kurdciostan će rasparati jug Rusije. Rusija ne smije dozvoliti pad Irana u ruke tame, tu je strateška toćka a sa grosse kurdciostan padaju u kaos sve države gdje žive kurdi šesterokraki.

MilanCZ
5 godine prije

Da vam pojasnim,jer vidim niti sami novinari neznaju zasto je krenuo rat u Siriji.Rat u Siriji rezirali su globalisti,istocno krilo da se tokom rata par miliona izbjeglica,muslimanskog porijekla ili vjere prebaci pod izgovorom rata do Evrope i Rusije.Razlog tog prebacivanja je stvaranje u Evropi nove muslimanske drzave a ulaskom velikog broja izbjeglica u Rusiju,realizirao bi se građanski rat i raspad Rusije na male drzavice bez suveriniteta i koristenje ruskih prirodnih bogastava.Nakon svega toga Iran kao novi globalni centar trebao se pojaviti kao upravljacka struktura svih muslimana u Evropi i novoj muslimanskoj drzavi unutar Evrope.Za sve te planove znali su Rusi,koji su uz dogovor sa Papom,Vatikanom sprijecili taj scenariji koji bi bio poguban za Evropu i samu Rusiju.To rusenje Ruskog aviona imalo je za scenarij uvuci u rat Izrael i Rusiju,unistenje Izraela gdje bi se Iran pojavio na gotovu stvar a istovremeno bi se organizirao građanski rat u Rusiji a mirovinska… Čitaj više »

onaj najgl.....veći Dalton
5 godine prije

Sporazum u Sočiju je put prema kraju glavosječa i njihovog trenera i supervizora Londona. Također je i kraj sna Pariza o novom mandatu u Siriji, pod zvučnim imenom Kurdistan. Francuska je paktom Sèvres 1920. sa otomanskom Turskom, dobila mandat nad Sirijom i Libanonom, a tu je bio i autonomni Kurdistan. Ali taj Kurdistan sad nije ni Irak, ni Sirija, ni Iran, već najvećim dijelom teritorij Turske. Veliki Kurdistan je zamisao Izraela i SAD. Ruskom intervencijom u Siriji, došao je kraj regionalnoj dominaciji Tel Aviva i prekrajanju regionalne scene. I zanimljivo, za one koji vole slučajnosti, odmah nakon potpisivanja sporazuma u Sočiju, slučajno je britanski Tornado izvršio izviđački let uz libanonsku obalu, francuska fregata je ispalila 4 krstareće rakete na teritorij Sirije, kao i izraelski F-16, nakon čega se jedan ”sakrio” iza ruskog IL-a, kojeg je srušila sirijska PZO. Slučajno su se u igri pojavili baš London, Pariz i Tel Aviv.… Čitaj više »

erektvs maximvs
5 godine prije

pošto su kurdi nama djedovi a rusima pradjedovi treba kurdistan pridružiti majčici rusiji

Haganah
5 godine prije

Jedina napredne snage na bliskom istoku su upravo one kurdske uspostavom Kurdistana napokon bi zavladao mir i donekli prosperitet na tom području. Potpuno je neshvatljivo kako stoljećima velike sile zanemaruju ovaj jadan narod koji više od drugih plemena u okruženju sigurno ima pravo na svoju državu i samostalnost

Jurišić maja
5 godine prije

protiv turske volje to neće ići

Laki Topalović
5 godine prije

Prvo, novo vodstvo Sirijskog demokratskog vijeća , političkog krila tzv SDF snaga se lomi.Bio je intervju supredsjedateljice, Kurdkinje, koja je ipak za dogovor s Damaskom, iako na nedavnim pregovorima nije bilo pomaka, barem ne većih. Ali su letljeli iza Damask i pregovarali, i pregovarat će. Tako da bih ovo, na stranu što piše turski novinar, ovo shvatio kao poruku Lavorva Kurdima da ne pretjeruju sa zahtjevima, da ne bi prošlo kao Barzani i Talabani, čiji su borci , kad je vidio da nema snage, bježali iz Kirkuka.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI