Jedan od najvećih kineskih brendova električnih automobila, Nio, napreduje u planovima za širenje u Europu i šire. Dionice Nia, koje mnogi smatraju ”kineskim Teslom”, ove su godine porasle za gotovo 250 posto.
“Nadamo se da ćemo u drugoj polovici sljedeće godine početi započeti neke preliminarne pokušaje u nekim zemljama, koje su više dobrodošle u pogledu električnih vozila”, rekao je William Li, osnivač i predsjedavajući član Nioa, a prenosi CNBC. “Nadamo se da ćemo započeti s Europom”, dodao je. Li nije imenovao određene zemlje, ali rekao je da su već u tijeku pripreme za ulazak na glavna svjetska tržišta, što bi se trebalo dogoditi od 2023. do 2024.
Kineski start-up došao je na njujoršku burzu prije gotovo dvije godine. Od javne ponude otišlo je nekoliko rukovoditelja, uključujući jednog od njegovih osnivača i čelnika Nia u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama, uz velik broj otpuštanja. Kako su se povećavale financijske nevolje, dionice u kompaniji smanjile su se za više od 80 posto u odnosu na protekle godine.
Pandemija Covid-19 pogodila je kinesko tržište automobila, koje se već se borilo s višemjesečnim padom prodaje. Prema Ministarstvu industrije i informacijskih tehnologija, prodaja automobila u prvih sedam mjeseci ove godine pala je za 12,7 posto u odnosu na godinu ranije, a prodaja novo-energetskih vozila pala je za 32,8 posto. Novo-energetska vozila, koja uključuju čisto električne i hibridne automobile, u srpnju su zabilježila svoje prvo povećanje prodaje, za 19,3 posto.
Nio je uspio od investitora nabaviti životni fond u vrijednosti od sedam milijardi yuana (milijardu dolara) od investitora, od kojih je većina podržana od strane države. Ova financijska injekcija nastala je kao rezultat pregovora o financiranju s predstavnicima grada Hefei s jugoistoka Kine. Iz tvrtke kažu kako je isporuka vozila dosegla rekordnih 3.740 u lipnju i nadmašila 10.000 u drugom tromjesečju. U četvrtak je najavila pokretanje svoje nove usluge baterije, koja će vozačima omogućiti kupnju EV-a po nižoj cijeni, pretplatom na baterijski paket odvojeno.
Razgovori o financiranju s Hefeijem bili su dio nove kineske politike za podršku industriji automobila i električnih vozila u zemlji. Kina, koja je najveće tržište automobila na svijetu, ima nacionalne ambicije postati svjetski lider u proizvodnji vozila s novim izvorima energije.
Bitan je odnos kvalitete i cjene, a na to opet utiče politika, a ne ikakvo slobodno tržište jer zahtjeve za standardima utiču razne certifikacije koje nisu uvik pitanje sigurnosti i sve te agencije za certifikaciju su pod punom kontrolom politike isto ka i subvencije koje funkcioniraju po bankarskome principu tako da se najprij otvori špina kako bi se posli zatvorila da bi dosta njih ostalo na suvo.
Električna struja nije novi izvor energije nego se radi od drugačijem slijedu pretvaranja energije iz jednoga oblika u drugi. Punjenje baterija auta strujom dolazi iz mreže u koju je ta struja došla pretvorbom iz raznih oblika predhodno pretvorene energije, od atomske i hidro, priko kemijske do sunca i vitra.
Moreno
dobro kontas, elektro – automobili su promasaj, cilj treba biti buducnost u modernom i svima dostupnom javnom prijevozu
emitter Ma nisu električna auta nužno loša, naročito u velikim gradovima di se arija ne miče , ali politika ne vodi računa o onome šta je dobro za mase, a politiku određuju tijekovi lova . . . tako da se ta lova usmjerava prema maloj manjini
Moreno
stari moj, sve dok je lova mjerilo razvoja i uspjeha nase civilizacije nema tu srice;)
emitter A e, samo rast BDP-a u valuti je bitan, a svaki pojedini korak u ekonomiji je determiniran tom valutom kojoj oni koji je proizvode po njihovome slobodnome nahođenju određuju parametre te valute čime je omogućena enormna manipulacija cile ekonomije šta većina niti ne pokušava shvatit.
Moreno
jasno je to meni, zato se odavno i pitam sta je moj stvarni grijeh pa me vratilo u duboku proslost?
Još prije 30 godina su proizvedeni mnogi prototipni modeli električnih automobila, koji su bili isprobani i očekivala se je serijska proizvodnja, ali “naftni lobiji su bili prejaki i svi ti nacrti el. automobila su završili na dnu ladica. I danas ti naftni lobiji imaju veliku težinu u određivanju smjera u kojem će teći proizvodnja automobila i električni automobili će biti zastupljeni u onolikoj mjeri koliko će to biti u njihovom interesu!
@Tatanka Yotanka, da završili su na dnu ladica ali su otkupili parava
na patent i tu je problem, zabraniti patetiranje stvari od općeg dobra, kao što je transport, lijekovi, prehrambeni proizvodi. Zapravo ovo zadnje bi moralo biti prirodno a ne industrijsko a kako vidimo sa ovim SARS virusom da su patentirali i njega, onda znaš da je sve otišlo u kujac. Sljedeči potez lab promjena DNA kod čovjeka, patent na to i tko ima taj sljed gena korporacija je njegov vlasnik, da, tu sad ide LOL.
Povratak na temu, samo razvoj mobilne komunikacije doveo je do brzog razvoja baterija koje su sada pogodne za ugradnju u prometna vozila. Da se Otto motor razvijao tom brzinom kako su se razvijale baterije u zadnjih 30 godina, sada bi na kap benzina vozili kilometar uz prosječnu brzini od 70kmh.
U gradovima da ali kako to rješiti u selima.
Zvone
treba nam prvo nova definicija sela, treba nam puno toga, pogotovo novih ljudi i novih ideja, inace, vidis i sam?
@Zvone, da, u selima ostaje kao do sad, Golf duja, malo zgorenog ulja, recikliranje svih masnih tvari i vozi Miško !
Ako na selu nema CO2 onda poljoprivreda ima loše prinose, to znaju i bez škola visokih.
@Moreno :
Ribar struji mrižu svoju,
koja njemu triba ?
Umpah Pah Struji, struji, a Europa mu oko mriže digitalnin šubleron miri ☺
Moreno
ma, digitalnim sublerom jos i nekako, al’ kad mackare mjere temperaturu onim nazovimo digitalnim pistoljem,
joj, joj, mos’ ti mislit psihologije kad spicis covjeka bilo cim u celo, cude me da jos ne treba podici ruke u vis;)
kaže meni teta na ulazu u dom zdravlja ne možeš kod doktora imaš temperaturu neće te primit
@Moreno :
Nemamo mi ništa protiv vakve EU,
kao šta želimo i Vama !
A u mriži električna riba! Znaš da i takve postoje, kao na primjer “električna jegulja itd!
Nedavno je ovdje bio clanak da Kinezi odustaju od daljnjeg razvoja el. auta, i da razvijaju vodikov motor za tu namjenu.
@guest_468137
Auto na vodik je isto elektricni, samo umjesto baterija koristi gorive celije
Sad slijedi Trumpova reakcija i ponovit će se priča sa Huavei-em. Pompeo će ponovo na turneju po europskim državama, da ih uvjeri da je Tesla bolji auto i da ovaj kineski ustvari špijunira sve koji ga nabave i o svemu obavještava kinesku partiju. Kina je gotova, Amerika i Europska unija već na veliko povlače svoju proizvodnju iz Kine ili traže zamjenske države za to a to su Indija, Vijetnam i još neke, gdje je cijena radne snage upola manja nego u Kini. Neki misle, da će Kina jedina u svijetu profitirati od korone, ali mnogi jaki analitičari nisu tog mišljenja nego oni predviđaju crne dane za Kinu, koja se je previše zaigrala i više nego jasno pokazala svoje prave namjere, koje ostatku svijeta ne bi donijele ništa dobrog.
riješenje svih problema je perpetumobile. ili nije.
reka jp morgan tesli , a ćovik kako ćemo to naplatit, ako nema naplate nema ni posla.
da onaj nije izmislija brojilo za struju, ni dan danas niko nebi ima struje.
Profit je majka svih stvari! (Lat. Lucrum est mater omnium rerum!)
Nio je več odavno spreman…………..samo kaj nema reklame ka amerikanska sr…a.
Highest altitude in an electric car – Guinness World Records
https://www.youtube.com/watch?v=1QF4ZG_M6KE
Nio nema podršku tate stvora ko onaj varan iz Tesle dakle u jewropi i čemerici nema što tražiti kao i tamo gdje se povinuju interesima onog tko vlada čemerikom i jewropom.
I njih će Trump proglasiti rizikom za nacionalnu sigurnost, pohapsiti direktore gdje god stignu i na koncu im uvest sankcije.
I blesanima je jasno da el. automobilima nema mjesta u bliskoj budućnosti, što zbog tehnoloških ograničenja, što zbog ograničenih količina materijala potrebnih za” baterije”, a što zbog “ekološke” proizvodnje el. energije potrebne za pokretanje istih.
U nekoj daljoj možda , ako se svi ovi problemi riješe i ako svijet promjeni način funkcioniranja.
Kineze baš i ne vode blesani i znaju sve ovo i vjerojatno mnogo toga više, pa ipak ulažu sredstva u ovu neperspektivnu proizvodnju.
Cilj je, mislim, nastavak “ljuljanja” američke ekonomije i naj brendova od kojih je prvi na redu bio Apple, red na Tesli; a i billiyev Microsoft će brzo na konopce.
Kojom brzinom će Kinezi rušiti američku ekonomiju ovisi o tome, jesu li američki mentori preuzeli Kineze ili su Kinezi preuzeli američke mentore.
Oboje su preuzeti od istog koji ih sada huška jedne na druge jer on tako želi.
Subaru, naravno da majstori iz pozadine vuku konce konfrontacije Kine i Amerike, kao i svega što se trenutno događa u Americi, kakve antife, kakvi blm.
Kad su prjje par desetljeća izbili neredi u LA, nacionalna garda i marinci izišli su na ulice i ne trepnuvši ubile stotinjak ljudi, izranjavali par tisuća i sve se smirilo za par dana.
Iako majstori imaju recept za ove stvari, ne koriste ga jer imaju drugi cilj.
Korona prevara pokazuje da se ovaj način vladanja svijetom preko dolara dobrano urušava.
Ustrojava se novi u novim okolnostima i nešto veliko se mora žrtvovati.
To što su majstori odabrali žrtvovati omiljeno čedo služi za demonstraciju okrutnosti i moći i ima za cilj, između ostalog, i zastrašiti nove pulene.
Bude već iduće godine proradio digitalni dolar jer su sad ubacili u fordovu desetu brzinu.
Gotovo poludio sam uzet ču taj
Svima koji imaju i malo soli u glavi je jasno da se nalazimo na povjesnoj tehnoloskoj prekretnici. Sve se mijenja ! Pa tako i prijevoz! Puno toga ce upravljato UI.
@kinez, kako su ono rekli, nište više neće biti kao prije, na što su mislili na automibile ili slobodu čovijeka ?
Bravo Kinezi možda bude jeftiniji i bolji od muskavca koji ne zaslužuje ime Tesla.
Nadam se da ce isporuka i prodaja elektroautomobila zapecatiti sudbinu (citaj prekinuti agoniju diesel-stednjaka na kotacima )…. Kad bih imao love kupio bih CTWO od MATE RIMCA jer u usporedbi sa ostalim transportnim sredstvima RIMAC automobili su par svjetlosnih godina ispred …… .Ta zastarjela tehnologija disela i benzinaca nestaje i odumire….Podsjetio bih na probleme VW-a i ponasanje tog ,,koncerna ” ciji vecinski udio dionica kontrolira pokrajina D.Saska ….Problem sa softwerom nije nikada rijesen a pojavila se afera sa dobavljacima opreme u cijem je fokusu PREVENT firama iz BiH ….Sudsko natezanje Volkswagena i Preventa još uvijek traje i tu je riječ o mnogo stotina milijuna eura moguće odštete…Povrh svega toge se vodi parnica Preventa protiv Volkswagena u Sjedinjenim Američkim Državama: tu on od njemačkog koncerna traži 750 milijuna dolara odštete zbog povrede pravila tržišne utakmice…..Smrt insajdera C.M i paljenje njegove kuce tjera na razmisljanje ….Objavljeni spisi o krojenju urote protiv dobavljaca opreme za VW…A to bi doista bilo nešto nečuveno za neki njemački koncern. Nije rečeno da njemačke tvrtke nikad i nigdje nisu imali posla sa zločincima i organiziranim kriminalom. Ali još uvijek pod pretpostavkom da je kod mrtvog tijela riječ o C.M. bivsem uposleniku tvrtke koji je upozorio na nepravilnosti… Pročitaj više »