Za vrijeme dok se konkurentski Huawei bori protiv nemilosrdnih američkih napada, Samsung nastoji osvojiti udio na 5G tržištu

Samsung
4 komentara

Dok se tehnološki div Huawei bori za globalno uvođenje svojih 5G mreža, u vrijeme sankcija usmjerenih na zamrzavanje poslovanja kineske tvrtke, koji je pokrenuo Washington, južnokorejski Samsung nada se da će iskoristiti nevolje svog konkurenta za svoju korist.

Samsung Electronics trebao bi se pridružiti globalnoj utrci za uvođenje 5G mreže, želeći se tako pozicionirati kao dostojni izazivač svojih korisnika, piše Financial Times. Buudući da se telekomunikacijski operateri pripremaju za velika ulaganja u mobilnu mrežu 5. generacije u narednom desetljeću, južnokorejska tvrtka nada se osvajanju tržišnog udjela, boreći se za unosnu nagradu sa svoja tri glavna konkurenta: Huaweijem, Nokijom i Ericssonom.

Sa svojim računalnim čipovima, pametnim telefonima i zaslonima koji se smatraju glavnim pokretačima prihoda, grupa sa sjedištem u Seulu zaostajala je za svojim globalnim kolegama u smislu pružanja telekomunikacijskih kompleta.

Međutim, tvrtka je navodno spremna maksimalno iskoristiti trenutnu situaciju, jer se mjere za unapređenje predstavljanja 5G širom svijeta intenziviraju, a priznati lider u tom sektoru, kineski tehnološki div Huawei, suočava se s povećanim pritiskom SAD-a i američkih saveznika, koji Huawei žele ukloniti sa svojih mreža.

Veliki ulog

Prošlog je mjeseca Samsung Electronics sklopio ugovor s tvrtkom Verizon Communications vrijedan 6,6 milijardi dolara, za isporuku bežične telekom opreme američkom operateru, do kraja 2025. godine.

Sporazum je označio najveći dosadašnji posao tvrtke u 5G smjeru, a prema analitičarima, ozbiljno je ojačao njegovu vjerodostojnost kao vrijednog konkurenta u mrežnom poslovanju.

“Nedavni sporazum Samsunga i Verizona mogao bi naveliko promijeniti stvari”, rekao je Stefan Pongratz, stručnjak za 5G u istraživačkoj tvrtki Dell’Oro Group.

Iako suparnici Huawei, Ericsson i Nokia zajedno drže 70 do 80 posto udjela na globalnom tržištu mrežne opreme, koje također uključuje 4G, Samsung se polako probija.

Tako se, prema podacima koje je pružio Dell’Oro, Samsungov tržišni udio u posljednje dvije godine otprilike udvostručio, na oko 3 posto.

Kada je riječ o novom tržištu mobilne telefonije 5G, tržišni udio južnokorejske tvrtke do sredine ove godine bio je između 10 i 15 posto.

Osim što je vodeći igrač u svojoj zemlji, tvrtka je u SAD-u sklopila ugovore sa Sprintom, AT&T-om i US Cellularom, te s KDDI u Japanu, Telusom i Videotronom u Kanadi i Sparkom na Novom Zelandu.

Ključna prodajna točka za Samsung je njegov siguran opskrbni lanac, tvrde stručnjaci, budući da tvrtka 5G posluje s mrežnom opremom u Južnoj Koreji i Vijetnamu, dok u SAD-u proizvodi druge ključne komponente, poput 5G modemskog čipa.

Prema IHS Markit, utrka oko uvođenja 5G-a najavljuje se kao potencijalno poticajno godišnje ulaganje u prosjeku preko 235 milijardi dolara do 2035. godine.

“U vrlo ranoj smo fazi 5G ere. Još uvijek imamo vremena odigrati svoje”, rekao je Ian Fogg, vodeći analitičar iz britanske istraživačke grupe Opensignal.

Nije bilo službenog komentara na Samsungov izvještaj.

Huawei pod sankcijama

SAD su započele usmjerene napade na Huawei 2019. godine, optužujući tvrtku za špijunske aktivnosti u ime kineskih vlasti i namjerno uvođenje stražnjih vrata u svoju opremu u tu svrhu, nešto što su oštro demantirali dužnosnici Huaweija i Pekinga.

U svibnju 2019. tvrtka je stavljena na crnu listu za poslovanje s američkim firmama.

Bitka Trumpove administracije protiv Huaweija, uključujući poteze za ograničavanje prodaje kritične tehnologije poput čipova grupi i pritisak na saveznike u pogledu blokiranja tvrtke zbog njihovog predstavljanja 5G, rezultirali time da mnoge zemlje proanaliziraju svoju potrebu oslanjanja na mogućnosti kineske tvrtke.

To se odnosi i na temeljne mreže i na hardver kao što su bazne postaje i antene koje čine RAN, piše izdanje.

Vjeruje se da će telekomunikacijski operateri u najmanje 14 zemalja ponovno procijeniti svoje oslanjanje na Huaweijev RAN portfelj, uključujući opremu za 2G, 3G i 4G, što govore podaci tvrtke Dell’Oro.

Zemlje, među kojima su Australija, Brazil, Njemačka i Velika Britanija, čine oko jedne trećine globalnog tržišta RAN-a.

“Ericsson, Nokia i Samsung, svi su imali koristi od ove eskalirajuće geopolitičke nesigurnosti”, rekao je Stefan Pongratz.

Očekuje se da će suparništvo u pogledu 5G tehnologije i dalje, kako vrijeme bude odmicalo, rasti, jer su veliki ulozi u pitanju.

Američke sankcijeHuawei
Pretplatiti se
Obavijesti o
4 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
3 godine prije

Kad se za koju godinu spoje Huawei i Samsung postace veselo.

tihobl
3 godine prije

Kinezima nije cilj savladati ovisnost o stranim komponentama vec razviti svoje cipove nove arhitekture i naapraviti tehnoloski proboj koji ameri nece stici. Rok im je 2025. Zato kupuju strucnjake po Rusiji i po svijetu.

Alex
3 godine prije

Dok jednome ne smrkne,nema drugome da osvane.
Samo,Korejci zaboravljaju da će i oni doći na red…nasilnik neće ostati samo na jednoj žrtvi.
Onoga časa kada se usude na bilo što bez pristanka velikog brata,brzo će shvatiti da su već 70g.pod okupacijom.
Kao i Japan,npr. A Njemačka se jedva migolji ispod američke čizme…
Te priče oko špijuniranja Huawei-a naravno drže vodu, ali tko to ne radi… Ameri prije svega.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI