Huawei u tajnosti gradi bežičnu mrežu Sjeverne Koreje  

Huawei zgrada
9 komentara

Washington Post je u ponedjeljak izvijestio kako je Huawei u tajnosti radio na raznim komunikacijskim projektima u Sjevernoj Koreji. Između ostalog, to je uključivalo izgradnju i održavanje bežične mreže u zemlji. Huawei je time izravno prekršio sankcije Sjeverne Koreje koje su im nametnute zbog aktivnosti njihovog nuklearnog oružja. Ova vijest će povećati zabrinutost Zapada o pouzdanosti kineskog komunikacijskog giganta, te će pružiti više dokaza koji bi išli u prilog zapadnih obavještajnih službi koje tvrde da Huawei služi interesima kineske vlade i kineskih obavještajnih službi.

Obavještajna zajednica SAD-a tvrdi kako Huawei tehnologija predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti.

Huawei je skrivao svoj rad u Sjevernoj Koreji u suradnji s kineskom državnom tvrtkom, Panda International Information Technology. Kako bi se zaštitili, u dokumentima tvrtke za Sjevernu Koreju koristili su naziv “A9”. Huawei je koristio sličnu taktiku kako bi prikrio svoj rad u drugim zemljama koje se nalaze pod međunarodnim trgovinskim sankcijama, kao što su Iran i Sirija.

Odjel za trgovinu SAD-a sada stražuje Huawei zbog nezakonitog odnosa sa Sjevernom Korejom. Ministarstvo pravosuđa SAD-a tereti tvrtku za kršenje američkih sankcija protiv Irana. U svibnju je Trumpova administracija zabranila prodaju tehnologije iz SAD Huaweiju. Međutim, istraga Ministarstva trgovine započela je 2016., što znači da je Huawei koristio američku tehnologiju kako bi pomogao Sjevernoj Koreji. Što je u suprotnosti s kontrolom izvoza SAD-a.

Kao odgovor na te vijesti u ponedjeljak, senatori Chris Van Hollen i Tom Cotton uveli su nekoliko zakonskih propisa čiji je cilj ograničiti pristup Huawei-a američkoj tehnologiji i tržištima.

“Na svakom koraku saznajemo sve više i više o tome kako je Huawei zloćudni glumac “, rekli su.

“Huawei nije normalan poslovni partner za američke tvrtke, on je krinka Kineske komunističke partije. Naš prijedlog zakona pojačava predsjednikovu odluku o stavljanju Huaweija na crnu listu tehnologije. Američke tvrtke ne bi trebale biti u poslu prodaje alata našim neprijateljim,a koje će oni koristiti za špijuniranje Amerikanaca ”, rekao je Cotton.

Drugi su se senatori složili. „Huawei, je maligna kineska državna telekomunikacijska tvrtka koja nastoji dominirati budućnošću 5G mreža, instrument je nacionalne moći koju režim u Pekingu koristi da potkopa američke tvrtke i druge međunarodne konkurente, te da se uključi u špijunažu nad .stranim zemljama i ukrade intelektualno vlasništvo i poslovne tajne ”, rekao je senator Marco Rubio

„Huawei predstavlja alarmantnu i neprihvatljivu prijetnju našim kritičnim telekomunikacijskim mrežama. O našem dvostranačkom prijedlogu ne trebate ni razmišljati. Sprečavanje poslovanja Huaweia u SAD-u štiti našu nacionalnu sigurnost. Moramo brzo djelovati kako bismo bili sigurni da nam ova opasna tvrtka ne nanosi zlo ”, rekao je senator Richard Blumenthal.

Huawei, osnovan 1987. godine, drugi je najveći prodavač pametnih telefona na svijetu, iza Samsunga, ali ispred Applea. Njegovo poslovanje uključuje i telekomunikacijske mreže, pametne uređaje i druge usluge.

Zapadne obavještajne službe prikupile su opsežne dokaze kako bi potvrdili svoj zaključak da Huawei, s prošlogodišnjim prihodom od oko 100 milijardi dolara, nije obična tehnološka tvrtka.

Voxnotes kaže da su godinama kongresni odbori, FBI, Agencija za nacionalnu sigurnost i drugi ukazivali na bliske veze između Huaweija i Komunističke partije Kine. Sjedinjene Države zabranile su tvrtki da se natječe za vladine ugovore, a prošlog svibnja Bijela kuća izdala je izvršnu naredbu kojom se zabranjuje američkim tvrtkama da prodaju svoju tehnologiju kineskoj tvrtki.

Na saslušanju obavještajnog odbora Senata, održanog u veljači 2018. godine, čelnici američke obavještajne zajednice izjavili su kako Huawei i još jedna kineska tehnološka tvrtka, ZTE, predstavljaju rizik nacionalnoj sigurnosti za Sjedinjene Države i upozorili su američke tvrtke na poslovanje s njima.

Zapadne obavještajne službe zabrinute su da bi tvrtke poput Huaweija mogle prodavati proizvode i instalirati mrežne komponente s “skrivenim ulazom”, što bi omogućilo kineskim obavještajnim agencijama pristup podacima ili nadzoru. Alternativno, Huawei bi mogao predati podatke koje je prikupio kineskoj vladi, ili su Kinezi nekako mogli iskoristiti Huawei tehnologiju kao oružje.

Odjel za trgovinu u SAD-u smjestio je Huawei i 70 njezinih podružnica na svoj popis entiteta, što je trgovački popis koji zabranjuje tvrtkama navedenim na njemu da kupuju dijelove i komponente iz američkih tvrtki bez vladinog odobrenja.

Visoki dužnosnik State Departmenta razgovarao je s Postom o aktivnostima Huaweija u Sjevernoj Koreji: „Sve se to uklapa u opću zabrinutost koju imamo o korporativnoj odgovornosti tvrtke kao što je Huawei, koji nije pouzdan zbog kulture tvrtke i brojnih incidenata koji ukazuju na spremnost izbjegavanja ili izravnog kršenja zakona ”, rekao je službenik.

Huawei
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mate
4 godine prije

A paranoje….

samo tako
4 godine prije

Gubitnik se ljuti😆😆

nessy
4 godine prije

Zahebani ti ‘zlocudni glumci’.

mnc
4 godine prije

Kad god procitam optuzbe sa zapada setim se one narodne da kurve i lopovi ne veruju da ima postenih.

Pera
4 godine prije

Ovo je zaista, prevrsilo svaku mjeru i precjednik Trump mora uzeti sve u svoje ruke te adekvatno kazniti neposlusnike ostrim rijecima, ali koje ih ne smiju zestoko naljutiti, jer bi mogli poceti da prodaju ono cega se u SAD-u najvise boje.

Ivi.tz
4 godine prije

Mnogo frontova su otvorili psihopate…a ni na jednom im ne cvatu ruže. A ja kupujem samo Huawei…

pikač
4 godine prije

Pa nije sporno da je Huawei ne samo kompanija koja proizvodi mobilne aparate i telekomunikacijsku opremu i tko zna što još,što ne znam,već je i instrument kineske vlade pa i njihovih obavještajnih službi. No isto to vrijedi i za Google,Facebook itd. koji nisu samo tražilice,društvene platforme itd.,već su i oni među ostalim instrumenti američke vlade i njihovih tajnih službi. Prema tome,hajmo biti realistični u svemu ovome. Svijet nije dječji vrtić. Mnc ima pravo 🙂

Marko
4 godine prije

Hajde bogati ne hrani nas tim zapadnim izbjeljivacem…. Ajde

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI