Sankcije ne rade – Umjesto ciljanog deficita, Rusija bilježi proračunski višak 3,5% BDP-a

Vladimir Putin - Ekonomija
44 komentara

Usprkos više od četiri godine sankcija i raznih ograničenja na globalnom tržištu uvedenih od strane američke administracije i zemalja Europske unije, koje na svoju štetu slijepo prate politiku Washingtona, podaci, zaključno s trećim kvartalom ove godine, govore da ova metoda pritiska “kako bi Moskva promijenila svoje ponašanje” jednostavno ne funkcionira.

Naime, jučer su objavljenu puni podaci o proračunu Ruske Federacije i on u odnosu na BDP bilježi suficit od 3,5%.

Savezni proračun je u razdoblju od siječnja do rujna 2018. godine popunjen s viškom od 3,5% bruto domaćeg proizvoda (BDP) ili 2 548,2 milijarde rubalja, ili 38,6 milijardi dolara, izvještava Ministarstvo financija Rusije. U istom razdoblju prošle godine je zabilježen deficit.

Proračunski prihodi su u razdoblju od siječnja do rujna 2018. iznosili 13 988,6 milijardi rubalja, a rashodi 11 440,4 milijardi rubalja.

Najveći troškovi su tradicionalno bili izdaci za socijalnu politiku – 3445 milijardi rubalja, te nacionalne obrane – 1985 milijardi rubalja. Pretvoreno u dolare, kako bi lakše razumjeli izdatke,  od siječnja do kraja rujna je na socijalnu politiku je potrošeno oko 52 milijarde dolara, a na nacionalnu sigurnost 30 milijardi dolara.

U proračunskom zakonu za 2018. godinu, koji je usvojen uz predviđene cijene nafte od 50 do 55 dolara za barel Brenta, planirani proračunski deficit je bio 1,3% BDP-a. Međutim, prema procjeni prvog potpredsjednika vlade i ministra financija Antona Siluanova, proračun tekuće godine će završiti sa suficitom, uz napomenu da nije bilo povećanja poreznih opterećenja, a posebno ne rezanja javne potrošnje u socijalnoj sferi.

Ove brojke potvrđuju teoriju dvojice dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju, Josepha Stiglitza i Paula Krugmana, koji se oštro protive neoliberalnom receptu konsolidacije proračuna povećanjem fiskalnih i parafiskalnih nameta i drakonskim rezovima javne potrošnje.

Osim toga, kao što smo na početku rekli, sve ovo se događa u uvjetima sankcija i drugih ograničenja nametnutih Rusiji od strane Zapada. Točno je da je američka administracija stvaranjem napetosti s Iranom cijene nafte podigla do razine da je barel Brenta prije nekoliko tjedana probio granicu od 80 dolara, te da se, nakon nekoliko dana prodaje po cijeni od 85 dolara, danas prodaje za 81 dolar za barel, ali su podaci Ministarstva financija Rusije ipak iznenadili i najveće optimiste.

Minfin.ru/perfomance/budget

Joseph StiglitzPaul KrugmanSankcije
Pretplatiti se
Obavijesti o
44 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ratoborna gljiva
5 godine prije

Slika je vrh….. ono kaze samnom se nasli zajebavati… .

Son of Alerik
5 godine prije

Funkcioniraju li sankcije u potpunosti ili ne, neda se zaključiti iz priče o ruskom državnom proračunu. Naime, ako su Rusi planirali deficit proračuna u iznosu od 1,3%, a umjesto toga došli do proračunskog suficita, onda se mogu izvući i drugačiji zaključci. Jedan bi recimo bio da su ruski ekonomisti toliko loši da ne znaju niti izračunati buduće prihode kad im se može omaknuti tolika razlika u prihodima, ali takav zaključak sigurno ne stoji. Drugi bi bio da je rusko gospodarstvo toliko raslo da su uz ista porezna opterećenja nužno rasli i državni prihodi. Ali ni to nije točno. Treći zaključak bi bio da je razlika u proračunskim prihodima došla sama – ekonomisti su računali da će cijena nafte biti oko 55 dolara, kad tamo – cijena je narasla za skoro 50% i kreće se oko 80 dolara.Rast državnih prihoda uz te okolnosti nikomu nije iznenađenje. Svakako treba odati priznanje ruskom… Čitaj više »

Ivan
5 godine prije

5+ za Son of Alerika

Ivo
5 godine prije

Rusija je raskrstila s liberalno-robovlasničkim sustavom koji su joj demonkrate gurali pod Jeljcinom i zahvaljujući tome polako ali sigurno napreduje u svim segmentima. Jaka vlast i centralizirano planiranje privrede je ključ za uspjeh, uz obaveznu socijalnu državu.

U međuvremenu, lopovski zapadni sustav se raspada pred našim očima, praćen neotplativim dugovima, lažljivim medijima i histeričnim političarima. I sami organizatori ove lopovske sheme koja se od milja naziva liberalni sustav. svjesni su da su im dani odbrojani, i u tijeku je borba za zadnje mrvice,prije nego igra završi.

U međuvremenu,Rusija nezaustavljivo napreduje. Još ako usvoje zakon po kome se svako promicanje liberalne demonkracije smatra izdajom i kažnjava smrću, budućnost im je osigurana.

Il-2
5 godine prije

Mogu samo da ih mrze oni što ih ne vole 😀

čokolino
5 godine prije

“Pretvoreno u dolare, kako bi lakše razumjeli izdatke”

Pretvoreno u evriće bi većina još lakše razumjela.
Zanimljivo, puna usta hegemonije dolara a stalno pretvarate u omražene dolare. Pljuc.

Laki Topalović
5 godine prije

Naravno da ne rade i neće ni raditi. Zapravo su sankcije najbolje što im se dogodilo, da prestanu razmišljati na način uzimaj resurse i sirovine, ima ih za sljedećih 1000 godina i prodaji.Sa sankcijama ide ka samodostatnosti. netko će reći za Avtomaš ili Kamaz nisu John Deere i Scania. Pa šta. Jednako ore 12 ili 24 brazde i Kamaz će pun mokrog šljunka izaći iz najvećeg blata. Nije lijep? Moš mislit. Jako važno.Bio je ovdje članak prošle godine koliko je poljoprivredne mehanizacija i priključaka proizvedeno, petrokemija, umjetna gnojiva itd. Sve što je ranije bilo “jednostavnije” naručiti iz Njemačke ili Amerike. NIje samo nafta u igri, iako svakako ide na ruku Brent od 81 dolar, danas. Mislim da nema prodaje do ponedeljka ujutro, tako da će ta cijena stajati dva dana.

hancack
5 godine prije

Zivot u Rusiji je nesto sto treba dozivjeti u pozitivnom smislu a na bogatstvu kao naprimjer u Norveskoj zahvaljujem i odbacujem jer Covjek zivi u zajednici a ne sam za sebe.Zavidim tim rusima i da nemam familiju i nekoliko prijatelja objerucke bi prihvatio zivot sa tim predivnim ljudima s kojim sam bio 10 godina.

Mister ?
5 godine prije

Evo citam u Rosija tudej da su dosli kauboji da traze Kredite od rusa. Kini su vec odobrili za gradnju mosta na otoku peljesac. Cak su i redovi kauboja gradjevinskih radnika stile do zadra.

eu kolonija
5 godine prije

rusija ima potencijal što je najbitnije a ono što je još bitnije znaju upravljati tim potencijalom. rusija može I hraniti I oblačiti I braniti 3 milijarde stanovnika a ne sadašnjih 150 do 250 milijuna stanovnika (uzimajući u vid doseljenike). toga se oni, opravdano, plaše

Ana
5 godine prije

Zasto nam ne kazu Njemacka, Francuska, Poljska, Ukrajina, Italija… kakav je kod njih rezultat sankcija koje su nametnule Rusiji?

Japo
5 godine prije

I šta je ovdje iznenadujuće? Tu se samo rusomrzci mogu čuditi i nadati da je to neka greška. Ali nije. I biće to još bolje. Ovo je samo lagani zalet ruske privrede i države!

Bruno
5 godine prije

Rusija svake godine ostvari veliki suficit u robnoj razmjeni sa inozemstvom. Imam sve podatke od 2007. do 2017. godine. Ovo me nimalo ne iznenađuje. Inače, puno pratim razvoj ruske ekonomije.

DAWOR
5 godine prije

NEKA PATI KOGA SMETA……..!!!!!!

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI