Otkrivena tajna komunikacija između telefona francuske marke Wiko i kineske tvrtke Tinno

Wiko - Tinno
16 komentara

Špijuniranje naših pametnih telefona je postala uobičajena vijest. Donedavno, špijunažom su bile pogođene samo točno ciljane osobe. Razlog ograničene špijunaže je bio tehničke prirode. Danas smo svi predmet špijunaže, od osoba sklonih kaznenim djelima, pa sve do onih koje krase razni talenti i uspjesi.

U prošlosti, špijunažom su se bavile samo suverene države. Danas to rade i privatna poduzeća. Jedni to rade u tijesnoj vezi s državnim organima, a drugi žele ostvariti ekonomsku premoć.

Ovo je priča o uspješnom francuskom poduzeću Wiko čije su telefoni u par godina postali vrlo popularni na europskom tržištu. Poduzeće se nalazi u Marseilleu i zapošljava 500 osoba. Telefoni koje komercijalizira Wiko djelo su kineske tvrtke Tinno koja također proizvodi pametne telefone Blu, Mobistel, Fly, NGM…

Poznati haker Elliot Alderson je upravo objavio analizu preinstaliranih aplikacija na telefonima marke Wiko. Otkrio je da svi telefoni ove kuće imaju instalirane aplikacije koje špijuniraju svoje korisnike. Svakoga mjeseca preinstalirane aplikacije ApeSaleTracker i ApeStsMonths redovito šalju niz osobnih podataka korisnika telefona proizvedenih od strane kineske tvrtke Tinno.

Hacker Elliot Alderson je poznat po nedavnoj objavi slične sigurnosne analize kineskih telefona marke OnePlus koji su također imali skrivena “ulazna vrata” (Backdoor), što je kineska tvrtka priznala i angažirala se ukloniti.

Podatci se šalju mjesečno, tiho i bez odobrenja korisnika telefona. IMEI, GPS koordinate, lista instaliranih aplikacija su neki podatci koji odlaze potajno u Kinu. Prije nego ih telefon pošalje, podatci se šifriraju algoritmom RSA, a nakon toga šalju otvorenim http protokolom kojeg svi koristimo dok čitamo Internet stranice. Kod osoba koje nisu priključene na Internet, tajna aplikacija koristi SMS poruke, kako bi šifrirane podatke prebacila kineskoj tvrtki Tinno.

Tvrtko Wiko je odmah reagirala. Izvijestila je javnost da od početka zna za ovu tajnu komunikaciju, ali da podatci koje se šalju u Kinu, nisu osobne prirode, kako tvrdi haker Elliot Alderson. “Podatci služe za poboljšanje usluga naših korisnika”, tvrde odgovorni tvrtke. Obećano je da će se do kraja godine izvršiti ispravke, kako podatci ne bi odlazili u Kinu, nego bi se pohranjivali u Francusku, što nalažu direktive Europske unije.

Haker Elliot Alderson sumnja u iskrenost tvrtke Wiko, te smatra da se radi o velikoj laži. „Oni ne mogu poreći programski kod kojeg su napisali i koji se nalazi na svim telefonima“, uvjereno tvrdi Elliot Alderson.

Više nas ništa ne smije iznenaditi. I sâmi svjesno participiramo u samošpijunaži jer koristimo pametne telefone koji su ustvari mala računala sposobna spoznati nas, bolje nego što se mi sami poznajemo.

Nadajmo se novim otvorenim sustavima (Open Source) koji će u budućnosti pokretati naše telefone, što će nam omogućiti malo manju izloženost općoj špijunaži.


Ažurirano: 09h10

Dok je pisan ovaj članka, tvrtka Wiko je međuvremenu bila primorana priznati da su ipak špijunirali korisnike i da se to nije trebalo dogoditi.

 

pametni telefoniŠpijunažaTinnoWiko
Pretplatiti se
Obavijesti o
16 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ghost 101
6 godine prije

… na istoku stare priče, na zapadu ništa novo…

ohrana
6 godine prije

gubitak privatnosti i kontrola nad korisnicima samo su jedan aspekt negatine upotrebe tehnoloskih uredjaja protiv covjeka jer oni sluzr kao platforma i orudje mnogo sofisticiranijih metoda za kontrolu uma koji su prikriveni unutar osnovne funkcije uredjaja

Mr.Kaspersky
6 godine prije

Dobar clanak. Inace se na temu zloupotrebe i zastite podataka premalo govori i pise, mada je to danas vaznije nego ikad dosad. Samo mala primjedba: pise se “podaci”, a ne “podatci” – ovako to malo bode oci i usi.

Andrej
6 godine prije

Vijest bi bila, da je netko plasirao telefon koji nema “backdoor” opciju. Situacija je prilicno nalik onoj kada uhvatite dijete koje je ukralo cokoladicu u Konzumu, ali ne “primjecujete” umjetnost Todorica i ekipe.
Wiko je tek na 8% trzisnog udjela u Francuskoj, pa je i potencijalna steta od vjezbanja “telemetrije” relativno mala na globalnoj razini.
Da ne zamaram tehnickim detaljima, nije li planetarno poznati Snowden prilikom posjete novinarske trojke, a netom prije nego je klisnuo u Rusiju, zatrazio od istih da izvade baterije na svojim telefonima, uz objasnjenje da on sam ponajbolje zna sto je moguce. Trojac je nakon toga usutio, a epilog price vam je poznat.
Koliko ih je Snowden unesrecio, dovoljno govori podatak da je bilo prijedloga da ga se zakuca usred bijela dana, pa neka svatko sebi odgovori zele li njegovu glavu zbog blefiranja?

Alerik
6 godine prije

Samsung smartphoni imaju istu predinstalaciju. Sve podatke šalju američkoj NSA. Tko ima uređaj, to može provjeriti i uvjeriti se.

čitalac
6 godine prije

Ko je ovdje lud? Snowden je otkrio MASOVNO špijuniranje elitnih američkih korporacija kako običnih ljudi tako i svih vlada korisnika njihove tehnologije (čak i prijateljskih!?!) i to u dosluhu odn. po nalogu američke vlade. I moćna zapadna medijska mašinerija je sve to zataškala, preusmjerila na “rusku” opasnost, sada na kinesku…. I nitko više ne govori o sramotnom špijuniranju svakoga od strane američke vlade preko Google, Apple, Cisco, Microsoft…. I kao vrhunac drskosti amerikanci pokreću opću rusofobiju optužujući ih za to i ono…
Jeli svjetska javnost potpuno izludila?

ime
6 godine prije

smart phone = stupid user

ako je nešto besplatno vi ste proizvod (android, linux itd).

Crni žutokljunac
6 godine prije

Ovo je tek početak korištenja tehnologije za pračenje svakog našeg koraka.Svi ćemo bit praćeni od 0 do 24 h.,a cijelo vrijeme ćemo bit uvjeravani u dobrobit te tehnologije.Pomoću te tehnologije se odvajamo od našeg prirodnog okruženja i uvlačimo u virtualni.Takav je krajnji cilj vrha elita koje stoje iza takvih tehnologija.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI